Lifestyle

Patostreamy – głupia moda w internecie

Patostreamy – głupia moda w internecie

Patostreamy to wulgarne treści, poniżanie i głupota zawarta na filmikach w internecie, najczęściej na YouTube. Często są to bardzo długo trwające transmisje, w których przekazywane są bardzo kontrowersyjne, patologiczne treści, jak np. obrażanie i poniżanie innych, bijatyki, organizowanie libacji alkoholowych lub nagrywanie swojej głupoty. Moda na patostreamy zaczęła się dość niedawno, bo około początku roku 2018. Co gorsza, obserwuje ich wiele tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Dlaczego zyskali tak szybką popularność?

Patostreamy – popularność

Szybko wzrastająca popularność patostreamów spowodowana jest kontrowersjami oraz wielkimi emocjami. Jak wiadomo, takie zjawiska bardzo szybko przyciągają widzów. Pomimo tego, że internauci w większości wypowiadają się negatywnie o tego typu filmikach to i tak mają multum subskrypcji. Nic w tym dziwnego, w końcu ludzie od zawsze interesowali się sensacjami, lubili obserwować głupotę, zło, przemoc i dziwaczność.

Wiele osób oglądających patostreamy uważa się za bardziej normalne w przeciwieństwie do osób uczestniczących, wyprawiających ekstremalne wyczyny. Podnoszą tym samym poczucie własnej wartości i uważają, że mają dystans do tego, co widzą. Nie zdają sobie sprawy z tego, że samo oglądanie i nabijanie wyświetleń działa na korzyść takiego filmu i jego aktorów.

Działalność patostreamerów

Nie do wiary jest również to, że patostreamerom ich działalność się opłaca. Ich fani przelewają im pieniądze, zamawiają jedzenie lub sponsorują przeróżne wyjazdy. Dodatkowo do takich osób zgłaszają się firmy i przekazują np. ubrania, sprzęty elektroniczne, gadżety w celach reklamowych. Dzięki temu patostremar dużo oszczędza. Taka osoba często ustala sobie również jakiś cel. Proponuje np. swoim widzom, że jeśli zbierze konkretną sumę pieniędzy, to zrobi za to coś specjalnego.

Kontrowersyjność treści filmików nie polega tylko na wulgarnym języku, ale i na pokazywaniu nietolerowanych w społeczeństwie zachowań. Najczęściej są to relacje transmitowane na żywo, bez montażu. Im patostreamer jest bardziej nieobliczalny, wulgarny, a nawet niebezpieczny, tym więcej ma widzów i zyskuje większą popularność w internecie.

Niebezpieczeństwo wynikające z patostreamów

Powszechny dostęp do internetu w dzisiejszych czasach ma każdy. Z jednej strony przynosi to wiele korzyści, ale z drugiej coraz młodsze osoby mogą natknąć się na nieodpowiednie treści. Rodzice bardzo często nie mają pojęcia, co oglądają ich pociechy. O nowych i niebezpiecznych trendach w sieci często dowiadujemy się również z programów telewizyjnych. Tymczasem dzieci czy młodzież spędzający wiele czasu w sieci nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem patologicznych treści, które mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Bardzo szybko takie treści, mogą odcisnąć piętno na psychice młodej osoby. Rodzice małych i dorastających dzieci powinno orientować się w nowych trendach w sieci, aby móc odpowiednio reagować.

Patostreamy - głupia moda w internecie, Blog Ośrodek Terapii Nefo

Na szczęście patologiczne zachowania w sieci coraz częściej są obserwowane przez policję. Zdarzają się sytuacje, że interwencja jest nieunikniona. Jednym z najgłośniejszych przypadków było zatrzymanie jednego z patostreamerów, który namawiał młode dziewczynki, aby rozebrały się przed kamerką. Zapewniał, że zobaczy to tylko on, a tymczasem filmik udostępniany był wszystkim, którzy w danej chwili go oglądali.

Najczęściej występujące patostreamy

W filmikach udostępnianych przez patostreamerów dominuje wulgarność oraz szeroko pojęta przemoc. Do skrajnie patologicznych zachowań występujących w patostreamach zaliczyć można:

– rozbijanie szklanych przedmiotów, mebli na głowie drugiej osoby lub o ścianę,
– celowe duszenie i bicie (zarówno kobiety przez mężczyzn, jak i na odwrót),
– kłótnie pomiędzy partnerami, wulgaryzmy, szarpanie,
– libacje alkoholowe, picie mieszanek alkoholowych,
– publiczne obrażanie kobiet, nawet własnej matki, babci lub innych członków rodziny,
– prześladowanie na tle religijnym, rasowym lub orientacji seksualnej,
– grożenie innym, nawet śmiercią lub kalectwem,
– nakłanianie do nielegalnych zachowań, przemocy,
– nakłanianie do rozbierania, obnażania lub stosunku seksualnego przed kamerą.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590