Zespół Abstynencyjny. Czy jest groźny dla zdrowia?

mar 18, 2021 | Uzależnienia

Choć najbardziej popularną radą, jaką słyszą osoby chcące wyjść z nałogu, jest określenie: idź na terapię, to wcześniej jest coś jeszcze. Za dwoma wyrazami – rzuć alkohol, kryje się cała masa zdarzeń w organizmie, które nie do końca są przyjemne. Ale są konieczne, by iść dalej i uwolnić się od nałogu.

AZA czyli alkoholowy zespół abstynencyjny

Pojawia się w momencie, gdy osoba uzależniona rezygnuje ze spożywania alkoholu. Organizm odreagowuje to w określony sposób. Wtedy mamy do czynienia z zespołem abstynencyjnym. W przeważającej części jest odbierany jako niezwykle uciążliwy, ale raczej niegroźny. W skrajnych przypadkach, może stanowić jednak zagrożenie życia.

Pierwsze symptomy AZA pacjenci odczuwają już po dobie od zaprzestania przyjmowania alkoholu. Jeżeli nałóg był w bardzo zaawansowanym stadium, takie objawy pojawiają się nawet po kilku godzinach. Można je podzielić na dwie fazy. W pierwszej, możliwe są biegunki, wymioty, nudności, uderzenia gorąca, bóle głowy oraz mięśni. Druga faza to rozdrażnienie, zaburzenie snu, napady lękowe, stany depresyjne.

Zespół abstynencyjny może występować w formie łagodniejszej i z powikłaniami. Wszystkie wymienione powyżej objawy, to forma łagodna AZA. Mijają one samoistnie, zazwyczaj po kilku dniach. Jednak, gdy do wszystkich wymienionych objawów dołączą majaczenie, omamy oraz delirium tremens, sprawa zaczyna robić się poważna. Biała gorączka alkoholowa to jedno z najniebezpieczniejszych zaburzeń związanych z AZA. Jeżeli wystąpi, bezwzględnie wezwij lekarza. Taka sytuacja może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia osoby wychodzącej z nałogu.

Delirium tremens – objawy

Gorączka alkoholowa to takie schorzenie, którego nie sposób nie zauważyć. Pacjent ma wtedy przyspieszony oddech, drżą mu mięśnie a także ma drgawki. Dochodzi do tego wzmożona potliwość, gorączka, nudności i wymioty. Często towarzyszą mu odwrócenie rytmu snu, silne lęki oraz omamy wzrokowe. Nieobce są również silne wahania nastroju, pobudzenie oraz urojenia, które nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości.

Gorączka ta występuje najczęściej u pacjentów z długotrwałym nałogiem alkoholowym. Nagłe odstawienie napojów procentowych powoduje swego rodzaju szok dla organizmu. Na szczęście medycyna zna już rozwiązania na te bolączki, więc nie wahaj się dzwonić po pomoc do lekarza. W przypadku tych symptomów AZA może okazać się niezbędna.

Detoksykacja organizmu

To pierwszy krok w wychodzeniu z nałogu alkoholowego. Nagłe odstawienie napojów alkoholowych niesie za sobą zespół abstynencyjny, wraz ze wszystkimi jego negatywnymi skutkami. Pocieszające jednak jest to, że nie trwają one wiecznie. Choć każdy organizm reaguje inaczej, przyjmuje się, że ten proces trwa minimum 7 do 10 dni. Można go przeprowadzić w warunkach domowych, jednak to wymaga dużo siły i samozaparcia. Drugą opcją są specjalne ośrodki, które zadbają o uzależnionego pod każdym kątem. Jedno jest pewne. To bezpieczny proces, dzięki któremu organizm nabiera sił i regeneruje się po nadmiernym przyjmowaniu alkoholu. Następnym krokiem jest zgłoszenie się na terapię uzależnień.

Terapia leczenia uzależnień

Warunek jest jeden – uzależniony musi zgodzić się na terapię i przyjść na nią trzeźwy. Wykwalifikowana kadra z ośrodka leczenia uzależnień dokona wstępnej diagnozy, będącej podstawą do skierowania na terapię indywidualną lub grupową. Zależy to od wielu czynników, ale sprowadza do jednego – pracy uzależnionego nad samym sobą. I trwa zwykle 12 miesięcy. Warto tu również dodać, że terapia to nie spotkania Anonimowych Alkoholików, gdzie nie wszyscy otrzymują prawo głosu. Na terapii każdy działa aktywnie.

Zespół abstynencyjny to pierwszy krok w kierunku wykreślenia alkoholu ze swojego życia. Ta silna reakcja organizmu będzie pierwszą z przeszkód, jakie trzeba będzie pokonać w drodze do trzeźwości. Jednak warto zrobić to dla innych, dla bliskich, ale przede wszystkim dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?