Uzależnienie od komputera, dlaczego młodzież ucieka w wirtualny świat?

cze 12, 2019 | Uzależnienia

Coraz więcej młodych ludzi traci kontrolę nad tym, ile czasu i energii poświęca na korzystanie z komputera. Wirtualny świat potrafi wciągnąć i uzależnić jak narkotyk. Chociaż na co dzień komputery bardzo ułatwiają nam życie, to coraz częściej ich wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie może okazać się zbyt duży. Młodym osobom trudno jest znaleźć właściwe proporcje pomiędzy spędzaniem czasu na użytkowaniu komputera a innymi codziennymi obowiązkami. Dlaczego tak chętnie uciekają w wirtualny świat?

Nie ma znaczenia czy nałóg dotyczy alkoholu, narkotyków, leków, hazardu czy korzystania z komputera. Zachowanie osoby uzależnionej w każdym przypadku jest bardzo podobne. Uzależniony wówczas stopniowo poświęca coraz więcej czasu i energii na zachowanie związane z uzależnieniem. Traci zainteresowanie innymi czynnościami i dziedzinami życia, zaniedbuje swoje obowiązki i relacje z bliskimi oraz rówieśnikami.

Uzależnienie od komputera – objawy

No najczęściej występujących objawów świadczących o uzależnieniu od komputera należą:

– problemy z koncentracją,
– senność,
– gorsze wyniki w nauce,
– zaniedbywanie obowiązków szkolnych i rodzinnych,
– pogorszenie relacji ze znajomymi w realu,
– rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz korzystania z komputera,
– zapominanie o jedzeniu posiłków oraz o potrzebach fizjologicznych,
– okłamywanie w sprawie spędzonego czasu przed komputerem,
– nawiązywanie konfliktów i kłótni,
– ciągłe rozdrażnienie i przejawy agresji, jeśli nie ma możliwości korzystania z komputera lub w przypadku ograniczenia czasu spędzonego przed nim.

Dlaczego dzieci i młodzież uzależniają się od komputera?

Istotną rolę odgrywają tu czynniki społeczne i rodzinne oraz osobowość dziecka. Na uzależnienie od komputera znacznie bardziej narażone są osoby nieśmiałe, wrażliwe, niepewne siebie, mające niską samoocenę, nieumiejące poradzić sobie ze stresem oraz takie, które wolą nawiązywać kontakty w sieci. Przed komputerem bowiem mogą tworzyć swój wymyślony wizerunek, który im odpowiada i udawać kogo chcą. Mogą również w każdej chwili się wycofać. Nie są zmuszone do konfrontacji z sytuacjami, które mogą ich przerosnąć. W ten sposób mogą zredukować swój lęk i towarzyszące napięcie. Jednak nie jest to dobra droga, ponieważ tym samym uciekają od prawdziwego życia i stają się bezbronnymi osobami w prawdziwym realnym świecie.

Coraz częściej powodem takiej ucieczki w wirtualny świat są niepowodzenia w szkole lub odrzucenie przed grupę rówieśników. Istotny wpływ mają też relacje rodzinne. Jeśli w domu występują konflikty, dziecko może czuć się odrzucone i tym samym będzie zamykać się w sobie.

Uzależnienie od komputera, dlaczego młodzież ucieka w wirtualny świat_ Blog Ośrodek Terapii Uzależnień Nefo

Nie bądź obojętny, kiedy zobaczysz pierwsze sygnały uzależnienia

Jeśli zauważysz niepokojące sygnały świadczące o tym, że Twoje dziecko może być uzależnione od komputera, od razu powinieneś przystąpić do działania. Po pierwsze nie ukrywaj problemu, tylko otwarcie powiedz o czym myślisz. Porozmawiaj ze swoją pociechą i spróbuj się dowiedzieć, czego tak naprawdę szuka oraz czego jej brakuje. Staraj się obserwować w jakich sytuacjach ucieka w wirtualny świat. Czy dzieje się tak po uzyskaniu złej oceny, czy po kłótni z kolegami lub rodzeństwem. To może okazać się kluczem do jego uzależnienia, ponieważ zazwyczaj takie uzależnienie jest symptomem głębszych problemów emocjonalnych, rodzinnych lub społecznych.

W dalszej kolejności warto ustalić z dzieckiem czas i sposób korzystania z komputera, tłumacząc tym samym, dlaczego nakładamy takie ograniczenia. Oczywiście może mu się to nie spodobać, dlatego trzeba być stanowczym, ale zarazem podejść do tematu w sposób łagodny i nie wystraszyć dziecka. Jeśli odczujesz bezradność wato poszukać pomocy u specjalisty.

Choć spędzanie czasu przed komputerem stanowi formę ucieczki od rzeczywistości i uwolnienia się od problemów życia codziennego, osoba uzależniona nie jest wolna ani szczęśliwa. Taki nałóg jest formą zniewolenia, która sprawia, że traci się kontrolę nad własnym życiem i nie jest w stanie podejmować świadomych decyzji na jego temat. Jeśli opisywany problem dotyczy kogoś z naszego otoczenia, należy bezzwłocznie przystąpić do działania. Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?