Niecodzienne uzależnienia XXI wieku – social media, zakupoholizm

lut 10, 2021 | Uzależnienia

W dzisiejszych czasach o uzależnienia jest naprawdę bardzo łatwo. Żyjemy w świecie pełnym stresu, szybkiego tempa życia, otoczeni milionem bodźców i z drugiej strony tak bardzo oddaleni od siebie. Coraz częściej wolimy spędzać czas w sieci, zamiast wybrać się ze znajomymi na kawę. Oprócz uzależnień od alkoholu, narkotyków czy leków sporo szczególnie młodych osób ma problem z zakupoholizmem lub dotyka ich uzależnienie od Social Mediów. Poznaj zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni w XXI wieku!

Czym są uzależnienia behawioralne?

XXI wiek cechuje się tym, że żyjemy intensywnie.  Z drugiej strony bardzo często lubimy tworzyć wokół siebie pewną rutynę. Pozornie daje ona nam swoistą stabilność i pewność. Jednak okazuje się, że przez ciągłe powtarzanie tych samych czynności możemy być narażeni na uzależnienie behawioralne. Na czym ono polega? Przede wszystkim właśnie na wielokrotnym wykonywaniu tych samych czynności, które kończą się odczuwaniem pewnych uczuć, takich jak niepohamowana radość, wręcz euforia czy po prostu uczuciem ulgi. Możemy wyróżnić kilka najczęściej występujących uzależnień behawioralnych, zwanych inaczej czynnościowymi – pracoholizm, hazard, zakupoholizm czy uzależnienie od Social Mediów. Chory tak bardzo pragnie znów poczuć te pozytywne emocje, że nałóg całkowicie pochłania jego myśli oraz czas.

Objawy zakupoholizmu

 

 

Osoby uzależnione od robienia zakupów próbują właśnie poprzez ciągłe nabywanie nowych rzeczy poprawić sobie nastrój, podwyższyć własną samoocenę, a nawet rozładować stres. Przez to, że obecnie mamy tak duży wybór produktów bardzo łatwo o utratę kontroli. Tym bardziej że bezustannie jesteśmy atakowani reklamami, które tylko nas prowokują i rozbudzają w nas konsumpcjonizm. Uśmiechnięte panie czy mili panowanie na okrągło pokazują nam, jak bardzo odmieniło się ich życie dzięki zakupieniu nowej kosiarki, modnej sukienki czy przeciwzmarszczkowego kremu. Nic w tym dziwnego, że problem zakupoholizmu dotyka coraz więcej osób. W szczególności teraz gdy z łatwością możemy niemal wszystko zakupić przez Internet.

Czy to oznacza, że wszyscy borykamy się z zakupoholizmem? Nie, gdyż wiąże się ono z pewnym zaburzeniem psychicznym, które sprawia, że tracimy kontrolę nad kupowaniem. Zadłużamy się i bezustannie myślimy, co i za co kupić. Poznaj kilka kluczowych objawów zakupoholizmu, które powinny zwrócić naszą uwagę:

  • potrzeba kupowania nawet przedmiotów
  • które nie są nam potrzebne,
  • kompulsywne kupowanie,
  • zakupy redukują napięcie,
  • nabywanie nowych rzeczy wiąże się z nagłym przypływem euforii, która szybko słabnie,
  • nieprzemyślane zapożyczanie się z powodu potrzeby dalszego kupowania.

Zakupoholik pragnie odczuwać euforię z posiadania nowych rzeczy. Wszystko przez to, że dzięki temu ukrywa prawdziwe problemy takie jak – samotność, stany lękowe, depresję, cierpienie spowodowane rozstaniem z partnerem lub inne.

Siecioholizm – uzależnienie od Social Mediów?

Uzależnienie od Social Mediów czy w ogóle od surfowania po Internecie to już nie tylko domena osób bardzo młodych. Dziś przecież wszyscy korzystamy ze smartfonów, tabletów czy laptopów, a one wszystkie bezustannie podłączone są do Internetu. Wszystko to sprawia, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czasu spędzamy w sieci, bo po prostu z niego niemal nie wychodzimy. Takie zagrożenie szczególnie wzrasta w dobie nauczania zdalnego czy pracy zdalnej.

Jednak jak odróżnić czy to już siecioholizm? Przede wszystkim możemy wyróżnić 3 etapy uzależnienia od Internetu i Social Mediów. Ekscytacja związana z odkrywaniem możliwości, jakie gwarantuje Internet i poznawanie nowych osób za pomocą Social Mediów, potrzeba przynależności do internetowej społeczności i poczucie bezpieczeństwa związanego z możliwością porozmawiania z internautami w każdej chwili, ucieczka od życia wprost do wirtualnej rzeczywistości.

Osoba uzależniona od Internetu zaczyna izolować się od świata. Przy tym jednocześnie bardzo często próbuje poradzić sobie z innymi problemami, np. z depresją, nerwicą,  czy ze złymi relacjami z rodziną. Wiele osób zatraca się w mediach społecznościowych, tworząc w ten sposób swój alternatywny wizerunek. Chcą stać się lubianymi, cenionymi i zawierać nowe znajomości.

Ostatnio pojawiło się w użytku też pojęcie FOMO, czyli fear of missing out, to lęk przed utratą połączenia z Internetem. Coraz częściej podaje się, że z tym problemem borykają się nawet 4 miliony osób w Polsce. Niespodziewane odcięcie od informacji, którymi przeładowana są portale społecznościowe z Facebookiem i Twitterem na czele, wywołuje ataki paniki czy po prostu bardzo silny stres.

Social Media sprawiają, że coraz częściej mamy problem z zawieraniem znajomości, jesteśmy nerwowi oraz mamy znacznie niższy poziom koncentracji. Poza tym jesteśmy też narażeni na izolację czy zostanie ofiarą oszustów.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?