Relacja z warsztatów bębniarskich

lut 5, 2020 | Uzależnienia

W minioną sobotę w naszym ośrodku odbyły się warsztaty bębniarskie. Warsztaty bębniarskie zostały poprowadzone przez Piotra Schuttę –  instruktora gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun. Pedagoga, dziennikarza, wykładowcę Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Utworzyliśmy bębniarski krąg, oddając się na kilka godzin wspólnemu muzykowaniu.  Wsłuchiwaliśmy się w to, co mają do powiedzenia bębny oraz nasze emocje wyrażone przez rytm.

Bez żadnego doświadczenia, bez wcześniejszych przygotowań, w krótkim czasie opanowaliśmy stosunkowo proste podstawy techniki gry na bębnach djembe i byliśmy w stanie zagrać wspólnie kilka afrykańskich akompaniamentów.

Rytm był naszym językiem. Klaskaliśmy, chodziliśmy do rytmu i wokalizowaliśmy to, co później nasze ręce wygrywały na membranie bębna.

Bębny i rytm okazały się być świetnym sposobem na integrację grupy i nawiązanie relacji międzyludzkich na zupełnie innych warunkach, bez krępujących nas na co dzień ograniczeń i uprzedzeń. To, czego nie umieliśmy wyrazić słowami, powiedziały nasze ciała uruchomione muzyką bębnów. Afrykańska pulsacja otworzyła nas na nowe doświadczenia, które na pewno będziemy chcieli powtórzyć.

Tekst : Piotr Schutta, Fot. Pavlo Khabarov, Wojciech Budzyński.

 

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?