Biofeedback

Biofeedback

W naszym ośrodku, dla zwiększenia efektywności terapii uzależnień, prowadzimy treningi Biofeedback. Pracujemy na specjalistycznym sprzęcie posiadającym odpowiednie certyfikaty do prowadzenia tej terapii.

Z metody tej mogą korzystać zarówno pacjenci przebywający w ośrodku na terapii stacjonarnej jak również osoby korzystające z dziennej pomocy w ośrodku lub inne osoby z zewnątrz chcące skorzystać z sesji Biofeedback.

Biofeedback EEG – czyli metoda terapii instrumentalnej. Oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Treningi Biofeedback przeprowadzane są z użyciem specjalnej aparatury pod kontrolą terapeuty, który nadzoruje przebieg treningu.

Biofeedback

Jest to nowatorska metoda wykorzystywana m.in. w psychologii, psychoterapii, medycynie, sporcie i biznesie.

Biofeedback – to nauka zdobycia kontroli nad procesami własnego ciała w celu m.in. pozbycia się stresu, niwelowania bólu czy wykształcenia u siebie nowych nawyków. Dlatego właśnie – metoda ta jest coraz powszechniej stosowana w leczeniu uzależnień – jako nowoczesna forma terapii. Na gruncie neuroterapii stosowana jest także w zaburzeniach lękowych, nerwicach, ADHD, migrenach a nawet schizofrenii.

W czasie sesji biofeedback pacjent, który jest podłączony do urządzenia monitorującego, otrzymuje informację zwrotną na temat zmian swojego stanu fizjologicznego. Aktywnie uczy się kontroli procesów organizmu poprzez mechanizm nagród i kar. Dzięki temu może on nauczyć się świadomie modyfikować różne funkcje, które normalnie nie są świadomie kontrolowane.

Biofeedback

Jest to metoda będąca alternatywą dla leczenia farmakologicznego oraz innych terapii. W niektórych przypadkach zastępuje je, w innych – uzupełnia. Jej stosowanie jest bezbolesne
i całkowicie bezpieczne.

Szeroko temat zastosowania treningu Biofeedback ujmuje artykuł przygotowany przez autorki: Anna Szozda, Katarzyna Wieczorek, psycholog Arleta Balcerek na portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/biofeedback

Biofeedback

gdzie czytamy między innymi:

„Zastosowanie biofeedbacku jest wszechstronne i pozwala wpływać na zmiany w zachowaniu oraz samopoczuciu osób korzystających z tej terapii. Metoda EEG Biofeedback, inaczej neurofeedback, jest metodą umożliwiającą zmianę charakterystyk własnych fal mózgowych poprzez korzystanie z otrzymywanych zwrotnie informacji o przebiegu pracy mózgu. Osoba trenująca poprzez aktywny udział w treningu modyfikuje i optymalizuje układ, wzorzec swoich fal mózgowych. Biologiczne sprzężenie zwrotne pozwala na wyregulowanie i naturalną optymalizację charakterystyk fal mózgowych oraz utrwalenie tego stanu w mózgu osoby trenującej. Terapeuta wyjaśnia pacjentowi zależności między tym, co dzieje się w jego mózgu i tym, co jest rejestrowane na obrazie EEG. Następnie pomaga trenującemu zrozumieć, w jaki sposób świadomie może kierować i kontrolować pracę swojego mózgu. Dążymy więc do zmiany nieprawidłowego rozkładu fal.”

W terapii uzależnień Biofeedback – poprzez wyregulowanie aktywności fal mózgowych i czynności fizjologicznych organizmu prowadzi do „normalizacji” zachowania oraz zmiany nawyków.

Jeżeli jesteś w nagłej kryzysowej sytuacji lub też po prostu chciałbyś porozmawiać ze specjalistą na temat uzależnienia swojego lub bliskiej Ci osoby - zobacz, jak możemy Ci pomóc. Sprawdź teraz naszą ofertę:

Zobacz naszą ofertę

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

NEFO

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590