000000207706 Nasz numer w liście podmiotów leczniczych prowadzonych przez
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Terapia uzależnień

Terapia uzależnień

Optymalnym celem terapii uzależnień w Ośrodku jest nauczenie pacjenta życia w abstynencji i osiągnięcie trwałej trzeźwości oraz powstrzymania się od zachowań kompulsywnych. W przypadku osób wielokrotnie, nieskutecznie leczonych, dążymy do redukcji szkód jakie wyrządziły w organizmie pacjenta uzależnienia.

Do Ośrodka przyjmowane są osoby dorosłe, uzależnione od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych oraz zachowań kompulsywnych (uzależnienia behawioralne).

Terapia uzależnień w Ośrodku jest stacjonarna, trwa od 4 do 8 tygodni. W tym czasie realizowany jest podstawowy program terapii uzależnień w oparciu o Osobisty Plan Terapii.

Terapia uzależnień

Pobyt podzielony jest na 3 etapy:

  1. Etap wstępny. Jest to etap, w którym pacjent zapoznaje się z wszelkimi zasadami panującymi w Ośrodku, klimatyzuje się, podejmuje decyzje na dalsze leczenie.
  2. Etap motywacyjny. Na tym etapie pacjent dostrzega problem oraz wartości jakie są możliwe w wyniku zmiany. Pacjent angażuje się w zmianę.
  3. Etap intensywny to etap lepszego zrozumienia siebie, refleksji, introspekcji. Pacjent widzi i rozumie przyczyny własnych problemów. Poza tym, na tym etapie pacjent przygotowuje się do zmiany poprzez wprowadzanie nowych sposobów funkcjonowania.

Osobom uzależnionym proponujemy  pomoc, która polega przede wszystkim na wzmocnieniu motywacji do podjęcia leczenia i w następnej kolejności  kompleksowe podejście do diagnozy i procesu terapeutycznego.

Terapia uzależnień

Metody leczenia uzależnienia

Główną i najistotniejszą metodą leczenia uzależnienia w naszym Ośrodku jest psychoterapia. Jest to zamierzone i świadome korzystanie z różnych podejść psychologicznych, terapeutycznych oraz postaw interpersonalnych (postawy interpersonalne wyznaczają stosunek człowieka do innych ludzi w bezpośrednim z nimi kontakcie). Takie zintegrowane  nastawienie ma na celu  pomoc pacjentom w modyfikacji ich zachowania, procesów poznawczych, emocji i innych cech osobowych, które prowadzą do pożądanej przez pacjenta zmiany.

Psychoterapia grupowa – jest jedną z metod leczenia, której celem jest osiągnięcie pożądanych zmian poprzez oddziaływanie na siebie członków grupy. W grupie odtwarzane są  różne sposoby zachowania.  Członkowie jak „ lustro” odzwierciedlają je, pozwalają zauważyć, poprzez reakcję oraz informację zwrotną, gdzie i jak należy wprowadzić zmianę. Tutaj możliwe jest aby pacjenci obserwowali jak tworzą swoje relacje z innymi ludźmi, doświadczali tworzenia tych relacji, możliwe jest przyjrzenie się jak funkcjonują inni. Terapia grupowa jest jedną z najbardziej skutecznych form leczenia.

Terapia uzależnień

Psychoedukacja – jako następna forma leczenia, dostarcza wiedzy potrzebnej w radzeniu sobie z rozwiązywaniem problemów, ze stresem, z trudnymi doświadczeniami życiowymi.

Treningi zachowań – jako nauka i ćwiczenie pożądanych umiejętności, a wszystko to w warunkach wzbudzających pozytywny poziom emocji takich jak nadzieja na zmianę i zrozumienie ze strony innych.

Terapia uzależnień

Podchodzimy do terapii uzależnień pacjentów holistycznie (całościowo) i w związku z tym opieramy się na założeniu, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie. Należy więc leczyć cały organizm na płaszczyznach: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej. Ważnym aspektem w zdrowieniu osób uzależnionych jest równowaga pomiędzy tymi płaszczyznami. Oprócz psychoterapii proponujemy pacjentowi także farmakoterapię, w początkowym okresie leczenia dla złagodzenia nieprzyjemnych skutków Zespołu Abstynencyjnego. Wykonujemy serię badań – mamy dostęp do profesjonalnego laboratorium oraz monitorujemy pracę serca oraz ciśnienie krwi. Kładziemy nacisk na aktywność fizyczną. Zalecamy więc zajęcia sportowe oraz oddechowe jako doskonałe dopełnienie proponowanej terapii uzależnień.

Terapia uzależnień

Oprócz terapii podstawowej w ofercie naszego Ośrodka mamy:

  • Terapię motywującą do leczenia, która trwa około 1 tygodnia i skierowana jest do osób, które jeszcze nie są zdecydowane na całościową terapię podstawową. Pacjent poznaje miejsce, program terapii i sam może zdecydować o terminie przyjęcia. Pobyt taki ma na celu zmotywowanie pacjenta do podjęcia dalszych kroków w celu pożądanej przez niego zmiany.
  • Terapię nawrotów. Pobyt w tym cyklu skierowany jest dla osób, które przeszły etap podstawowy terapii, i po jakimś czasie zmiany złamały abstynencję lub obawiają się tego. Pobyt trwa  od 14 do 28 dni.
  • Pobyt wspierający i wzmacniający zmianę, trwający do 3 dni. Skierowany do osób, które przeszły etap podstawowy terapii w naszym Ośrodku, ale w dalszym ciągu potrzebują wsparcia ze strony terapeuty.

Jeżeli jesteś w nagłej kryzysowej sytuacji lub też po prostu chciałbyś porozmawiać ze specjalistą na temat uzależnienia swojego lub bliskiej Ci osoby - zobacz, jak możemy Ci pomóc. Sprawdź teraz naszą ofertę:

Zobacz naszą ofertę

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590

Dbamy o Wasze bezpieczeństwo -Testy COVID-19
Wszystkim naszym pacjentom przeprowadzamy testy na COVID-19