Uzależnienie od partnera – jak skutecznie się z niego wyzwolić?

gru 23, 2021 | Blog, Uzależnienia

Idealne związki nie istnieją – co do tego nie ma żadnych wątpliwości, w każdej relacji pojawiają się konflikty i nad każdą trzeba systematycznie pracować. Są jednak sytuacje, w których partnerstwo staje się toksyczne i zamiast radości, daje cierpienie. Sprawdź, na czym polega uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, jak skutecznie się wyzwolić i na czym polega terapia w takim przypadku!

 

Walka z uzależnieniem od partnera

Jak wyjść z uzależnienia od drugiej osoby? Najpierw trzeba uświadomić sobie, że problem istnieje i dowiedzieć się, na czym dokładnie polega. Jego przyczyną jest brak umiejętności budowania zdrowych i poprawnych relacji… czyli jakich? Kryterium oceny jest odniesienie się do stwierdzenia, czy bez partnera lub partnerki jesteś w stanie normalnie funkcjonować, czerpać satysfakcję z życia i realizować swoje pasje. Gdy relacja z drugim człowiekiem staje się priorytetem i odczuwasz przymus angażowania się w związek z obawy przed samotnością – można podejrzewać, że występuje u Ciebie uzależnienie od drugiej osoby.

Toksyczny związek – uzależnienie emocjonalne

Jaki związek można nazwać toksycznym? To relacja, której celem jest uzupełnianie deficytów i ochrona przed frustracją wynikającą z zaburzeń w jakiejś sferze. Kobieta i mężczyzna nie są zatem sobie równi – dobierając się na zasadzie przeciwieństw, dążą do uzupełnienia braków emocjonalnych, co skutkuje wytworzeniem patologicznej więzi, która niewiele ma wspólnego ze zdrową relacją partnerską.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać uzależnienie emocjonalne od partnera? Wśród najważniejszych symptomów, które powinny skłonić do głębszej refleksji, należy wymienić:

  • odczuwanie lęku przed utratą drugiej osoby,
  • uszczęśliwianie jej, aby zyskać gwarancję, że nie zostaniesz porzucony,
  • poczucie, że bez partnera jesteś nikim,
  • wyuczoną bezradność – myślenie, że od Ciebie nic nie zależy, że nie poradzisz sobie, będąc sam i nie masz kontroli nad swoim życiem,
  • zaborczość i swego rodzaju osaczanie drugiej osoby, chęć kontrolowania jej, w tym także chorobliwą zazdrość,
  • rezygnację z własnych potrzeb, pasji i znajomości na rzecz partnera, w skrajnych przypadkach pojawia się również zaniedbywanie obowiązków zawodowych.

jak-wyjsc-z-uzaleznienia-od-partnera

Jak wyjść z uzależnienia od drugiej osoby?

Jeśli zaobserwowałeś u siebie uzależnienie emocjonalne od partnera, warto zgłosić się do specjalisty. Pomoże on ocenić, czy faktycznie potrzebna jest terapia i – jeśli tak – poprowadzi ją w taki sposób, aby uzdrowić relację. Chcąc skutecznie się wyleczyć, należy dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zaburzenia. To przede wszystkim niska samoakceptacja i deficyty doświadczania miłości w dzieciństwie. Co ciekawe, to kobiety są bardziej podatne na uzależnienie od partnera – odpowiada za to oksytocyna, czyli hormon wyzwalający się podczas intymnych zbliżeń i wpływający na kształtowanie przywiązania emocjonalnego do drugiej osoby.

Jak każde uzależnienie – również to mające miejsce w związku – ma swoje etapy:

  • euforia podczas kontaktu z partnerem,
  • pragnienie wydłużania czasu spędzanego razem, aż do wspólnego przebywania przez cały dzień i posiadania drugiej osoby tylko dla siebie,
  • utrata tożsamości i autonomii, zaburzenia osobowości,
  • brak własnych planów i aspiracji, niemożność poradzenia sobie w najprostszych sytuacjach bez wsparcia partnera, utrata umiejętności podejmowania decyzji.

Możliwe do zrealizowania terapie

Choć to zaskakujące, walka z uzależnieniami może dotyczyć również relacji partnerskich. Mimo że kojarzy się przede wszystkim z alkoholizmem, narkomanią czy hazardem, często odnosi się też do tej formy nałogu, gdy bodźcem, z którego należy się wyleczyć, jest druga osoba. Jak skutecznie się wyzwolić? Praca polega przede wszystkim na uświadomieniu sobie problemu i stopniowym odbudowywaniu poczucia własnej wartości. Rozwój samodzielności, znalezienie odrębnych pasji i zainteresowań, nauka spędzania czasu w samotności – to wszystko elementy terapii, która obejmuje obu partnerów.

Zapraszamy do ośrodka leczenia uzależnień

Zauważyłeś u siebie uzależnienie od partnera? Jak skutecznie się wyzwolić i przywrócić równowagę w relacji? Zajrzyj na stronę nefo.pl i sprawdź, jakie terapie są prowadzone w ośrodku. Skorzystaj ze wsparcia i odzyskaj wiarę w siebie!

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?