Blog

Mity i prawdy o zaburzeniach odżywiania

Mity i prawdy o zaburzeniach odżywiania

Według najnowszych danych blisko 70 milionów osób na świecie boryka się z zaburzeniami odżywiania. Jednak nawet tak wstrząsające statystyki nie sprawiają, że rośnie świadomość społeczeństwa na ten temat. Dlatego pora przestać powielać nieprawdziwe informacje. Poznaj mity i prawdy o zaburzeniach odżywiania i walcz z krzywdzącymi opiniami.

MIT — Zaburzenie odżywiania dotyczy tylko nastolatek

Osoby młode, które wkraczają w wiek młodzieńczy, są szczególnie wyczulone na punkcie swojego zmieniającego się ciała. Wszystko to prowadzi do nadmiernego odchudzania lub nie akceptacji swojego ciała. Jednak pościg za niemożliwą doskonałością nie dotyczy tylko nastolatek bądź nastolatków. Z roku na rok wzrasta również liczba dorosłych mężczyzn rozpoczynających terapię związaną właśnie z nieprawidłowym odżywianiem. Te choroby dotykają osoby w różnym wieku i niezależnie od płci. Żadne dane nie są w stanie dokładnie przedstawić skali tego problemu, gdyż większość osób nie zdaje sobie sprawy ze swoich dolegliwości lub wstydzi się o nich mówić. Wszystko to sprawia, że nie podejmują leczenia, a to z kolei przekłamuje w dużej mierze statystyki.

PRAWDA — Zaburzenie odżywiania dotyczy w dużej mierze sfery psychicznej

Choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem zawsze dotyczą nie tylko kwestii czysto fizycznych takich jak otyłość, wychudzenie bądź też wymioty. Zmiany w sposobie myślenia są kluczem do wyzdrowienia. W końcu zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się odruchu związanego z wywoływaniem wymiotów, niż zmienić sposób postrzegania siebie, swojego życia czy konkretnie — ciała. W dodatku przemiany w Twojej psychice sprawią, że zmniejszy się ryzyko związane z nawrotem choroby.

MIT — Chory musi zacząć normalnie jeść

Zaburzenie odżywiania jest tak złożonym problemem, że w trakcie leczenia najważniejsza nie staje się po prostu zbilansowana dieta. W większości przypadków kluczową rolę odgrywa dowartościowanie chorego oraz ukazanie mu jego zalet. Często przyczyną problemów z jedzeniem jest stres czy nagromadzone napięcie. Oznacza to, że niezwykle istotne stanie się też nauczenie radzenia sobie z negatywnymi i stresującymi sytuacjami w życiu zawodowym oraz prywatnym. Tym bardziej że może prowadzić to do powstania kolejnych niebezpiecznych chorób takich jak — stany lękowe oraz depresja. Jak widać, powrót do zbilansowanej diety jest tylko jednym z kroków, ale nie jest gwarantem wyleczenia.

MIT — Pełne wyleczenie się z zaburzeń odżywiania jest niemożliwe

Przypadłości o podłożu psychicznym nie da się wyleczyć jedynie za pomocą środków farmakologicznych. Proces wychodzenia z choroby jest często długi i wymagający. Kłamstwem jest stwierdzenie, że wyleczenie jest niemożliwe. Najważniejsze jest znalezienie wokół siebie wsparcia u bliskich osób czy motywacji do tego, aby uczestniczyć w grupach wsparcia i rozmawiać z psychologiem. Akceptacja i świadomość własnych słabości sprawia, że wyleczenie jest w zasięgu ręki, choć wymaga czasu, zaangażowania, a niejednokrotnie również zmiany dotychczasowego trybu życia. Jednak ten wysiłek prowadzi do nagrody, czyli uwolnienia się z choroby. Oczywiście bardzo często chorzy jeszcze po latach od występowania zaburzeń czują potrzebę sporadycznych wizyt u psychologa i większej ostrożności. Świadomość, że w każdej chwili mogą znaleźć pomoc u zaufanego specjalisty, sprawia, że czują się pewniejsi, a ryzyko wystąpienia nawrotu znacząco się zmniejsza.

Mity i prawdy o zaburzeniach odżywiania

FAKT — Chory nie zawsze wygląda na wychudzonego czy otyłego, gdy boryka się z zaburzeniami odżywiania

Przyjęło się, że osoby walczące z nieprawidłowym spożywaniem pokarmów powinny wyglądać na bardzo chude lub też chorobliwie otyłe. Rzeczywistość czasem wygląda zupełnie inaczej. Wśród chorych znajdują się również osoby o prawidłowej wadze. Co oznacza, że z pozoru nie widać, że chorują, nawet gdy wewnątrz toczą bardzo trudną walkę. Co ciekawe znaczny odsetek kulturystów (ok. 10%) o idealnych sylwetkach także cierpi na zaburzenia odżywiania.

MIT — Problemy z odżywianiem to kaprys

Dopiero od niedawna do szerszej świadomości społeczeństwa zaczęło docierać, że problemy psychiczne mogą dotyczyć każdego i nie są powodem do wstydu. Bulimia lub anoreksja, czyli najczęściej spotykane zaburzenia, nadal uznawane są przez sporą grupę osób za choroby wywołane fanaberią związaną z chęcią osiągnięcia niemożliwie idealnego wyglądu. To całkowita bzdura i co najważniejsze — takie przekonanie może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji u chorych. Problemy z odżywianiem mają zawsze skomplikowane podłoże, przez co wymagają kontaktu z różnymi specjalistami, dlatego nie można zamiatać ich pod dywan.

Mity i prawdy o zaburzeniach odżywiania — podsumowanie

Zaburzenie odżywiania jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób. Zarówno w trakcie leczenia, jak i profilaktycznie najważniejsza staje się świadomość i odróżnienie prawdy od kłamstwa związanego z tymi chorobami. Dlatego tak ważne jest czytanie właśnie takich artykułów, bo wiedza jest kluczowa w walce z tak złożoną dolegliwością.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590