Sport, a zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

lut 19, 2020 | Blog

 Każdy wie, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasze ciało i kondycję fizyczną. Natomiast zdecydowanie mniej mówi się o działaniu aktywności fizycznej na nasze zdrowie psychiczne. Czy pójście na siłownie lub jazda rowerem mogą pomóc w terapii uzależnień, a czy pływanie może poprawić nasze samopoczucie? Czy sport na wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Sport, a zdrowie psychiczne

Bardzo częstym powodem, dla którego ludzie sięgają po używki, jest poczucie osamotnienia, smutne doświadczenia czy nadmierny stres. Alkohol i narkotyki pomagają chwilowo zapomnieć o troskach. Ostatecznie jednak pogłębiają nas w problemach i prowadzą do uzależnień. Alternatywną dla używek jest sport, który oprócz pozytywnego wpływu na nasze ciało przynosi ukojenie duszy. Aktywność fizyczna zmniejsza poczucie stresu, łagodzi napięcia i uspokaja. Pozwala zapomnieć o problemach, a złą energię (np. agresję) wykorzystać w dobry sposób. Przez sport możemy poznać samego siebie, swoje słabe i mocne strony. Aktywność fizyczna pomaga również w samodyscyplinie. Aktywność fizyczna ma także wpływ na rozwijanie zdolności interpersonalnych i komunikacyjnych. Uczy pracy grupowej i poczucia przynależności. Ponadto pomaga pozytywnie odbierać rywalizację.

Sport jako antydepresant

Sport nie tylko poprawia kondycję i kształtuje piękną sylwetkę. Powoduje, że mamy lepszy nastrój i jesteśmy spokojniejsi. Pobudza nasze krążenie i dotlenia mózg wskutek czego poprawia nasze samopoczucie. Aktywność fizyczna prowadzi do podwyższenia poziomu serotoniny w organizmie, a także produkcji neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego. Hormony te działają podobnie do leków antydepresyjnych. Oprócz tego podczas uprawiania sportu w organizmie podnosi się poziom endorfin, które często nazywa się „hormonami szczęścia”. To one wprawiają nas w dobry nastrój. Łagodzą poczucie bólu. Organizm uwalnia je już po 30 minutach aktywności fizycznej. Poza sportem innym bodźcem, który wywołuje wydzielanie endorfin jest m.in. jedzenie czekolady czy substancje psychoaktywne.  Badania dowodzą, że aktywność fizyczna może zapobiegać depresji i pomagać w jej leczeniu.

Ćwiczenia fizyczne – recepta na dobry humor

Niewątpliwie osoby aktywne fizycznie czerpią większą satysfakcję z życia. Podczas uprawiania sportu, człowiek musi słuchać swojego organizmu. Pomaga mu to wyciszyć się i prowadzi do stanu harmonii. Oprócz tego ćwiczenia powodują poczucie spełnienia, zadowolenia z siebie oraz swoich rezultatów.

Jaką dyscyplinę wybrać?

„Mierzyć siły na zamiary” to najważniejsza zasada, którą musisz się kierować czy rozpoczynaniu swojej przygody ze sportem. Powinieneś zacząć od umiarkowanych ćwiczeń, a nie od razu porywać się na bieganie maratonów. Wszystko przyjdzie z czasem. Jeśli zaczniesz od zbyt trudnych i męczących ćwiczeń, możesz szybko się zniechęcić lub nabawić się kontuzji. Najbezpieczniej zacząć od aktywności o średniej intensywności. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz coś, co lubisz robić. Do sportu nie możesz się zmuszać, ma on być przyjemnością i ukojeniem dla głowy, a nie smutnym obowiązkiem. Dlatego,  jeśli masz złe wspomnienia z siłownią, poszukaj innej alternatywy. Np. bieganie, basen lub jazda rowerem. Dobrym wyborem mogą okazać się zorganizowane formy aktywności fizycznej np. aerobik, Zumba czy joga. Nad Twoimi poczynaniami będzie miał kontrolę instruktor, a zajęcia w grupie pozwolą Ci nawiązać nowe znajomości. Oprócz tego łatwiej będzie Ci przestrzegać samodyscypliny i uczęszczać na treningi regularnie.

Terapia przez sport w ośrodku NEFO

W naszym ośrodku sport jest bardzo ważnym elementem terapii. Chcemy wprowadzić pacjentów do świata zdrowego stylu życia i pokazać, że rozwój fizyczny idzie w parze ze zdrowiem psychicznym. Głównym celem sportu w naszej terapii jest, niwelowanie stresu oraz łagodzenie napięcia. Nad naszymi podopiecznymi czuwa wykwalifikowany trener, który opracowuje treningi dla naszych podopiecznych. Plan treningowy jest indywidualnie dopasowany do każdego z pacjentów, a także dostosowany do kondycji fizycznej, możliwości oraz stanu zdrowia. Ćwiczenia prowadzone są w miłej i przyjaznej atmosferze. Najczęściej odbywają się w plenerze, co pozwala korzystać z uroków otaczającej nasz ośrodek przyrody. Ponadto zajęcia sportowe mają na celu rozwijanie relacji i integrację grupową.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?