Jak wyjść z uzależnienia od telefonu? Eksperci Nefo podpowiadają!

mar 24, 2022 | Blog, Uzależnienia

W dobie wszechobecnych w naszym życiu technologii i urządzeń elektronicznych powszechnym problemem staje się uzależnienie od telefonu i komputera, a także social media. Człowiek odczuwa stres i dyskomfort bez swojego smartfona, a brak wieści z Internetu przez dłuższy czas wywołuje lęk. Jak sobie z tym radzić i kiedy możemy mówić o faktycznym uzależnieniu? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Użytkowanie telefonu a uzależnienie

Fonoholizm to uzależnienie, które polega na nadmiernym korzystaniu z urządzenia mobilnego. Podobnie jak inne uzależnienia behawioralne objawia się silną potrzebą wewnętrzną, wręcz przymusem robienia czegoś – w tym wypadku noszenia przy sobie telefonu, sprawdzania wiadomości oraz podglądania życia znajomych na portalach społecznościowych.

Psychologowie często porównują uzależnienie od telefonu do alkoholizmu – dłuższy brak urządzenia powoduje panikę i wycofanie, a także objawy odstawienia. Objawy fonoholizmu gwałtownie się nasilają, gdy chory nagle odkrywa, że nie może znaleźć swojego telefonu. Poczucie skrajnego dyskomfortu i rozdrażnienia nie opuści go, dopóki go nie odzyska.

Fonoholizm – jak sobie z nim poradzić?

Pierwszym krokiem do walki z każdym uzależnieniem jest uświadomienie sobie, że problem dotyczy Ciebie:

  • nie możesz prowadzić rozmowy ze znajomymi, ponieważ ciągle zerkasz na telefon;
  • przeglądasz Facebooka, zamiast spędzać czas z bliskimi;
  • zaczyna brakować Ci czasu na pracę i obowiązki domowe, a także hobby;
  • tracisz umiejętność komunikowania się z ludźmi na żywo;
  • masz syndrom FOMO, czyli odczuwasz lęk, gdy przez dłuższy czas nie sprawdzasz informacji w sieci.

Takie oznaki wyraźnie świadczą o tym, że jesteś uzależniony od telefonu. Zwykle możesz uporać się z tym samodzielnie lub z pomocą najbliższych, ale jeśli okaże się to zbyt trudne, warto skorzystać z pomocy psychologicznej w nowoczesnym ośrodku leczenia uzależnień. Terapeuta pomoże Ci odpowiednio podejść do leczenia i przeprowadzi przez cały proces, jednak większa część pracy nad problemem leży po Twojej stronie – musisz chcieć uniezależnić się od telefonu, Internetu i social media.

Sposoby na przezwyciężenie uzależnienia

Aby wyleczyć się z fonoholizmu, potrzebne są chęci i silna wola. Często jest to sposób na złagodzenie stresu, radzenie sobie z problemami takimi jak samotność lub brak poczucia sensu. Telefon staje się lekarstwem na emocje i trudności, z którymi sobie nie radzisz.

Co więc możesz zrobić, by przezwyciężyć chęć korzystania ze smartfona lub przeglądania social media:

  • przeanalizuj sytuacje, w których sięgasz po telefon i emocje, jakie Ci wtedy towarzyszą;
  • kontroluj czas, który spędzasz w sieci;
  • wycisz urządzenie i wyłącz powiadomienia;
  • zostaw telefon w innym pokoju i sukcesywnie wydłużaj czas bez niego.

Gdy czujesz potrzebę sięgania po telefon, znajdź przyjemną dla siebie alternatywę dla tej czynności – hobby lub zajęcie, które daje Ci radość i pomaga się zrelaksować. Spróbuj też wyjść do ludzi, by zaspokoić swoje potrzeby socjalne w prawdziwym życiu, a nie w sieci. Zapisz się na warsztaty grupowe, wyjdź do galerii czy muzeum, odśwież stare znajomości.

uzaleznienie-od-elektroniki-i-telefonu

Mechanizmy terapeutyczne

Terapia uzależnień behawioralnych, w tym także fonoholizmu czy nałogowego korzystania z portali społecznościowych, wymaga kompleksowego podejścia. Kluczem do wyleczenia jest uświadomienie sobie istnienia problemu i zrozumienie przyczyn nadużywania telefonu czy komputera. Mogą do nich należeć:

  • strach przed samotnością;
  • chęć bycia potrzebnym;
  • nadmierny stres;
  • brak motywacji do życia;
  • potrzeby socjalne.

Gdy chory upora się z własnymi emocjami i problemami, przestanie sięgać po telefon, by zapełnić wewnętrzną pustkę lub zmniejszyć stres. Ważnym elementem terapii jest także nauka zarządzania własnym czasem.

W Nefo możesz liczyć na naszą pomoc!

Jeśli czujesz, że Twój telefon odcina Cię od realnego życia i zabiera Ci zbyt wiele czasu, pomyśl o profesjonalnej terapii. W Nefo leczymy uzależnienie od elektroniki, a także portali społecznościowych, pomożemy Ci poradzić sobie z syndromem FOMO i problemami, które leżą u podstaw fonoholizmu. Na naszych zajęciach terapeutyczny możesz pracować, tak jak lubisz – w grupie lub indywidualnie, stacjonarnie, a także online. Napisz do nas i wróć do realnego życia!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?