Rozwód rodziców – jak oszczędzić stresu dziecku?

lip 3, 2020 | Blog

Rozstanie rodziców dla dziecka może okazać się niemałym szokiem. Zwłaszcza jeżeli do tej pory byli zgodnym małżeństwem i szczęśliwą rodziną. Dziecko nauczone jest, że w jego wychowaniu towarzyszy zarówno mama, jak i tata, zatem nowa rzeczywistość powoduje stres i lęk przed nieznaną dotąd sytuacją. Decyzja o rozwodzie zaburza harmonijne życie wszystkich członków rodziny, jednak to dzieci, ze względu na wiek i dojrzałość, najsilniej odczują negatywne skutki takiej zmiany. Warto rozmawiać z dzieckiem i uświadamiać go, jak będzie teraz wyglądała rzeczywistość i przygotować je na nadchodzące zmiany.

 Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Rodzice pochłonięci rozwodem i krążącymi wokół niego sprawami, często zapominają, że należy poinformować o tym dziecko. Niestety, w ferworze zmian, taką informację rzucają mimochodem i brzmi ona mniej więcej tak: „mama i tata nie będą mieszkać razem”. Kolejne, często padające zdanie: „mama i tata już się nie kochają”. Należy pamiętać o tym, że dzieci są bardzo czujnymi obserwatorami i szybko zauważają zmiany, jakie zachodzą w domu i między rodzicami. Ponadto jakie emocje wypływające z rodziców udzielają się potomstwu. Oznacza to, że jeżeli rodzice są przepełnieni napięciem, stresem i złością to dokładnie takie uczucia wyczuwane są przez dziecko. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa dopasowana do wieku i dojrzałości pociechy. Równie ważne jest pozwolenie malcowi na przeżywanie tej zmiany w dowolny dla siebie sposób.

Czego unikać przy rozwodzie?

Rozwód to proces bardzo burzliwy i emocjonalny, dlatego bardzo ważne jest, jaką energię przekazujemy dziecku. Istotne jest, by pamiętać o kliku najważniejszych rzeczach, które pomogą przejść malcowi przez ten trudny czas. Zadbajmy o to, by nie stawiać dziecka w roli sędziego, który ocenia zachowanie rodziców i rozstrzyga, kto zawinił i doprowadził do rozpadu rodziny. O czym należy pamiętać, podejmując decyzję o rozwodzie i przechodząc przez drogę rozłąki? Oto kilka zaleceń czego należy unikać przy rozwodzie.

  1. Unikaj kłótni i sporów z byłym partnerem. Nie musisz się przyjaźnić z byłym mężem/żoną, jednak pamiętaj, by odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem. Odłóż na bok spory oraz urazy i wszystkie konflikty rozwiązujcie między sobą. Im lepsze stosunki będą panować między wami, tym łatwiej będzie dziecku przejść przez ten nowy okres.
  2. Dziecko to nie szpieg. Nie wykorzystuj dziecka jako informatora do dowiadywania się, co robi drugi rodzic. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś od swojej/swojego eks to po prostu zapytaj bez mieszania w te sprawy dziecka. W taki sposób dziecko może nieświadomie czuć presję konieczności stawania po jeden ze stron.
  3. Zadbaj o regularne kontakty drugiego rodzica z dzieckiem. Bardzo często kwestia widywania się rodzica z dzieckiem wywołuje najwięcej zamieszania i sporów. Badania jednak pokazują, że dzieci, które regularnie widują się z rodzicem niemieszkającym w domu, korzystnie wpływa na jego rozwój i łatwiej adoptują się do nowej rzeczywistości.
  4. Nie każ dziecku wybierać. Nie zabiegaj o uwagę dziecka oraz nie rób z niego swojego sojusznika. Staraj się nie pytać „kogo bardziej kocha” lub „z kim woli spędzić weekend”. W dłuższej perspektywie przynosi to odwrotny efekt od oczekiwanego. Dziecko zniechęca się do osoby, która chce przeciągnąć ją na swoją stronę. Może także nieświadomie nauczyć się grać pomiędzy wami.
  5. Rozmawiaj i daj dziecku czas. Pamiętaj, że rozmowa jest najważniejsza, zwłaszcza długa i szczera. Wspiera i umacnia ona relacje między wami, a także daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj również, że jako rodzic musisz uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku tyle czasu, ile potrzebuje do zaadoptowania się w nowej rzeczywistości.

Czy można rozwieść się bez nieprzyjemności?

Badania pokazują, że rozwód klasyfikuje się w czołówce najbardziej stresogennych sytuacji w życiu dorosłego człowieka. Zdecydowanie równie trudne jest to przeżycie dla dziecka co dla dorosłych. Zachodzące zmiany kompleksowo odbijają się na toczące do tej pory życie wszystkich członków rodziny. Pamiętajmy, że nowa rzeczywistość nie rozstrzyga się tylko między dorosłymi, ale przede wszystkim między całą rodziną. Zachowując poprawne i zgodne relacje między partnerami, można skutecznie ograniczyć nieprzyjemności i stres związany z rozpadem rodziny.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?