Jakie są problemy idealnych dzieci?

lip 6, 2021 | Blog

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Niestety, najczęściej zbyt wysokie aspiracje rodziców przekładają się na zdrowie psychiczne dzieci. Dzieci, od których oczekuje się spełniania wyidealizowanych oczekiwań rodziców mają ogromne problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie, jak i całym swoim późniejszym życiu. Jakie są zatem problemy „idealnych dzieci”?

Walka o idealne dziecko

Przyjście na świat dziecka to ogromna zmiana w życiu każdego człowieka. Jest to także nieopisana odpowiedzialność, bowiem oprócz spełnienia podstawowych potrzeb życiowych malucha, należy go także wychować, co jest ogromnym wyzwaniem dla każdego rodzica. Wyobrażenia o sposobie wychowania dziecka bywają różne, niektóre z nich mogą mocno odbiegać od rzeczywistości, . Zachowanie dziecka w przyszłości w dużej mierze leży w rękach rodziców, a nieodpowiednie metody wychowawcze mogą przynieść efekty odwrotne od zamierzonych. Walka o „idealne dziecko” to przegrana na samym starcie bitwy, którą opiekun powinien odpuścić, jeśli pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe, spokojne i pewne siebie.

Wpływ aspiracji rodziców na psychikę dziecka

Oczekiwanie od dziecka doskonałości we wszystkich dziedzinach życia jest jednym z najczęściej popełnianych błędów związanych z wychowywaniem młodszego pokolenia. Perfekcjonizm rodzica przekłada się w sposób negatywny zarówno na psychikę dziecka, jak i jego percepcję otaczającej go rzeczywistości. Dążenie do tego, aby dziecko nie popełniało żadnych błędów i nie pozwalało sobie na chwilę słabości skutkować może negatywnymi następstwami, np. zaburzeniem zdolności do odczuwania radości oraz satysfakcji. Jakie są problemy idealnych dzieci?

Stres nie sprzyja nikomu!

Choć odczuwanie stresu związanego z wykonywaniem różnorakich czynności jest czymś normalnym, to zbyt duża ilość negatywnych emocji w życiu codziennym będzie utrudniała zdrowe funkcjonowanie. Dziecko, które ma nadmiar obowiązków nie ma czasu na swobodne rozmyślanie i adaptowanie się do życiowych sytuacji. Brak wolnego czasu skutkuje również niemożnością zrelaksowania się, a co za tym idzie – permanentnym poczuciem niepokoju.

Problemy w kontaktach z rówieśnikami

Dziecko, od którego wymaga się za dużo może mieć problemy również na płaszczyźnie tworzenia relacji międzyludzkich. Zawieranie znajomości z rówieśnikami jest utrudnione w sytuacji, kiedy dziecko nie ma czasu wolnego, którym może dowolnie zarządzać. W trosce o prawidłowy rozwój młodego człowieka powinniśmy zadbać, by nawiązywał on przyjaźnie i relacje koleżeńskie, które znacząco wpływały będą na jego jakość życia i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami życia w społeczeństwie – również w dorosłości.

Perfekcyjne dziecko może mieć problem z koncentracją i pamięcią!

Oczekiwanie perfekcjonizmu od dziecka wpływa nie tylko na jego psychikę, ale również na rozwój zdolności, jakie posiada. Nadmiar obowiązków, zajęć pozaszkolnych i zbyt duża ilość czasu poświęcanego na naukę może również skutkować problemami z pamięcią i koncentracją. Oznacza to, iż dziecko, które wychowywane jest w kulcie pracy nad swoimi kwalifikacjami może mieć problemy z przyswajaniem wiedzy z powodu nadmiernego obciążenia.

Wybór musi mieć każdy!

Możliwość wyboru jest czymś, co powinno być zagwarantowane każdemu człowiekowi. Próbując wychować idealne dziecko, odbierasz mu poczucie wolności, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w społeczeństwie. Narzucając dziecku oczekiwania, które nie podlegają negocjacjom, pozbawiasz je poczucia sprawczości, co może przełożyć się na problemy związane z poczuciem własnej wartości oraz umiejętnością podejmowania autonomicznych decyzji w życiu dorosłym.

Idealne dziecko nie potrafi poprosić o pomoc

Jeśli oczekujesz od swojego dziecka zbyt wiele, a tym samym nie przyjmujesz do wiadomości, iż nie ma ono chęci wykonywania różnego rodzaju czynności lub zwyczajnie nie radzi sobie z nimi, może to w przyszłości skutkować nieumiejętnością proszenia o pomoc. Oznacza to, iż w życiu dorosłym Twoje dziecko może brać na swoje barki zbyt wiele obowiązków, z którymi nie zawsze będzie umiało sobie poradzić.

Brak dzieciństwa skutkuje problemami w przyszłości!

Nie bez powodu mówi się, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Brak odpowiedniej ilości czasu przeznaczonego na beztroskę, skutkować będzie w życiu dorosłego już dziecka brakiem umiejętności organizacyjnych. Przełoży się to na nieumiejętnie zarządzanie czasem,  problemy z asertywnością i nadmiarem obowiązków, a co za tym idzie – narastającym poczuciem bezsilności, frustracji i rozczarowania.

Zbyt duże aspiracje i wymagania rodziców wobec dzieci nie przyniosą niczego dobrego dla dziecka, a wręcz przeciwnie – wpłyną negatywnie na jego psychikę i rozwój. Problemem „idealnych dzieci” najczęściej są ich rodzice, którzy nie pozwalają dzieciom przeżyć dzieciństwa w sposób, który byłby dla nich najlepszy. Zabawa jest fundamentem szczęśliwego dzieciństwa, które z kolei determinuje jakość dorosłego życia.

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?