Jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii?

sie 19, 2019 | Blog

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnego ośrodka terapii nie jest proste z kilku względów. Po pierwsze trudno jest się przełamać i przyznać, że terapia jest naprawdę potrzebna. Po drugie na rynku jest tak wiele ośrodków, że wybór odpowiedniej opcji może spowodować ból głowy. Dlatego postaramy się przedstawić wszystkie najważniejsze czynniki, o jakich trzeba pamiętać, wybierając ośrodek, spełniający oczekiwania.

Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek terapii?

Pierwszym i to najważniejszym argumentem sprawiającym, że tak wiele osób decyduje się na wybór prywatnej placówki, jest łatwa dostępność i dzięki temu możliwość szybszego rozpoczęcia leczenia. Nie da się ukryć, że jakość terapii także przemawia na jego korzyść. Można liczyć tam również na znacznie większą dyskrecję i dostępność wielu ciekawych i skutecznych metod. W dodatku prywatne ośrodki znacznie bardziej otwierają się na ciągły rozwój i chętniej decydują się, np. na terapię odbywającą się w całości lub częściowo przez Internet.

7 kwestii, na które należy zwrócić uwagę wybierać ośrodek terapii

Wielkość ośrodka

Każdy chory ma inne preferencje i dla niektórych ważniejsze jest to, by ośrodek, w którym rozpocznie się leczenie, był raczej kameralny. Z kolei inne osoby mogą nie mieć nic przeciwko większym placówkom. Trzeba jednak zauważyć, że zazwyczaj rozmiar ośrodka idzie w parze z liczbą innych pacjentów oraz z personelem, przebywającym w środku. To sprawia, że prywatne gabinety i niewielkie ośrodki cieszą się coraz większą popularnością.

Umiejscowienie ośrodka

Oprócz rozmiaru podczas wyboru ośrodka duże znaczenie ma też lokalizacja, gdyż zazwyczaj większą popularnością cieszą się miejsca znajdujące się na uboczu niż w centrum miasta. Wynika to głównie z faktu, że pacjenci pragną zachować anonimowość i większą prywatność. Tym bardziej że bardzo często dalsze otoczenie nie zdaje sobie sprawę z tego, gdzie aktualnie znajduje się chory.

Renoma ośrodka

Opinie są kluczem, aby ocenić placówkę jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Istnieje kilka sposobów, by się z nimi zapoznać — poszukać na forach internetowych, na portalach społecznościowych czy uzyskać je od wcześniejszych pacjentów. W przypadku mniej znanych i małych ośrodków znalezienie opinii może nie być takie proste, jednak i tak opłaca się podjąć taką próbę, gdyż komentarze innych osób znających dane miejsce od środka, mogą być niezastąpione.

Kwalifikacje terapeutów

Niejednokrotnie już na stronie internetowej znajduje się zakładka, gdzie przedstawieni są terapeuci pracujący w danym ośrodku. Publikowane są tam zdjęcia oraz krótkie opisy związane z kwalifikacjami, specjalizacją, a czasem nawet z dotychczasowymi praktykami. To pierwsza wskazówka, na którą warto zwrócić uwagę. Jednak nie zaszkodzi również kontakt telefoniczny lub bezpośredni, podczas którego można zadać pytanie m.in. na temat kwalifikacji terapeutów i ich doświadczenia związanego z leczeniem konkretnych problemów. Przydatne będą informacje o posiadanych certyfikatach oraz o tym, kto je wydał.

Jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii_ Blog Ośrodek Terapii Nefo

Program terapii

W podjęciu decyzji związanej z tym, jak wybrać dobry ośrodek terapii, cenną wskazówką staje się poznanie szczegółów związanych z programem leczenia. Wiele placówek dysponuje szczegółowymi rozpiskami na ten temat, co z kolei wyjawia ich metody i techniki działania. Najczęściej wcześniej konieczna jest wizyta i szczera rozmowa ze specjalistą, aby można było ustalić przewidywany czas terapii oraz sposób działania. Szczególnie trzeba docenić fakt, gdy program zostaje dostosowany indywidualnie do konkretnych problemów i potrzeb. Każdy detal odnoszący się do tego, jak wygląda przebieg leczenia, uspokoi pacjenta i utwierdzi go w przekonaniu, że podjął prawidłową decyzję. W naszym ośrodku preferujemy sporo możliwości, czyli medytacje, psychoterapię grupową czy indywidualną, sportoterapię, filmoterapię itd.

Czas wolny

Często ignorowanym czynnikiem odgrywającym dużą rolę już w trakcie pobytu, są dostępne formy spędzania wolnego czasu. W końcu terapia nie trwa 24h i każdy pacjent ma prawo zrelaksować się oraz na moment zapomnieć, w jakim jest miejscu. Warto dowiedzieć się zatem, czy ośrodek udostępnia jakieś udogodnienia, np. świetlicę z grami lub saunę. Możliwość rozpalenia grilla lub ogniska także będzie sporym atutem. Kolejną kwestią staje się również otoczenie ośrodka. Coraz więcej miejsc powstaje w pobliżu urokliwych terenów, np. jezior bądź lasów. W końcu obcowanie z przyrodą odgrywa niebagatelną rolę w trakcie leczenia, gdyż ułatwia nabranie dystansu i pozbycie się nagromadzonego miesiącami lub latami napięcia.

Koszty terapii

Niestety dobra i skuteczna terapia musi kosztować. Dlatego opłaty odgrywają także znaczącą rolę. Zaleca się dokładnie dowiedzieć się, ile trzeba będzie zapłacić za terapię jeszcze przed jej rozpoczęciem. Aktualnie koszty mieszczą się w naprawdę różnorodnych przedziałach cenowych.

Zaoszczędź swój czas

Nie będziemy ukrywać, że sporym ułatwieniem oraz oszczędnością czasu bywa wybranie od razu naszej oferty. Choć decyzja należy oczywiście do Ciebie.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?