Psycholog online czy to skuteczna forma psychoterapii?

mar 30, 2020 | Blog

Psycholog online zdobywa coraz więcej zwolenników. Jaka formę może przybierać? I przede wszystkim, czy jest skuteczna? Usługi psychologa online, jak nazwa wskazuje, są prowadzone zdalnie. Psycholog online prowadzi psychoterapię w formie kontaktu online, a nie spotkania bezpośredniego. Największą zaletą takiej pracy z psychoterapeutą to wygoda i skuteczność. Rozpoczęcie takiej terapii pozwoli ci współpracować ze swoim terapeutą w przyjaznym środowisku, w którym możesz otwarcie rozmawiać i swobodnie pracować nad swoimi problemami bez konieczności dojazdów.
Psychoterapia online przybiera dwie formy:

  • Synchroniczną – występuje wtedy, gdy kontakt z psychologiem odbywa się w czasie rzeczywistym, na przykład poprzez chat internetowy, SMS-y lub wideo rozmowę.
  • Asynchroniczna- wstępuje, gdy odpowiedź specjalisty następuje po jakimś czasie, na przykład w przypadku wymiany e-maili.

W jakich sytuacjach skorzystać z usług psychologa online?

Kwestią sporną bywa to, czy terapia online jest lepsza od tradycyjnej terapii. Wiele ludzi, twierdzi, iż nie da się zastąpić osobistego kontaktu i w ten sposób budowanej relacji terapeutycznej. Wtedy pojawiają się częste głosy przeciwne, które mówią, że spotkania online dają poczucie bezpieczeństwa i komfort, którego nie mogą dać spotkania osobiste. Co więcej, są alternatywą dla osób, które nie mogą podjąć terapii lub poradzić się psychologa stacjonarnie.

W jakich sytuacjach usługa psychoterapii online sprawdzi się idealnie?

  • Dla osób podróżujących, których tryb życia sprawia, że nie pozostają przez dłuższy czas w jednym miejscu. Podjęcie tradycyjnej psychoterapii jest niemożliwe. W takich przypadkach korzystanie z psychoterapii online pozwoli systematycznie brać udział w sesjach niezależnie od miejsca na ziemi, w którym właśnie się znajdują. Potrzebne jest jedynie połączenie z Internetem.
  • Dla osób z małych miejscowości i wsi. Niestety w mniejszych miastach oraz na wsi dostęp do specjalistów-psychoterapeutów jest mocno ograniczony. Jeżeli mieszkasz w obszarze, gdzie brakuje dobrych psychoterapeutów, to idealnym rozwiązaniem może być psychoterapia online. Bez względu na Twoją lokalizację masz dostęp do najlepszych specjalistów Polsce.
  • Dla osób odczuwających wstyd lub inne negatywne emocje w kontakcie osobistym. Niektóre osoby odczuwają wstyd spowodowany chodzeniem na psychoterapię (a nawet obawę, że ktoś ze znajomych zobaczy je przed gabinetem psychologa). Jeżeli takie emocje nie są Ci obce, to psycholog online jest najlepszą opcją.
  • Dla osób niepełnosprawnych. Możliwość połączenia się z terapeutą z własnego domu może zaoszczędzić niemało wysiłku związanego, chociażby z transportem do gabinetu.

Kiedy pomaga psycholog online?

Przeprowadzone badania pokazują, że psychoterapia online jest skuteczna w wielu przypadkach. Mowa tu o: depresji, zaburzeniach lękowych, wysokim poziomie lęku oraz edukacji psychologicznej (np. na temat rzucania nałogu palenia papierosów). Mimo skuteczności terapii online nie oznacza to, że jest ona odpowiednia dla wszystkich. Poważne zaburzenia psychiczne, w tym uzależnienie od substancji (np. alkoholizm czy uzależnienie od narkotyków), ciężka depresja (np. z wcześniejszymi myślami i próbami samobójczymi), czy schizofrenia, mogą wymagać więcej, niż może zapewnić leczenie online. Wtedy najlepsza opcja to pomoc psychiatry i psychologa lub pobytu na oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego.

Jak znaleźć specjalistę w Internecie?

Najczęściej samo rozpoczęcie poszukiwań psychologa pracującego zdalnie może sprowadzać się do wpisania odpowiedniego hasła w pole wyszukiwarki. Jeżeli podejrzewasz u siebie jakieś konkretne problemy, to zacznij o haseł związanych z nimi. Dobry psycholog online nie tylko ogłasza w Internecie swoje usługi, ale też dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz szerzy rzetelną wiedzę naukową z obszaru swojej specjalizacji. Pamiętaj, że psycholog online, na którego usługi się zdecydujesz, ma mieć Twoje pełne zaufanie i kwalifikacje, aby Ci pomóc! Lepiej jest poświęcić czas i rzetelnie wyszukać raz odpowiedniego specjalistę, niż popełnić pochopny błąd i wrócić do punktu wyjścia lub całkowicie zniechęcić się do tej formy usług psychologicznych.

Na co zwrócić uwagę szukając psychologa online?

Osoba poszukująca pomocy psychologicznej powinna mieć czytelny i łatwy dostęp do rzetelnych informacji na temat proponowanej usługi psychologicznej oraz na temat osoby, która te usługi świadczy. Dlatego pierwsza sprawa, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest to, czy zawiera wszelkie niezbędne informacje:

  • imię i nazwisko terapeuty,
  • konkretne kwalifikacje i uprawnienia,
  • zasady świadczenia usług,
  • płatność,
  • forma terapii.

Trudno wyobrazić sobie możliwość zbudowania relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu, jeżeli psycholog nie podałby nawet swoich podstawowych danych, czyli imienia i nazwiska. Umieszczone przez specjalistów zdjęcie, dodatkowo wspomaga wzbudzanie zaufania. Powinieneś mieć możliwość wglądu w kwalifikacje i uprawnienia specjalisty. Mowa tu o ukończonych studiach i szkoleniach, a także zdobytym doświadczeniu. Idealnie, jeśli psycholog daje konkretne dane, których adekwatność możesz sprawdzić: na przykład numer dyplomu. Dobry psycholog online winien na swojej stronie określić zasady świadczonych usług. Najważniejsze, by choć w kilku słowach na stronie określone było, w jaki sposób można skorzystać z usług tego psychologa. Zasady takie mogą zawierać np.:

  • w jaki sposób umówić się na wizytę,
  • poprzez jakie medium można odbywać sesje (np. poprzez program Skype),
  • ile trwa wizyta,
  • numer telefonu lub adres e-mail, poprzez który można uzyskać dodatkowe informacje.

Jak wiadomo, usługi psychologa online są płatne. Powinieneś mieć dostęp do cennika oraz form płatności, dzięki którym będziesz mógł od razu stwierdzić, czy dana opcja leży w Twoich możliwościach finansowych. Ważna informacja, o której psycholog powinien poinformować to nurt działania.

Zalety psychologa online.

  • Możliwość dotarcia do osób, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego spotkania z psychologiem (np. osoby na obszarach wiejskich, osoby niepełnosprawne, osoby często podróżujące).
  • Psychologiczne usługi online są wygodne i pozwalają na łatwiejsze zorganizowanie sesji (np. brak konieczności dojazdów).
  • Niektórym osobom łatwiej się otworzyć, gdy kontakt ma formę zdalną, z zacisza własnego domu.
  • Osoby z lękiem, zwłaszcza z lękiem społecznym, mogą mieć problem z wyjściem na tradycyjne spotkanie z psychologiem.
  • Klienci odczuwający wstyd nie muszą się martwić, że spotkają w poczekalni osoby, które znają.

Wady psychologa online.

  • Bez możliwości interakcji twarzą w twarz terapeuci tracą wskazówki wynikające z mowy ciała i inne, które mogą pomóc im w postawieniu właściwej diagnozy.
  • Terapia online nie jest dla osób z pewnymi poważnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi (takimi jak myśli samobójcze lub psychozy).
  • Mogą zaistnieć bariery wynikające z problemów technologicznych – przerwane połączenia, zablokowane filmy i problemy z dostępem do czatów, niska jakość połączenia – to wszystko wywołuje irytację, która nie sprzyja przyjaznej atmosferze terapii.
  • W przypadku poważnego kryzysu terapeuci mogą mieć trudności z interwencją.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?