Zdrowe odżywianie – sposób na zdrowe ciało i umysł

lut 24, 2020 | Blog

Ludzie w dzisiejszym świecie są bardzo zabiegani. Mają bardzo mało czasu, gonią za wykształceniem i karierą, a wolne dni spędzają na podróżach, imprezach lub leniuchowaniu. Wychodząc do pracy rano, wracają późnym wieczorem często bez przygotowanego sobie wcześniej posiłku. Mimo to coraz bardziej propagowane jest zdrowe odżywianie i społeczeństwo coraz bardziej świadome jest konsekwencji niezdrowej diety. Na rynku pracy pojawia się coraz więcej specjalistów od spraw żywienia, dietetyków i trenerów. W restauracjach pojawiają się potrawy przygotowywane specjalnie dla osób na określonych dietach, a w kawiarniach możemy bez problemu poprosić o kawę z mlekiem roślinnym.

Eco czasy.

Ekologia staje się coraz bardziej popularna. Przede wszystkim dlatego, że skutki zaniedbywania naszej planety nagle stały się wyraźnie widoczne. Globalne ocieplenie wstrząsnęło całym światem i ludzie starają się odnaleźć jego przyczyny i działania spowalniające. Jednym z nich jest dbanie o to, co kupujemy, co jemy i przede wszystkim ile żywności wyrzucamy. Robiąc to, wpływamy między innymi na wodę, klimat, śmieci i energię. Dla przykładu kilogram wyrzuconej wołowiny oznacza zmarnowanie 5-10 ton wody użytych na jej wyprodukowanie.

Wpływ jedzenia na człowieka.

Tak jak zdrowe odżywianie ma wpływ na otaczający nas świat, tak samo ma wpływ na człowieka. Nawet podążając samą logiką, planeta Ziemia, rośliny, woda, zwierzęta to część przyrody, którą jesteśmy także my. Jeśli stan tego wszystkiego będzie pogarszał się, to ludzie również nie będą zdrowsi. Złe odżywianie przynosi nam negatywne skutki. Najczęstszym z nich jest złe samopoczucie, nudności i brak siły. Nieprawidłowe odżywianie upośledza pracę całego układu pokarmowego, co ogranicza jego zdolności do prawidłowego pełnienia funkcji trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Dochodzi również do załamania metabolicznego, chorób zależnych od diety oraz zaburzeń odżywiania.


Wegetarianizm i Weganizm.

Nie każdy wie, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Wegetarianizm polega na wyzbyciu się z menu mięsa, a weganizm natomiast wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne podaje, że diety te są zdrowe, jeżeli są dobrze zaplanowane. Zmniejszone zostaje zagrożenie dla zdrowia ze strony węglowodorów aromatycznych, antybiotyków, leków weterynaryjnych, salmonelli czy innych chorób pochodzenia zwierzęcego. Człowiek czuje się znacznie lżej i poprawia się jego poziom cholesterolu i wydolności.

Detoks.

Duży wpływ na poczucie lekkości w środku organizmu jest zrobienie sobie detoksu polegającego np. na kilkudniowym poście i odżywianiu się tylko posiłkami o płynnej konsystencji, zrobionych z warzyw i owoców. Jest to bardzo prosty sposób oczyszczenia organizmu, ponieważ dania przygotowujemy z łatwo dostępnych produktów i w bardzo szybki sposób. Detoks wspomaga procesy metaboliczne, dzięki czemu organizm lepiej trawi posiłki. Pomaga nam też w zgubieniu kilku zbędnych kilogramów i poprawia w znacznym stopniu nasze samopoczucie. Efektem jest również poprawienie naszego odżywiania, ponieważ spada nam ochota słodkie i tłuste produkty.


Dieta semiwegetarianizm.

Jest to dieta polegająca na wyłączeniu z jadłospisu wyłącznie białego i czerwonego mięsa. Wiele osób swoją przygodę z wegetarianizmem zaczyna właśnie od semiwegetarianizm, ponieważ dieta toleruje owoce morza. Ryby są bogatym źródłem białka oraz kwasów omega-3. Ludzie, którzy je jedzą, mogą dzięki temu zadbać o obniżenie ciśnienia swojej krwi oraz zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego rytmu i ataków serca.

Wszystkie diety wymienione powyżej łączy jedno. Sprawiają, że zwracamy uwagę na to, co dostarczamy do organizmu. Zdrowe odżywianie pełni bardzo ważną funkcję w życiu człowieka. Dieta wpływa na to, w jaki sposób funkcjonujemy oraz na nasze zdrowie, a nasze zdrowe ciało, wpływa, w dużej mierze, na to, w jakim stanie jest nasz umysł i samopoczucie. Jeśli chcemy zachować równowagę duchową, musimy zachować równowagę żywieniową na talerzu.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?