Najlepsze filmy o walce z uzależnieniem

cze 7, 2021 | Uzależnienia

Walka z uzależnieniem to żmudny proces, który potrafi trwać przez długi okres. Jest to temat, który nie znika od lat ze względu na głębokość problemu, jak i jego skalę. Alkohol towarzyszy ludzkości od zawsze, nic więc dziwnego, iż jest poruszany także w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Powstają o nim sztuki w teatrze, a także pojawia się w kinematografii. Oto najlepsze filmy o walce z uzależnieniem!

Najlepsze filmy o walce z uzależnieniem

Walka z uzależnieniem potrafi mieć wiele różnych oblicz. Jest to zjawisko znane także w kinie. Obrazowane na różne sposoby trudności bohaterów mają za zadanie odzwierciedlać ich ciężką walkę. Filmy te tworzone są także ku przestrodze widzów, aby ostrzec ich przed możliwymi skutkami uzależnienia, które prowadzić może do tragedii.

Narkotykowy Kowboj (1989), reż. Gus Van Sant

Jest to film, który powstał w 1989 roku i opowiada o życiu Boba i jego przyjaciół, które nie toczy się tak, jak życie innych osób. Zarówno Bob, jak i jego znajomi mają problem z uzależnieniem od narkotyków. Dokonują także włamań do aptek, aby móc swobodnie kraść niezbędne im do przetrwania używki. Chłopak postanawia odmienić swoją codzienność po traumatycznym wydarzeniu, jakim jest śmierć jego bliskiej przyjaciółki, która przedawkowała.

Następny dzień w raju (1998), reż. Larry Clark

Historia dwojga zakochanych w sobie nastolatków – Bobbie i Rosie, które pragną odmienienia ich rzeczywistości. Staje się to możliwe za sprawą dwójki czterdziestolatków, których mają okazje poznać, a także wyruszyć z nimi w podróż. Mel i Sid zajmują się handlowaniem narkotykami. Ich problemy pojawiają się, gdy zaczyna brakować zasobów finansowych, a jeden z dorosłych zaczyna wciągać nastolatków w dziwny i mroczny świat, z którego ciężko o ucieczkę. Bobbie jednak nie daje za wygraną i próbuje odmienić swój los w ciężkiej walce, którą musi stoczyć.

Bóg wie co (2014), reż. Benny Safdie / Josh Safdie

Prawdziwą walkę z uzależnieniem toczy główna bohaterka, której życie mamy okazję śledzić na ekranie. Poznajcie Harley, zakochaną dziewczynę w niebezpiecznym mężczyźnie, a także wielbiącą heroinę. Bezdomna dziewczyna musi udowadniać swą miłość na różne sposoby, a uzależnienie, z jakim się zmaga, spycha ją w najgorsze czeluści niebezpieczeństwa.

 

 

Lot (2012), reż. Robert Zemeckis

Główny bohater filmu jest pilotem linii pasażerskich. W jednym z samolotów dochodzi do awarii, a William cudem sprowadza maszynę na ziemię, przez co zostaje okrzyknięty bohaterem. Problemy pojawiają się jednak znienacka, bowiem w trakcie śledztwa dochodzi do odkrycia faktu, iż główny bohater boryka się z uzależnieniem od alkoholu, a podczas nieszczęśliwego lotu był pod wpływem używki. Walka, jaką musi stoczyć po tym zajściu, jest niesamowicie trudna, co zaobserwować można podczas seansu.

Krisha (2015), reż. Trey Edward Shults

Jest to film, w którym bez problemu można dostrzec, jak złożony jest problem uzależnień. Główna bohaterka, Dolana, wraca po latach w rodzinne strony, aby odnowić więzi. Jest jednak pewien problem, którym nie chce się dzielić z najbliższymi. Problemy natury psychicznej, z jakimi się zmaga, widoczne są od pierwszych minut filmu. Dolana walczy także z uzależnieniem od leków i sobą, która nie potrafi poradzić sobie z własną codziennością. W filmie można zauważyć zjawisko, jakie dotyczy wielu uzależnionych. Jest nim zachowywanie pozorów co do normalności funkcjonowania, choć świat takiej osoby potrafi się jednocześnie walić jej na głowę. Świetna gra aktorska pozwala na zrozumienie istoty problemu uzależnienia.

Wojownik (2011), reż. Gavin O’Connor

Poznajcie głównego bohatera – byłego żołnierza, który postanawia wrócić do rodzinnej miejscowości, aby spełnić własne pragnienia i zostać mistrzem sztuk walki. Przygotowywać go będzie jego własny ojciec, o którego uwagę zawsze zabiegał. Problem uzależnienia poruszony jest tu na innej płaszczyźnie, bowiem z uzależnieniem zmaga się ojciec, który rozstał się z nałogiem alkoholowym i próbuje wytrwać w trzeźwości. Jak wyglądać będzie praca syna z ojcem nieustannie walczącym z alkoholem? Sprawdź sam!

I smile back (2015), reż. Adam Salky

Uzależnienia mogą dopaść każdego, niezależnie od płci. Zobaczyć można to w filmie I smile back, w którym poznajemy główną bohaterkę, Laney Brooks. Jest żoną oraz matką, lecz skrywa głęboką tajemnicę, jaką jest jej uzależnienie. Laney Brooks codziennie walczy z nałogiem i próbuje odbudować więzi rodzinne, jednak alkohol i narkotyki stają jej niemalże zawsze na przeszkodzie. Pogrążona w beznadziei, zaczyna tracić nadzieję na poprawę swojego losu, lecz za wszelką cenę pragnie odnowy kontaktów z bliskimi.

 

Uzależnienia należą do trudnych tematów, które należy poruszać na wielu płaszczyznach. Historia walki z nałogami przedstawiana jest na różnorodne sposoby. W kinematografii spotkać się można z tym tematem dość często ze względu na skalę tego problemu i częstotliwość jego występowania w każdym z zakątków świata. Obrazowanie problemu i trudności, jakie muszą pokonać uzależnieni, jest konieczne. Dzięki temu coraz więcej osób ma świadomość, jak głęboko zakorzenione jest to zjawisko, a także posiada odpowiednią wiedzę na temat niesienia wsparcia osobom zmagającym się z uzależnieniem.

 

Odwiedźcie stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?