Motywacja

Pomoc bliskich kluczowa w walce z nałogiem

Pomoc bliskich kluczowa w walce z nałogiem

Do wyjścia z nałogu potrzebna jest przede wszystkim silna wola i dobre chęci osoby uzależnionej. Jednak wsparcie i pomoc otoczenia często okazują się na wagę złota. W jaki sposób ułatwić bliskiej osobie wyjście z tego zaburzenia?

Akceptacja choroby

Chociaż to niezwykle trudne, to jednak trzeba zaakceptować, że alkoholizm, narkomania, czy inne uzależnienie jest chorobą przewlekłą, której leczenie może trwać bardzo długo i nie zawsze przyniesie oczekiwany rezultat. Nie należy również wstydzić się tego faktu. W pierwszej kolejności trzeba zrozumieć chorobę i poznać jej mechanizmy.

Osoba uzależniona notorycznie nie dotrzymuje obietnic i zobowiązań, niszczy kolejne etapy nie tylko swojego życia, ale i całej rodziny, często wydaje wspólne pieniądze na używki i nie można na niej polegać. To rodzi zrozumiałą frustrację i poczucie bezsilności. Niestety, kłótnie, obrażanie się i awantury raczej nie stanowią skutecznych środków motywujących do podjęcia leczenia. Nie należy też zmuszać chorego do poprawy jego zachowania i leczenia. Głównym warunkiem jest zauważenie problemu przez samego uzależnionego i jego wewnętrzna potrzeba zmiany.

Motywacja uzależnionego

Główną motywacją chorego staje się podtrzymywanie nałogu. W związku z tym nie dopuszcza on do siebie świadomości istnienia problemu i jest przekonany, że posiada pełną kontrolę nad swoim postępowaniem. Oprócz tego jest w stanie oszukiwać i obiecywać zmianę, gdy tylko poczuje się osaczony ze strony napierających bliskich. To właśnie dlatego błaganie lub kłótnia są zbędne, bo składane wówczas deklaracje ze strony uzależnionego nie mają żadnego oddziaływania w rzeczywistości.

Warunkiem skutecznego wyjścia z nałogu jest motywacja uzależnionego, o którą bardzo trudno, kiedy nie ma on świadomości choroby. Z jego punktu widzenia pomoc z zewnątrz jest zupełnie zbędna, ale może właśnie dlatego tak bardzo jej potrzebuje i dlatego jego bliscy pełnią w tym procesie tak istotną rolę. On sam raczej nie zdecyduje się na żadne zmiany, a walka z nałogiem przy wsparciu najbliższych osób jest o wiele skuteczniejsza.

Pomoc bliskich kluczowa w walce z nałogiem, Blog Ośrodek Terapii Nefo

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Aby być w stanie pomóc uzależnionemu, należy uświadomić sobie, że mamy do czynienia z osobą chorą. Nie można oczekiwać, że pacjent wyleczy się z niej w jednej chwili. Pamiętajmy, że nałogowiec nie kontroluje swojego postępowania. Nie należy wierzyć w jego obietnice i oczekiwać, że pewnego dnia po prostu przestanie pić. Kluczowe jest, aby rodzina dowiedziała się jak najwięcej o jego chorobie. Wtedy walka z nałogiem daje największe efekty. Czytanie publikacji na temat uzależnień lub konsultacja z psychologiem pomogą zrozumieć pojawiające się problemy oraz zdołają pomóc w przemyślany, racjonalny sposób. Jedynym sposobem na trwałą zmianę jest profesjonalna pomoc.

Bardzo istotne również jest zrezygnowanie z ochraniania uzależnionego. Bardzo często bliscy sprzątają po nim, wyręczają go w obowiązkach, usprawiedliwiają przed szefem czy resztą rodziny. Takie postępowanie to błędne koło, ponieważ nałogowiec nie ma możliwości doświadczenia skutków swojego postępowania, a tym samym nie dostrzeże, że jest ono szkodliwe. Widząc swoje długi, zniszczone relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz problemy w sferze zawodowej, chory zorientuje się, że potrzebuje pomocy. Jeżeli zdecydujemy się postawić jakieś ultimatum, musimy być pewni, że będziemy w stanie go dotrzymać. Dopiero wtedy walka z nałogiem będzie w stanie przynieść oczekiwane efekty. Musimy być pewni swoich słów i czynów, a jeśli osoba uzależniona zlekceważy nas, musi być świadoma, że nie rzucamy słów na wiatr.

Najważniejsza w tym wszystkim jest silna motywacja oraz chęć zmiany. Bez tego nawet leczenie u najlepszych specjalistów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Rodzina i przyjaciele uzależnionego powinni go jedynie wspierać w tej trudnej drodze, a przede wszystkim nie wzmacniać jego nałogu poprzez chronienie go przed konsekwencjami. Im szybciej uzależniony zrozumie, jak bardzo choroba wpływa na jego życie, tym lepiej.

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590