Terapia Sport

„RUCH ZASTĄPI PRAWIE KAŻDY LEK, PODCZAS GDY ŻADEN LEK NIE ZASTĄPI RUCHU” . Autorem tych słów był Wojciech Oczko – nadworny lekarz króla Stefana Batorego, doktor medycyny i filozofii, ojciec polskiej balneologii. Propagował uprawianie kultury fizycznej widząc w niej korzyści zarówno dla ciała jak i dla ducha.  

W naszym ośrodku również stawiamy na sport. Łącząc programy terapeutyczne, dla najlepszych rezultatów –  integrujemy różne kierunki działania. Jednym z tych kierunków jest sport. Stanowi on dopełnienie terapii, a w efekcie wprowadza na nową drogę poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, dbałość o rozwój fizyczny i duchowy, utrwalając trzeźwość ciała i umysłu.  

Sięganie po używki bardzo często związane jest z trudnymi emocjami, z napięciami oraz ze stanem depresyjnym, który towarzyszy zaburzeniom  emocjonalnym jak: poczucie osamotnienia, niedopasowanie do otoczenia, brak akceptacji, problemy, stresy. Alkohol oraz inne używki pozornie obniżają takie napięcia, pozornie niwelują, rozmywają problemy – ale ich nie likwidują. Znieczulają – ale nie uzdrawiają. Poprawiają humor, dodają odwagi, powodują złudzenie akceptacji w towarzystwie.  

W naszym ośrodku używki zastępujemy aktywnością fizyczną. Sport traktujemy jako terapię niwelującą stres oraz łagodzącą napięcia. Wysiłek fizyczny pomaga dobrze spożytkować energię, poprawia kondycję, pobudza układ krążenia, dotlenia mózg. Ponadto uczy samodyscypliny, pozwala poznać swoje możliwości, wsłuchać się w siebie, poznać swoje mocne i słabe strony. Sport daje także możliwość współpracy w grupie, uczy pracy zespołowej, rozwija umiejętności komunikacyjne, interpersonalne, budzi poczucie przynależności do grupy oraz chęć współzawodnictwa.  

Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na stan naszej kondycji fizycznej. Ma on znaczenie także dla naszej psychiki i wpływa na poprawę jakości życia. Wyniki badań dowodzą, że aktywność  fizyczna może nie tylko zapobiegać depresji ale także wspomagać jej leczenie. W wielu książkach i opracowaniach znajdujemy zalecenia dotyczące codziennego ruchu jako jednego z ćwiczeń stosowanych w terapii. Tak więc regularne treningi w równym stopniu oddziaływują na ciało jak i na psychikę łagodząc stany depresyjne i lękowe a także pozwalając panować nad własnymi emocjami.  Pozytywne wyniki osiągają wszyscy pacjenci , bez względu na wiek czy płeć. Ważna jest regularność wysiłku fizycznego. Ruch powoduje wzrost produkcji w organizmie endorfin – nazywanych hormonami szczęścia, które odpowiadają za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i pozytywne nastawienie do świata. Likwidują przygnębienie, stres, dodają pewności siebie, budzą życiowy optymizm. Osoby regularnie uprawiające sport są weselsze, czerpią większą radość z życia, lepiej radzą sobie ze stresem, co w rezultacie zwiększa u nich poczucie własnej wartości.  

W naszym ośrodku program zajęć sportowych  opracowuje dla naszych podopiecznych – trener personalny, nauczyciel wychowania fizycznego, były reprezentant Polski w piłce wodnej. Są one odpowiednio dostosowane, po konsultacji z lekarzem,  do możliwości, stanu zdrowia i kondycji fizycznej.  Zajęcia są prowadzone w miłej, przyjaznej atmosferze, bardzo często w plenerze, w pięknych okolicznościach otaczającej nas przyrody. Oprócz poprawy samopoczucia mają na celu integrację w grupie oraz pogłębianie relacji.  

Jeżeli jesteś w nagłej kryzysowej sytuacji lub też po prostu chciałbyś porozmawiać ze specjalistą na temat uzależnienia swojego lub bliskiej Ci osoby - zobacz, jak możemy Ci pomóc. Sprawdź teraz naszą ofertę: