Pierwsze symptomy uzależnienia

sty 13, 2021 | Blog, Uzależnienia

Istnieje cienka granica między nadużywaniem alkoholu, leków, zakupów czy korzystania z Internetu itd. a uzależnieniem się od nich. Konieczna staje się zatem analiza bądź autodiagnoza, aby móc stwierdzić, czy to już nałóg, czy jeszcze nie. Im szybciej dostrzeżesz zagrożenie, tym terapia będzie trwała krócej, a Twoje życie szybciej wróci na odpowiednie tory. Dlatego kluczowe jest poznanie jakie są pierwsze symptomy uzależnienia. Wszystko po to, aby w porę zareagować lub uchronić blisko osobę przed wpadnięciem w sidła nałogu. Poniżej przedstawiamy, kilka najczęściej występujących symptomów wskazujących, że to już uzależnienie, o których warto wiedzieć, żeby uchronić się przed nałogiem. Przyjrzyj się swojemu życiu lub bliskiej osoby, która Twoim zdaniem może być uzależniona. I otwarcie odpowiedz sobie na pytanie – czy to już uzależnienie?

Pierwsze symptomy uzależnienia, których nie można bagatelizować

Zmiana tolerancji na daną substancję

Problemem naszego organizmu jest przede wszystkim to, że szybko przyzwyczaja się do zmian. Kiedy sięgasz codziennie po alkohol, to Twój organizm bardzo szybko do tego przywyknie. Zakres jego tolerancji na alkohol tak się zwiększy, że wkrótce będzie chciał, abyś dostarczał mu coraz więcej napojów procentowych, bo obecna dawka okaże się zbyt mała.

Poza tym, jeśli wcześniej zachętą do picia było to, aby poczuć rozluźnienie, odstresować się czy rozweselić, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że alarmująca będzie sytuacja, kiedy niezbędna dawka do osiągnięcia tego stanu znacznie się zwiększy. Tutaj znów zadziała Twój organizm, który przyzwyczai się do pewnego poziomu alkoholu.

Jednak, gdy Twój nałóg osiągnie niebezpiecznie wysoki poziom, może okazać się, że ta tendencja drastycznie się odmieni. Co to oznacza? Otóż organizm zacznie się buntować, bo nie będzie chciał przyjmować większej ilości alkoholu czy innych substancji. W takiej sytuacji nawet bardzo niewielkie dawki zaczną wywoływać stan upojenia. Oznacza to, że organizm jest wyczerpany i konieczne jest podjęcie leczenia, zanim będzie za późno.

Zespół abstynencyjny

Osoby uzależnione nawet na samym początku borykają się z objawami abstynencyjnymi. Dzieje to się kiedy trzeźwieją czy odstawiają substancję, która stała się ich nałogiem. Bardzo często symptomy odstawienia pojawiają się od rana. Pojawiają się wtedy takie objawy, jak ból głowy, bóle mięśni, mdłości czy wymioty, drżenie rąk, zaburzenia snu, brak apetytu czy stany lękowe. Organizm stara się oczyścić z toksycznych substancji, ale reaguje też pewnego rodzaju szokiem na sytuację, bo zdążył się do nich przyzwyczaić.

Dopasowanie życia pod nałóg

Jeśli dotąd biegałeś, pasjonowałeś się grą na pianinie, fotografią, podróżowałeś czy marzyłeś o napisaniu własnej powieści, a właściwie z dnia na dzień, to wszystko przestało mieć znaczenie, to kolejna wskazówka. Zacząłeś łamać dotychczasowe przyzwyczajenia, zainteresowania, które dotąd sprawiały Ci frajdę, dziś nie mają już większego sensu. Powoli odcinasz się od rodziny, przyjaciół, zaniedbujesz obowiązki zawodowe i dopasowujesz każdą chwilę swojego życia pod uzależnienie. Wszystko to wskazuje na to, że nałóg staje się coraz silniejszy.

Jeśli widzisz, że bliska Ci osoba nagle drastycznie zmienia swoje życie, rezygnuje ze swoich pasji lub wycofuje się z życia rodzinnego oraz towarzyskiego, to nie bagatelizuj tego. Nie szukaj wymówek. Twoja reakcja może okazać się kluczowa. Nie zawsze oczywiście w grę wchodzi uzależnienie.  Być może powodem takiego postępowania są zaburzenia psychiczne, zbyt wysoki poziom stresu i trudności z radzeniem sobie z nim. Jednak Twoje wsparcie i w razie potrzeby odpowiednie działanie na pewno nie zaszkodzą. Staraj się jednak być taktownym, cierpliwym i nie odpuszczaj, chyba że zagraża to Tobie lub innym osobom.

Silne pragnienie lub uczucie przymusu

Jednym z pierwszych objawów jest odczuwanie bardzo silnego pragnienia, żeby sięgnąć po substancję, która Cię uzależnia. Kiedy takie uczucie wręcz prześladuje Cię cały dzień – masz ochotę się napić i to bez okazji, dzień po dniu, lub zabrać tabletkę, narkotyk, zrobić zakupy czy zagrać w grę, oraz ta myśl nie słabnie w ciągu dnia, to masz już wyraźną wskazówkę, że nałóg próbuje przejąć nad Tobą kontrolę. Na razie dotyczy to głównie Twoich myśli. Jednak jeśli ta ochota nie słabnie i jej się poddasz, to łatwo możesz przekroczyć granicę nadużywania.

Wiesz, co jest najgorsze i najbardziej alarmujące? To, że cały czas próbujesz usprawiedliwiać wszystkie zmiany w swoim zachowaniu. Przez to wmawiasz sobie, że wszystko jest w porządku i odsuwasz podejrzenia lub obawy na bok. Jednak z czasem, kiedy na dobre padasz w sidła nałogu, przestaniesz się łudzić. Wtedy jednak będzie już znacznie trudniej, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi już na pierwsze symptomy uzależnienia.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?