Uzależnienie od Social Media – obudź się człowieku

lis 21, 2019 | Blog

Social Media sprawiają, że z łatwością możesz komunikować się z każdym bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujesz. Choć właśnie to był najważniejszy cel, jaki przyświecał twórcom poszczególnych portali społecznościowych, to obecnie stanowią coraz większe niebezpieczeństwo. Dlatego uzależnienie od Social Mediów jest groźne i musisz wiedzieć, jak sprawdzić, czy masz z tym problem.

Dlaczego Social Media mogą być niebezpieczne?

Zwróć uwagę na to, że korzystanie z Social Mediów ma naprawdę wiele zalet. W końcu nie tylko możesz uzyskać informacje od znajomych, ale też szybko się z nimi skontaktować. Poza tym przy pomocy mediów społecznościowych możesz też zyskać nowe umiejętności, np. biorąc udział w jakimś szkoleniu czy konsultacji. Jednak to jest tylko jedna ich odsłona. Druga jest groźniejsza, ponieważ portale typu Facebook, Instagram, Snapchat i Twitter są bardzo niebezpieczne, gdyż z łatwością możesz się od nich uzależnić. Wtedy przestajesz zwracać uwagę na inne obowiązki bądź realny świat, bo ważniejsze jest to, co dzieje się w sieci.

Jak sprawdzić, czy jesteś uzależniony od Social Mediów?

Znaczna większość współczesnego społeczeństwa korzysta z Social Mediów. Jednak nie jest to jednoznaczne, z tym że wszyscy są od nich uzależnieni. Jeżeli obawiasz się tego lub widzisz niepokojące objawy u kogoś z Twoich bliskich, to musisz sprawdzić, jakie zachowania uznawane są za groźne. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zareagować i w ten sposób wyleczysz się z tej choroby.

Stosujesz wirtualny język

Masz problem, z tym że przestajesz kontrolować język Twoich wypowiedzi? Zaczynasz mówić do ludzi w taki sam sposób, w jaki zwracasz się do nich w Social Mediów? Oznacza to, iż zauważalny jest u Ciebie jeden z pierwszych objawów uzależniania od portali społecznościowych i przestajesz odróżniać język stosowany w świecie wirtualnym od tego, który jest stosowany na co dzień.

Masz problemy z palcami

Szczególnie kciuk jest narażony na odkształcenia i zwyrodnienia. Jednak bądź spokojny, bo dotyka to tylko osoby, które są już od dłuższego czasu uzależnione od mediów społecznościowych. Pamiętaj o tym, że kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem palców może być naprawdę niebezpieczny, więc nie lekceważ ich.

Reagujesz emocjonalnie na informacje

Bardzo ważnym symptomem uzależnienia od Social Mediów jest także reakcja na informacje, jakie tam się pojawiają. Zwróć uwagę na to, czy posty bądź komentarze innych użytkowników wpływają na Twój nastrój w jakikolwiek sposób. Odpowiedź jest twierdząca? W takim razie potrzebujesz pomocy specjalisty, ponieważ platformy społecznościowe stały się dla Ciebie zbyt istotne.

Nie potrafisz się wylogować

Kolejnym objawem uzależnienia od portali społecznościowych jest fakt, że ciągle czujesz potrzebę sprawdzania aktualności. Po prostu nie potrafisz wylogować się z platform, a jeżeli nawet to robisz, to za chwilę i tak tam wracasz. Poza tym nie wyobrażasz sobie dnia bez Social Mediów.

 

Jakie są skutki uzależnienia od Social Mediów?

Zauważ, że uzależnienie od Social Media to realny problem. Szczególnie wśród młodych osób, które potrafią korzystać z tych platform nawet przez 8 godzin w ciągu dnia. W konsekwencji dochodzi do różnych zmian w ich psychice, fizjologii, a także w relacjach społecznych. Poznaj najważniejsze skutki, które mogą Cię ominąć, jeżeli wystarczająco szybko zgłosisz się do specjalisty.

Skutki psychologiczne

Bez wątpienia skutki psychologiczne są bardzo ważne, a zarazem stanowią dla Ciebie spore zagrożenie. Przede wszystkim dlatego, że wirtualna rzeczywistość zaczyna wpływać na to, jak się czujesz. Poza tym Social Media oddziałują na Twoje poczucie własnej wartości, a szczególnie pozytywne bądź negatywne opinie innych osób. Konsekwencją tego jest fakt, że zaczynasz traktować polubienia oraz komentarze jako wyznacznik popularności. Niezwykle istotne jest także to, że uzależnienie przyczynia się do ograniczenia innych Twoich zainteresowań, obniża umiejętności poznawcze, a także zaburza cykl okołodobowy.

Skutki interpersonalne

Wielu naukowców uznaje, że właśnie problemy w relacjach społecznych stanowią jedno z najważniejszych niebezpieczeństw, jakie wiążą się z Social Mediami. W wyniku uzależnienia dostrzeżesz zanikanie więzi emocjonalnych, a pojawią się trudności w zawieraniu znajomości w świecie rzeczywistym. Poza tym życie online sprawia, iż zaniedbujesz codzienne obowiązki, rozluźniają się Twoje kontakty z innymi ludźmi, ale też zaczynasz kłamać, gdy ktoś zauważa Twój problem.

Skutki fizjologiczne

W przypadku skutków fizjologicznych szczególnie zwróć uwagę na osłabienie wzroku, a także skrzywienie kręgosłupa. Takie przypadłości są związane z przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała oraz z nieustannym wpatrywaniem się w ekran laptopa, tableta bądź smartfona. Zauważ, że nie są to jedyne problemy fizyczne, jakie są dostrzegalne u osób uzależnionych od Social Mediów. Oprócz tego pojawiają się wszelkiego rodzaju kłopoty z nadgarstkami np. zwyrodnienia stawów bądź zespół cieśni.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?