Jakie są najczęstsze objawy uzależnienia od narkotyków?

lis 15, 2021 | Blog, Uzależnienia

Narkomania jest problemem, o którym rzadko się mówi w mediach i wśród znajomych. Uzależnienie od narkotyków dotyka jednak wiele osób i to zarówno młodzież, jak i dorosłych. Jeśli podejrzewasz, że może ono dotyczyć Ciebie lub Twoich bliskich, dowiedz się, jak je rozpoznać i jaką pomoc zapewni Ci nasz ośrodek terapii uzależnień. 

 

Uzależnienie od narkotyków – problem nie tylko wśród młodych ludzi

Pomimo że narkotyki są nielegalne, ich zdobycie nie stanowi dzisiaj problemu. Dealerzy znają sposoby, by je rozprowadzać w klubach, dyskotekach, a nawet w szkołach.

Na spróbowanie takich środków odurzających najłatwiej dają się namówić młodzi ludzie, którzy często robią to pod wpływem namowy rówieśników lub ze zwykłej młodzieńczej ciekawości.

Coraz częściej ośrodki terapii uzależnień zajmują się także leczeniem dorosłych narkomanów. Są to zazwyczaj osoby, które osiągnęły sukces zawodowy i finansowy. Wśród nich są m.in. menedżerowie, artyści, politycy i pracownicy korporacji. W ich przypadku sięganie po narkotyki ma zupełnie inne podłoże – zazwyczaj jest sposobem na odreagowanie silnego stresu lub zwiększenie wydolności organizmu.

Fazy uzależnienia

Podobnie jak każde uzależnienie, także to od narkotyków rozwija się etapami. Specjaliści wyróżniają 4 fazy jego rozwoju:

  1. Inicjacja – jest to pierwszy kontakt z substancją psychoaktywną, który może (ale nie musi) dać impuls do przejścia do kolejnego etapu.
  2. Eksperymentowanie – w tej fazie następuje coraz częstsze sięganie po narkotyki, ale wynika to jeszcze wyłącznie ze względu na chęć sprawdzenia efektów ich zażycia.
  3. Regularne przyjmowanie narkotyków – na tym etapie zażywanie środków odurzających jest spowodowane potrzebą odczuwania konkretnych doznań, która staje się coraz silniejsza. Przez to kolejne dawki przyjmowane są coraz częściej i w coraz większych ilościach.
  4. Uzależnienie – jest to ostatnia faza, w której występuje już fizjologiczny przymus przyjmowania narkotyków. Brak kolejnej dawki wywołuje konkretne dolegliwości psychosomatyczne i osoba uzależniona musi wziąć kolejną działkę, by poczuć się lepiej.

Objawy i przyczyny – to musisz wiedzieć!

O uzależnieniu od narkotyków świadczą zazwyczaj dość konkretne objawy, które jednak zależą od rodzaju przyjmowanych substancji. U bliskiej osoby nałóg możesz rozpoznać na podstawie następujących symptomów:

  • częste zmiany nastroju (od depresji po euforię),
  • napady agresji,
  • zaburzenia odżywiania – np. brak łaknienia,
  • rozszerzone źrenice, przekrwione białka oczu,
  • chroniczny katar,
  • spadek masy ciała, bladość skóry, sińce pod oczami,
  • rezygnacja z dotychczasowego hobby,
  • problemy z wypełnianiem obowiązków domowych, szkolnych lub zawodowych.

odtrucie-narkotykowe-osrodek-terapii-2a.jpg 29 listopada 20

Skutki uzależnienia od narkotyków mogą być długotrwałe

Zauważenie powyższych objawów u siebie lub członka rodziny powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Jeśli bliski nie chce tego zrobić, warto najpierw samodzielnie porozmawiać z terapeutą, który podpowie, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków. Często skuteczne jest przedstawienie jej skutków długotrwałego zażywania substancji psychoaktywnych, o których szczególnie młodzież nie zdaje sobie sprawy.
Nieleczone uzależnienie powoduje m.in.:

  • zaburzenia psychiczne, np. stany psychotyczne, depresję, a nawet schizofrenię,
  • trwałe zmiany w osobowości,
  • obniżenie odporności,
  • problemy z sercem i układem krążenia, również zatory i zawały zagrażające życiu,
  • ryzyko przedawkowania narkotyku, które grozi śmiercią.

Im dłużej zażywa się substancje psychoaktywne, tym większe następuje spustoszenie w organizmie.

Nałóg wpływa negatywnie także na inne aspekty życia. Młodociani narkomani mają problem z ukończeniem szkoły, często też dopuszczają się kradzieży lub innych przestępstw np. w celu zdobycia środków na kolejne działki. Dorośli wskutek uzależnienia tracą zazwyczaj wszystko: zdrowie, rodzinę, pracę i pieniądze.

Zaufaj ekspertom w dziedzinie leczenia uzależnień!

Narkomania jest możliwa do wyleczenia, jednak ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeśli problem dotyczy Ciebie lub członka Twojej rodziny, skontaktuj się z nami jak najszybciej. Nasz ośrodek terapii uzależnień oferuje autorski program terapeutyczny obejmujący profesjonalne odtrucie narkotykowe, psychoterapię oraz szereg zajęć wspomagających proces wychodzenia z nałogu. Proponujemy znacznie więcej niż inne placówki odwykowe, dlatego zaufaj nam i pozwól sobie pomóc.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?