Blog

Lekomania, przyczyny, objawy, skutki

Lekomania, przyczyny, objawy, skutki

Polska jest w czołówce krajów, które przyjmują niemal najwięcej leków. Bierzemy je z powodu bólu zęba, nóg, głowy, bo chcemy mieć piękne włosy czy paznokcie. Może  po prostu pragniemy zrzucić kilka kilogramów albo pozbyć się stresu. Wszystko to sprawia, że część społeczeństwa zażywa codziennie bardzo dużo tabletek. To z kolei jest pierwszym krokiem do popadnięcia w lekomanię, która może być bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia chorego. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy oraz skutki lekomanii.

 

Jak rozpoznać lekomanię? Poznaj objawy tej choroby

Lekoman to osoba, która uzależnia swój stan zdrowia czy nastrój od tego, czy zażył odpowiednie tabletki. Często także ich większą liczbę. Ich odstawienie powoduje wiele nieprzyjemnych skutków fizjologicznych oraz psychicznych.

Zazwyczaj jednak do głównych objawów lekomanii można zaliczyć:

  • Konieczność zażywania większych dawek substancji — przez to, że chory zażywa ją przez dłuższy czas, to jego organizm przyzwyczaja i z czasem przestaje tak samo na nią reagować. Wtedy właśnie konieczne staje się zwiększenie dawek, aby osiągnąć takie same efekty, jak wcześniej.
  • Zabieranie wszędzie ze sobą leku — nie chodzi tutaj tylko o to, że lek zawsze znajduje się w torebce, ale też w każdej kieszeni, łazience oraz w sypialni. Tak, aby zawsze można było po niego sięgnąć.
  • Odwiedzanie wielu lekarzy po to, aby uzyskać lek — co ciekawe nie zawsze lekomania musi dotyczyć jedynie suplementów diety czy innych preparatów dostępnych bez recepty. Często problem dotyczy leków, a aby je uzyskać, trzeba wcześniej otrzymać od lekarza receptę. Żaden lekarz nie wystawi tak wielu recept, jak potrzebuje tego uzależniona osoba. Dlatego konieczne staje się wtedy odwiedzanie wielu lekarzy i proszenie ich o wypisanie kolejnych recept.
  • Notoryczne myślenie o leku — jeśli nie możesz przestać myśleć o lekach, które przyjmujesz codziennie, to również może to być oznaka lekomanii. Do tego często zdarza się tak, że wręcz szukasz okazji do tego, aby je zażywać.

4 najczęstsze przyczyny lekomanii

Lekomania, przyczyny, objawy, skutki

Chory, który przyjmuje tak wiele różnych tabletek, robi to na początku z jednego prostego powodu — żeby zadbać o siebie. Troska o swoje zdrowie szybko jednak przeradza się w strach. To pcha ku temu, aby przyjmować jeszcze większą liczbę preparatów. Często przeradza się to również w hipochondrię, czyli irracjonalny lęk o swój stan zdrowia. Pojawia się również przekonanie o tym, że tylko w taki sposób będzie można prawidłowo funkcjonować. Niektórzy uzależniają od tego fakt, czy w ogóle wstawać z łóżka. Poznaj kilka innych najczęściej przewijających się przyczyn lekomanii u polskiego społeczeństwa.

Stres

Życie w ciągłym napięciu i branie udziału w tzw. wyścigu szczurów powoduje, że pogarsza się nasze zdrowie i znacznie trudniej jest nam odpoczywać. Wtedy właśnie szukamy magicznej tabletki, która załatwi za nas ten problem. Jednak mimo tego, że pani w reklamie obiecała, że to bardzo skuteczny preparat, to szybko okazuje się, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dlatego bierzemy większą liczbę kapsułek lub szukamy kolejnych.

Chęć poprawy nastroju

Osoby, które walczą z depresją lub też po prostu borykają się ze zbyt dużą liczbą problemów, pragną czuć więcej szczęścia w swoim życiu. Dlatego też często poszukują leków euforyzujących, gdyż ich głównym zadaniem ma być poprawa nastroju. Trzeba przyznać, że ich skuteczność raczej jest nikła lub bardzo krótkotrwała. Wszystko to sprawia, że wiele osób sięga po większą ich liczbę. Chęć poczucia się lepiej jest prostą drogą ku temu, aby stać się lekomanem.

Leczenie się na własną rękę

Polacy uwielbiają pytać wyszukiwarkę Google o swój stan zdrowia i liczą, że osoby na forach wydadzą diagnozę. Z tego też powodu coraz więcej osób leczy się samodzielnie w domu i nie umawia na wizyty do lekarzy. Przez co biorą więcej preparatów, które często są do tego nietrafione. Poza tym często nadużywają tabletki przeciwbólowe, które jedynie na moment maskują ból, a nie leczą. Konsekwencją tego jest nie tylko usuwanie objawów, które wskazywały na rozwijającą się chorobę, ale do tego właśnie zażywanie kapsułek zbyt często.

Skutki lekomanii — dokąd ona prowadzi?

Lekomania, przyczyny i objawy

Lekomania jest chorobą i wiąże się z uzależnienie związanym z przyjmowaniem różnych medykamentów. Przyjmowanie ich powoduje różne zagrożenia dla zdrowia i życia chorego. Skutki zatem mogą być różne, gdyż zawsze zależą od tego, jaką substancję zażywasz. Zawsze na samym początku pojawia się uzależnienie psychiczne. Na tym etapie możesz czuć, że wręcz musisz przyjmować rozmaite substancje, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli choremu nie uda się zdobyć i zażyć leków, to staje się rozdrażniony i ma problemy z koncentracją.

Później dochodzi do uzależnienia fizycznego, które jest znacznie silniejsze i poradzenie sobie z nim wymaga już koniecznie pomocy specjalisty. Lekoman na tym etapie czuje zarówno skutki fizyczne, jak i psychiczne.

Poza tym lekomania przyczynia się do powstania wielu groźnych chorób, takich jak uszkodzenia nerek, wątroby, powstawania wrzodów czy różnych problemów układu nerwowego.

Poznajcie najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od leków.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590