Lifestyle

Pasja – najlepsze lekarstwo na samotność

Pasja – najlepsze lekarstwo na samotność

Samotnym może czuć się każdy człowiek, niezależnie od wieku, czy też sytuacji życiowej, w której się znajduje. Poczucie osamotnienia dotyka bogatych, biednych, nieśmiałych, czy też towarzyskich. Samotność potrafi zapukać do drzwi każdego. Warto znać sposoby na to, aby nie była aż tak częstym gościem w życiu.

Co sprawia, że czujemy się samotni?

Aby pozbyć się nieproszonego gościa, jakim jest samotność, warto znaleźć przyczynę jej istnienia. Określenie powodu, z jakiego czujemy się samotni, jest pierwszym krokiem do tego, aby zacząć sobie z nią radzić. Istnieją różne oblicza tej przypadłości. Samotni bywają ludzie w wieloletnich związkach, a także ci, którzy muszą żyć bez partnera u swojego boku.

Jak poradzić sobie z samotnością? Istnieje na to kilka sposobów.

Pasja to podstawa!

Choć może zabrzmieć to banalnie, powinieneś poszukać nowego hobby. Znalezienie nowej czynności, która będzie sprawiała ogromną frajdę nie jest trudne, a samo poszukiwanie, może przynieść ogrom pozytywnych skutków. Próbowanie nowych rzeczy jest ekscytujące, a kto wie, być może znajdziesz coś, co zostanie z Tobą przez długie lata?

Pasja - najlepsze lekarstwo na samotność

Kreatywność przede wszystkim!

Rozwijanie swojej kreatywności to podstawa radzenia sobie z samotnością. W pojedynkę także można świetnie spędzić czas, w szczególności, jeśli stawia się na kreatywność. W ostatnim czasie popularność zyskały kolorowanki dla dorosłych. Rysunek, czy też malowanie uspokaja, a także wpływa na rozwój wyobraźni.

Jeśli nie po drodze Ci ze sztuką, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swych sił w nauce! Możesz się nauczyć wszystkiego, czego tylko zechcesz – nowego języka, gry na instrumencie, gotowania, modelarstwa, a nawet tańca z każdego zakątka świata.

Spójrz w głąb swojej duszy!

Poznanie samego siebie, a także swoich pragnień, czy lęków, jest podstawowym czynnikiem radzenia sobie z samotnością. Jeśli czujesz się zagubiony, a także nie masz pewności, z jakiego powodu czujesz się samotny, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Psychoterapia nie jest niczym złym – wręcz przeciwnie – pozwala spojrzeć obiektywnie na własne życie, a także zrozumieć, czego tak naprawdę się potrzebuje. Terapeuci to specjaliści, którzy wiedzą, jak rozmawiać z człowiekiem, aby do niego dotrzeć, a także stosują ku temu różnorodne metody. Wizyta u terapeuty to wykonanie pierwszego kroku w kierunku zniwelowania poczucia osamotnienia.

Nie zamykaj się na ludzi!

Jako że samotność może dotknąć każdego, większość ludzi wie, jakie to uczucie i potrafi zrozumieć problem. Poczucie osamotnienia może być mniej dotkliwe, jeśli postarasz się nie zamykać na innych lub na nowe relacje. Obecnie panująca pandemia może nie sprzyjać spotkaniom z przyjaciółmi, lecz są na to także sposoby. W dobie prężnie rozwijającego się internetu nie trudno o różnego rodzaju aplikacje, czy też komunikatory, dzięki którym możliwe są kontakty ze znajomymi, a nawet poznanie nowych osób. Nie powinien być to także problem dla ludzi nieśmiałych, bowiem wspólna pasja potrafi połączyć każdego, a na forach internetowych poruszane są wszelkie możliwe tematy. Zatem każdy może znaleźć grupę osób, mających takie same zainteresowania, czy też hobby.

Pasja - najlepsze lekarstwo na samotność

Zadbaj o chwilę przyjemności!

Nic nie sprawia większej frajdy niż sprawienie komuś przyjemności. Warto jednak pamiętać, że należy dbać także o siebie. Realizowanie własnych potrzeb, czy też pragnień, może być równie satysfakcjonujące. Odrobina relaksu w ciągu dnia nie zaszkodziła nikomu – wręcz przeciwnie – regularna relaksacja wspomaga działanie organizmu, poprawia jakość snu, a także świetnie wpływa na nastrój. Zrelaksować można się na wiele sposobów. Jednym z nich jest długa kąpiel, którą można wzbogacić o zapalone świece, lub olejki aromatyczne. Taka kąpiel pomaga odprężyć się po ciężkim dniu. Równie relaksujące może być czytanie wymarzonej książki, lub obejrzenie dawno niewidzianego serialu.

Sport to zdrowie!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w sporcie. Nie trzeba zapisywać się od razu na maraton. Zajęcia w pobliskim klubie fitness mogą być dobrym rozwiązaniem na poradzenie sobie z samotnością. Jest to także okazja do poznania nowych osób, a nawet do znalezienia nowego celu w życiu. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna ma także ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, bowiem podczas treningu wydzielane są hormony szczęścia, a poziom stresu jest niwelowany. Przyjemne z pożytecznym? To sukces odwieczny!

Samotność może dopaść każdego, lecz niekiedy jest potrzebna, aby znaleźć odpowiedni balans w życiu. Czasem warto stanąć na chwilę i poszukać odpowiedzi na pytanie, które dręczy nas wszystkich. Co sprawia, że czujesz się szczęśliwy? Zacznij od podstaw i spróbuj nowych rzeczy, które początkowo mogą być przerażające, lecz odkrywanie własnych granic może być dla Ciebie niesamowitą satysfakcją. Jeśli poczucie osamotnienia nie mija, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty. Postara się on zrozumieć istotę problemu, a także pomoże go rozwiązać. Samotnym może być każdy, dlatego warto obserwować także o swoich bliskich, być może potrzebują ramienia, na którym można się oprzeć.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

 

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590

Regulamin Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o.o. w Wądzyniu

 

 1. Niniejszy regulamin określa zasady leczenia i korzystania z oferty terapeutycznej, a także prawa i obowiązki pacjenta przebywającego w Ośrodku.
 2. Regulamin dotyczy każdego pacjenta przebywającego w Ośrodku. Każdy pacjent podejmujący terapię w Ośrodku zobowiązuje się do jego przestrzegania.
 3. Przestrzeganie regulaminu daje pacjentowi warunki do maksymalnej koncentracji na leczeniu.

 

I . OBOWIĄZKI PACJENTA W OŚRODKU

W czasie pobytu w Ośrodku Pacjent zobowiązany jest do :

 1. Całkowitej abstynencji od środków psychoaktywnych zmieniających świadomość.
 2. Poddawania się badaniom na obecność w organizmie alkoholu i badaniom na obecność narkotyków.
 3. Ujawnienia informacji dotyczących aktualnie przyjmowanych leków i dawek oraz ich przekazania personelowi pielęgniarskiemu.
 4. W przypadku chorób przewlekłych pacjent zobowiązany jest do posiadania zapasu leków na czas trwania terapii.
 5. Dbania o higienę osobistą.
 6. Utrzymywania porządku i czystości w pokojach oraz innych pomieszczeniach Ośrodka.
 7. Dbania o sprzęt i wyposażenie Ośrodka oraz udostępnione materiały służące do terapii,

z których korzysta w czasie pobytu w Ośrodku. Ewentualne usterki i awarie sprzętu oraz wyposażenia znajdujących się na terenie Ośrodka powinny być niezwłocznie zgłaszane personelowi. Pacjent ponosi materialną odpowiedzialność za szkody przez niego wyrządzone.

 1. Przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
 2. Zgłaszania się po leki do pielęgniarki lub pełniącego dyżur terapeuty w wyznaczonych godzinach  – jeśli leki te są zalecone przez lekarza.
 3. Punktualnego przybywania na zajęcia oraz przestrzegania harmonogramu dnia. Niestawienie się na zajęciach terapeutycznych, mitingu AA, czy zajęciach rekreacyjnych bez uzgodnienia z terapeutą będzie traktowane, jako rezygnacja pacjenta z leczenia.
 4. Wykonywania i dostosowania się do zaleceń personelu związanych z terapią oraz pobytem w Ośrodku.
 5. Przestrzegania zasad kulturalnego zachowania w stosunku do personelu Ośrodka oraz innych Pacjentów, poszanowania godności innych osób oraz niezakłócania procesu terapeutycznego pozostałych uczestników terapii.
 6. Zachowania tajemnicy odnośnie spraw przedstawianych i poruszanych w czasie zajęć terapeutycznych.
 7. Złożenia do depozytu wszystkich wartościowych przedmiotów będących w jego posiadaniu, w tym również sprzętu takiego jak : telefon, laptop, tablet itp., którego używanie jest ograniczone podczas przebywania w Ośrodku.
 8. Zachowania ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00 rano dnia następnego.

 

II . PRAWA PACJENTA W OŚRODKU

 

Pacjent przebywający w Ośrodku na leczeniu ma prawo do:

 1. Opieki terapeutycznej.
 2. Konsultacji lekarskiej – lekarza, opieki pielęgniarskiej oraz badań – w zakresie związanym z uzależnieniem, zgodnie z zaleceniem lekarza.
 3. Rozmowy z terapeutą dyżurującym, jeżeli zachodzi taka potrzeba w kwestii omówienia na bieżąco problemów natury psychologicznej, zdrowotnej i osobistej.
 4. Pacjent ma prawo do osobistego lub korespondencyjnego kontaktu z rodziną i osobami bliskimi oraz instytucjami.
 5. Pacjent ma również prawo do odmowy kontaktu w jakiejkolwiek formie z osobami bliskimi.
 6. Pacjent ma prawo w każdym momencie zdecydować o przerwaniu leczenia w Ośrodku.
 7. Pacjent ma prawo do zachowania tajemnicy informacji – bez zgody pacjenta nie można udzielać na jego temat żadnych informacji, poza sytuacjami przewidzianymi przepisami prawa.
 8. Pacjent ma prawo do informacji o leczeniu.
 9. W wyjątkowych sytuacjach osobistych – Pacjent ma prawo do ubiegania się o przepustkę u Kierownika Ośrodka.
 10. Pacjent ma prawo oddać do depozytu pieniądze lub inne wartościowe przedmioty na czas pobytu w Ośrodku.
 11. Pacjent został poinformowany, iż ma prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach leczenia uzależnień finansowanych przez NFZ.

 

III . OGRANICZENIA W PRAWACH PACJENTA

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Pacjentów wprowadza się ograniczenia, tj.:

 1. Kontrolę trzeźwości od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 2. Kontrolę rzeczy osobistych Pacjenta pod kątem posiadania przez niego alkoholu, narkotyków lub leków psychoaktywnych.
 3. Zakaz spożywania napojów energetycznych.
 4. Korzystanie z telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, oraz innych urządzeń elektronicznych i internetu, dozwolone jest tylko w czasie wolnym od zajęć, w wyznaczonych godzinach tak, aby korzystanie z nich nie powodowało dezorganizacji zajęć, nie zakłócało przebiegu terapii, a także ciszy i spokoju innych pacjentów.
 5. Odwiedziny osób bliskich i rodzin Pacjentów odbywają się w ustalone dni, w wyznaczonym przez Kierownika Terapii czasie tak, aby nie zakłócały harmonogramu terapii oraz komfortu innych Pacjentów przebywających w Ośrodku. W szczególnych uzasadnionych okolicznościach lub na mocy obowiązujących przepisów, którym Ośrodek podlega, Zarząd Ośrodka może wstrzymać odwiedziny pacjentów w Ośrodku.

 

IV . WYKROCZENIA PRZECIWKO REGULAMINOWI

 

Pacjentowi, podczas pobytu w Ośrodku, nie wolno :

 1. Opuszczać terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu.
 2. Wnosić na teren Ośrodka substancji psychoaktywnych.
 3. Używać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
 4. Używać przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób, zachowywać się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych.
 5. Używać wulgarnego słownictwa oraz niestosownych żartów i dowcipów w stosunku do innych osób.
 6. Utrzymywać kontaktów seksualnych.
 7. Przebywać w pokojach innych osób bez ich wiedzy.
 8. Nie uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych bez ważnego powodu i bez uzgodnienia tego z terapeutą.
 9. Przyjmować gości w godzinach do tego nie wyznaczonych, np. w trakcie zaplanowanych zajęć grupowych lub indywidualnych spotkań z terapeutą.
 10. Palić papierosów w miejscach do tego nie wyznaczonych.
 11. Posiadać i korzystać z gier – według Rozporządzenia Dz.U.2018.0.165, Ustawa z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych, do wglądu u Kierownika Ośrodka.
 12. Fotografować oraz nagrywać.
 13. Posiadać przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla Pacjenta lub zagrażających bezpieczeństwu innych osób.
 14. Posiadać przy sobie przedmiotów i rzeczy, które przy przyjęciu Pacjenta do Ośrodka zostaną uznane przez personel terapeutyczny jako przeszkadzające w procesie zdrowienia.

 

 

V . KONSEKWENCJE WYKROCZEŃ PRZECIWKO REGULAMINOWI OŚRODKA

 

 1. Natychmiastowe usunięcie Pacjenta z Ośrodka nastąpi na skutek:

– złamania abstynencji od alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość,

– wykazania podczas kontroli posiadania przez Pacjenta  alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,

– opuszczenia terenu Ośrodka bez wiedzy i zgody personelu terapeutycznego,

– używania przemocy psychicznej, fizycznej lub słownej wobec pozostałych Uczestników Terapii oraz innych osób,   zachowywania się w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu oraz w sposób naruszający godność osobistą innych,

– utrzymywania kontaktów seksualnych.

 1. Konsekwencje niestosowania się do pozostałych punktów Regulaminu – od upomnienia,  do zakończenia terapii włącznie –  będą podjęte po rozpatrzeniu danej sytuacji przez zespół terapeutyczny.
 2. O decyzji zespołu terapeutycznego zostają powiadomieni pozostali Pacjenci Ośrodka.
 3. O usunięciu Pacjenta z Ośrodka przed ukończeniem leczenia Ośrodek powiadamia rodzinę Pacjenta, o ile Pacjent wyrazi na powyższe zgodę, składając w tym zakresie pisemne oświadczenie.

 

VI . POZOSTAŁE POSTANOWIENIA REGULAMINU

 

 1. W przypadku zniszczenia przez Pacjenta mienia Ośrodka – sprzętu lub wyposażenia na skutek świadomego działania lub zaniedbania, ponosi on odpowiedzialność materialną w pełnej wysokości.
 2. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze i inne cenne przedmioty Pacjenta, które nie zostały oddane przez niego do depozytu.
 3. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy Pacjenta, które pozostawił on w Ośrodku po zakończeniu Terapii i pobytu w Ośrodku.
 4. Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Spółki i obowiązuje od dnia zatwierdzenia do odwołania.
 5. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasad obowiązujących w Ośrodku, prosimy o kontakt z personelem.
Dbamy o Wasze bezpieczeństwo -Testy COVID-19
Wszystkim naszym pacjentom przeprowadzamy testy na COVID-19