Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

kwi 12, 2021 | Lifestyle

Poczucie własnej wartości stanowi istotny filar każdego człowieka i tak naprawdę wyznacza ono nasze działania, motywuje nas do podjęcia ważnych dla nas wyzwań, a co więcej pozwala nam wytrwać w swoich dążeniach. Pewność siebie warunkuje również nasz rozwój emocjonalny i osobisty. Gdy nasza samoocena jest wysoka i niezachwiana jesteśmy w stanie przenosić góry, bo jesteśmy po prostu bardziej wytrzymali, mniej podatni na strach i odrzucenie a nasz organizm produkuje znacznie mniej kortyzolu czyli hormonu stresu. Skoro tak wiele zależy od poczucia własnej wartości, to czy są sposoby na skuteczne podniesienie pewności siebie?

Doceń to, co masz

Istotnym sposobem na poczucie spełnienia i szczęścia jest umiejętność dostrzegania tego, co już się posiada i bycie wdzięcznym za to. Praktykowanie wdzięczności jest jedną z technik medytacji, która na stałe wpisała się na listę rzeczy, jakie powtarzane każdego dnia mogą podnieść samoocenę. Gdy dostrzeżesz jak dużo udało ci się osiągnąć, automatycznie czujesz się bardziej zadowolony, co znacząco podnosi jakość twojego życia. Poza tym dostrzeżenie własnej skuteczności i sprawczości jest świetnym motywatorem do angażowania się w nowe wyzwania w myśl zasady „skoro tyle rzeczy mi się udało to czemu nie podjąć kolejnego wyzwania”. Osoby pewne siebie i swoich osiągnięć o wiele częściej są skłonne podjąć ryzyko rozpoczęcia kolejnej aktywności, a co więcej znacznie częściej przekuwają je w sukces. Ich pewność siebie i pozytywny obraz siebie działają na zasadzie samospełniającego się proroctwa, a przekładając na praktykę – wiara, że własne działania przynoszą pożądany skutek automatycznie powodują większe angażowanie się w daną czynność.

Codzienne afirmacje

Chyba wszyscy pamiętają bardzo słynny filmik na YouTube, gdzie osoba krzyczała do samego siebie, żeby się zmotywować hasło: „Jesteś zwyciezcą”. W tym na pierwszy rzut oka prześmiewczym filmiku dobitnie pokazana jest siła afirmacji. Jest to trochę powiązane z samą wizualizacją, bo mówiąc o sobie dobrze i motywując się przed ważnym zadaniem jednocześnie sobie wyobrażamy jak je wykonujemy i jak jesteśmy z siebie dumni. Programując swój umysł na osiąganie wyznaczonych celów czy sukcesów, pozwalamy sobie uwierzyć, że jesteśmy w stanie je osiągnąć nie tylko w myślach, ale i w rzeczywistości.

Angażuj się w to, co sprawia Ci przyjemność

Znajdź czas w ciągu dnia, gdzie będziesz mógł poświęcić się w całości temu, co kochasz, gdyż robienie tego, co daje Ci przyjemność powoduje radość a to powoduje, że wchodzić w wyższe wibracje i otwierasz się na dobro. Szczęśliwi i spełnieni ludzie, którzy mogą rozwijać swoje pasje są bardziej pewni siebie, bo częściej wywołują w sobie pozytywne uczucia.

Nie porównuj się…chyba, że do samego siebie

Złota zasada, która gwarantuje wysokie poczucie własnej wartości to unikanie porównywania się do innych osób. W dobie mediów społecznościowych każdy zapewne doświadczył poczucia „bycia nikim” w obliczu wiecznie uśmiechniętych, pięknych ludzi, którzy mieszkają w cudownych domach i wszystko im się zawsze udaje. Każdy człowiek z automatu porównuje się do innych i ocenia siebie, więc nic dziwnego, że w trakcie „scrollowania” mediów społecznościowych nasza samoocena spada z minuty na minutę. Jeśli chcesz się porównywać to mierz się z samym sobą a to niech ci daje motywację do dalszych działań. To Ty jesteś dla siebie punktem odniesienia a nie inni ludzie.

Wychodź ze strefy komfortu

Przełamywanie swoich ograniczeń jest świetną metodą na natychmiastowe poczucie własnej skuteczności i dumy z siebie, że zrobiłeś coś, co wydawało ci się poza twoim zasięgiem. Np. nienawidzisz zimna, gorące kąpiele to twój ulubiony sposób na relaks? – idź zatem morsować, uczucie po przekroczeniu tej bariery będzie cię niosło przez wiele dni.

Nie krytykuj siebie

Często w sytuacjach, gdy cos nam nie wychodzi zaczynamy tzw. „samobiczowanie”. Powiedz sobie w głowie „stop!” i zastanów się czy w taki sam sposób, jaki mówisz do siebie, powiedziałbyś/powiedziałabyś do swojego przyjaciela, gdyby miał lekkie potknięcie w życiu. Zamiast się krytykować weź kartkę, długopis i wypisz z jakich trudnych sytuacji udało ci się wyjść obronną ręką, ile razy sama dokonałaś czegoś, czego inni ci gratulowali, ile razy nie poddałaś w beznadziejnych sytuacjach…Więc ten błąd też naprawisz!

Poczucie własnej wartości będące niejako wewnętrznym napędem do działania i barometrem tego, co myślimy o sobie, nie jest łatwe do zbudowania, ale efekty wysokiej samooceny są bezcenne i warte wysiłku. Wysoka samoocena sprawi, że nabierzemy zdrowych odruchów emocjonalnych, łatwiej wyznaczymy swój azymut a w przypadku ewentualnej porażki szybciej się podniesiemy wierząc, że siła tkwi także w naszych niepowodzeniach i tego, jakie wnioski jesteśmy w stanie z nich wyciągnąć.

Dołącz do nas na Facebook’u

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...