Lifestyle

Jak żyć w zgodzie ze sobą?

Jak żyć w zgodzie ze sobą?

Relacja z samym sobą to najważniejszy związek, który dotyczy każdego z nas. Nie musisz ratować całego świata, ale możesz uratować siebie. Możesz sprawić, że Twoje życie będzie wyglądało tak, jak zawsze chciałeś. Najważniejsze w tym wszystkim jest poczucie sensu.

Coraz częściej przejmujemy się tym, co mówią i myślą o nas inni lub naginamy własne zasady, by ich zadowolić. Postępowanie w taki sposób może przynieść na dłuższą metę jedynie niezadowolenie i wstręt do samego siebie. Nie jesteśmy przecież w stanie uszczęśliwić całego świata, ale i po co? Czy nie lepiej postępować w zgodzie z własnymi potrzebami i wartościami dla nas ważnymi? Jednak czy mamy na to wystarczająco dużo odwagi?

Spełniaj marzenia

Wszyscy mamy jakieś marzenia, na których myśl wzdychamy i się uśmiechamy. I choćby inni się pukali w głowę, my wiemy swoje. Tego pragnie nasza dusza i nic na to nie poradzimy. Marzenia jednak mają to do siebie, że kiedy pozostają tylko w sferze naszych wyobrażeń i fantazji, zamiast uśmiechu potrafią wywołać na twarzy grymas bólu, złości czy frustracji. Łatwo marzy się bowiem kilkulatkowi, trudniej zaryzykować wszystko, gdy ma się 30 lat. Jednak może pomimo to warto? Bo jeśli czujemy się nieszczęśliwi i przygnębieni, jeśli prześladuje nas jedna myśl: „a co by było, gdyby”, nie bagatelizujemy tego. Jakaś część w nas domaga się zmian i zaznania szczęścia. Nie zawsze wszystko, co nowe, musi nas przerażać. Spróbujmy podejść do tego z przyjemnością zamiast z tysiącem obaw. Jeśli robimy coś pod wpływem pozytywnych emocji, to czerpiemy z tego największą radość.

Niestety, dla wielu dużo ważniejszym od własnego szczęścia jest to, co powiedzą inni. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, by zwracać uwagę na opinię publiczną i postępować zgodnie z przyjętymi normami. Czasami rzeczywiście warto zastanowić się, czy nasze zachowanie nie zrani drugiej osoby, jednak najczęściej to my ponosimy konsekwencje swoich czynów. Podejmując decyzje dotyczące naszego życia, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami oraz potrzebami. Tylko będąc naprawdę sobą, jesteśmy w stanie w pełni czerpać z życia pełnymi garściami.

Ciesz się tym, kim jesteś i co masz

Bardzo często ukrywamy to, kim naprawdę jesteśmy i nie pozwalamy sobie na robienie tego, czego pragniemy. Winę za taki stan zazwyczaj ponoszą brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości. Wydaje nam się, że gdybyśmy pokazali swoją prawdziwą twarz, nasze otoczenie by jej nie zaakceptowało. Przyczyną takiego postępowania mogą być również doświadczenia z dzieciństwa. Jeśli rodzice nie wzmacniali naszej wiary w siebie i nie zapewniali nas, że jesteśmy kochani, niezależnie od tego, co robimy i jakie decyzje podejmujemy, możemy dojść do wniosku, że musimy ukrywać swoje prawdziwe oblicze. W wielu domach wychowanie opiera się przede wszystkim na zakazach i nakazach oraz karaniu postępowania niezgodnego z wolą rodziców. W ten sposób dzieci uczą się, że najważniejszą wartością jest dopasowanie się do woli innych, a podążanie za własnymi marzeniami powoduje cierpienie.

To powoduje, że zapominamy o teraźniejszości, o tym, co mamy obecnie i w jakim punkcie swojego życia się znajdujemy. A tymczasem z życia tu i teraz można czerpać wiele przyjemności i szczęścia.

Jak żyć w zgodzie ze sobą_ Blog Ośrodek Terapii Nefo

Bądź autentyczny

Chcąc, by nasze relacje z innymi były szczere i autentyczne, musimy nauczyć się trudnej sztuki komunikacji z samym sobą. Nasze myśli to jedna z niewielu rzeczy, które naprawdę możemy kontrolować. Nie będziemy w stanie w pełni akceptować innych, jeśli nie zaakceptujemy siebie, swoich potrzeb, zalet i wad. Jeżeli my nie będziemy autentyczni, nasze związki również takie nie będą. Nieustannie przejmując się tym, co pomyśli o nas otoczenie i dostosowując się do jego oczekiwań, nie pozwalamy mu naprawdę nas poznać.

Jedną z najistotniejszych rzeczy w komunikacji jest empatia, czyli szacunek do drugiej strony i świadomość, że jest ona odrębną osobą, z własnymi emocjami, przeżyciami i potrzebami. Nie możemy oczekiwać, że będzie robiła tylko to, czego sobie od niej życzymy, podobnie jak ona nie może wymagać tego od nas. Na tym właśnie polega asertywność: na szacunku do siebie i innych oraz zrozumieniu, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Nie bój się porażki

Zdarza się, że wybieramy zachowawcze, pełne zahamowań życie, ponieważ boimy się porażek. Wydaje nam się, że upadek jest najgorszym, co może nas spotkać. Tymczasem potknięcia i błędy są nieodłącznym elementem drogi do sukcesu. Ważne jest postrzeganie porażek w kategorii wyzwań i lekcji na przyszłość. To dzięki nim mamy szansę się rozwijać i przekraczać własne ograniczenia. Gdyby wszystko zawsze szło po naszej myśli, nie mielibyśmy motywacji do zmian i nauki nowych umiejętności. Przyjemnie jest przebywać czasem w swojej strefie komfortu, jednak nie warto spędzić w niej całego życia. Tylko branie spraw w swoje ręce i przekraczanie własnych granic daje nam siły do działania i pozwala na bycie najlepszą wersją samych siebie.

Do szczęśliwego i dobrego życia czasami naprawdę niewiele potrzeba. Ciągłe dążenie do rzeczy materialnych, nadawanie im największej rangi, może przysłonić radość z tego, co już się ma lub do czegoś, co już osiągnęliśmy. Im mniej będziemy potrzebować, tym będziemy bardziej szczęśliwi. Do dobrego i szczęśliwego życia potrzebna jest nam również pasja. Dzięki niej zyskujemy energię do działania, ładujemy nasze akumulatory. Robienie tego, co się najbardziej kocha, wyzwala bardzo wiele pozytywnych emocji i przekłada się na naszą codzienną egzystencję.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590