Uzależnienia

Relacja z warsztatów bębniarskich

Relacja z warsztatów bębniarskich

W minioną sobotę w naszym ośrodku odbyły się warsztaty bębniarskie. Warsztaty bębniarskie zostały poprowadzone przez Piotra Schuttę –  instruktora gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun. Pedagoga, dziennikarza, wykładowcę Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Utworzyliśmy bębniarski krąg, oddając się na kilka godzin wspólnemu muzykowaniu.  Wsłuchiwaliśmy się w to, co mają do powiedzenia bębny oraz nasze emocje wyrażone przez rytm.

Bez żadnego doświadczenia, bez wcześniejszych przygotowań, w krótkim czasie opanowaliśmy stosunkowo proste podstawy techniki gry na bębnach djembe i byliśmy w stanie zagrać wspólnie kilka afrykańskich akompaniamentów.

Rytm był naszym językiem. Klaskaliśmy, chodziliśmy do rytmu i wokalizowaliśmy to, co później nasze ręce wygrywały na membranie bębna.

Bębny i rytm okazały się być świetnym sposobem na integrację grupy i nawiązanie relacji międzyludzkich na zupełnie innych warunkach, bez krępujących nas na co dzień ograniczeń i uprzedzeń. To, czego nie umieliśmy wyrazić słowami, powiedziały nasze ciała uruchomione muzyką bębnów. Afrykańska pulsacja otworzyła nas na nowe doświadczenia, które na pewno będziemy chcieli powtórzyć.

Tekst : Piotr Schutta, Fot. Pavlo Khabarov, Wojciech Budzyński.

 

Szybki Kontakt

Lepiej późno niż później

Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie lub o swoją rodzinę.
Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.

Naszą misją jest pomoc osobom uzależnionym i ich bliskim.

Dane Firmy

Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO Sp. z o o., pl. 11 Listopada 10, 87-600 Lipno, Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000718590