Zespół stresu pourazowego – jak sobie poradzić?

lut 12, 2020 | Blog

Czy Ty bądź osoba, którą znasz, uczestniczyła w jakimś traumatycznym przeżyciu, na przykład w poważnym wypadku samochodowym, napaści byliście świadkami czegoś strasznego? Widzieliście coś, czego zwykli, szarzy ludzie nie powinni oglądać? Po takim wydarzeniu ciężko jest dojść do siebie. Jedni regenerują się szybciej, inni dalej przeżywają to, czego doświadczyli. Wtedy możemy stwierdzić, że osoba cierpi na zespół stresu pourazowego, czyli w skrócie PTSD.

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. Posttraumatic Stress Disorder) to zaburzenie lękowe, wynikające z wcześniej przebytej traumy. Są to wydarzenia bardzo stresujące, zagrażające życiu chorego, bądź życiu bliskich, których był świadkiem. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jakie wydarzenia wywołują u ludzi PTSD. Najczęściej są to momenty takie jak poważne wypadki, katastrofy, molestowanie, napaści seksualne i tak dalej. Osoby dotknięte traumatycznym przeżyciem, na przykład wypadkiem samochodowym panicznie będą się bały ponownego wejścia do pojazdu. Często mówi się też, że PTSD dotyka przede wszystkim żołnierzy, którzy wracają z krajów objętych wojną. Uważa się, że problem, jakim jest to zaburzenie, może dotyczyć nawet 6 procent ogólnej populacji. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia rośnie wraz ze skalą stresu podczas traumatycznego wydarzenia.

Objawy zespołu stresu pourazowego.

Osoby, które cierpią na to zaburzenie lękowe, muszą zmagać się z bardzo ciężkimi dla nich objawami. Na przykład przeżywają daną sytuację w natrętnych, męczących wspomnieniach. Nazywamy to inaczej „Flashbacks”. U chorych występują także chroniczne koszmary nocne, z powodu których pojawiają się także problemy ze snem. PTSD może się objawiać także na inne sposoby. Osoby te mogą chcieć odizolować się od innych, nawet od najbliższych – w ten sposób stają się samotnikami. Nie odczuwają już przyjemności z rzeczy, które wcześniej mogły im sprawiać radość. Mogą być nadpobudliwi, szybko się irytować bądź wręcz przeciwnie – być przygnębionym, pogrążeni w depresji, co jest dla nich niebezpieczne, szczególnie w momencie, kiedy pojawiają się myśli samobójcze. Oprócz problemów natury psychicznej mogą wystąpić te fizyczne – pojawiają się wtedy między innymi kołatania serca czy też bóle głowy. Kiedy mówimy o dziecięcym PTSD to głównymi objawami są zachowania typowo dziecięce, na przykład nadmierne ssanie kciuka bądź moczenie się w nocy do łóżka.

Jak rozpoznać i leczyć zespół stresu pourazowego?

Jeżeli czytając ten artykuł, zastanawiasz się, czy może ty lub osoba, którą znasz cierpicie na PTSD, to najlepiej szukać pomocy w specjalistycznych poradniach. Nie każda osoba, która przeżyła traumę, doświadczy tego schorzenia, jednak jeżeli przez dłuższy czas po traumatycznym przeżyciu czujecie lęk, męczą was koszmary – lepiej to sprawdzić. Diagnozę powinien wydać psycholog bądź też psychiatra, a w przypadku małoletnich – psycholog dziecięcy. Aby stwierdzić chorobę, należy wykazać występowanie większości objawów w mniej więcej w ciągu miesiąca do 3 miesięcy od czasu traumatycznego przeżycia. Do leczenia PTSD i łagodzenia objawów wykorzystuje się silne leki przeciwko depresji. Leki powinno się stosować wraz z psychoterapią, aby otrzymać jak najlepszy wynik. Jedną ze znanych metod leczenia jest metoda wyobrażeniowa – Terapeuta przywołuje wspomnienia o traumie chorego. Ma to na celu zredukowanie lęku w związku z traumą, pod ścisłym nadzorem lekarza. W leczeniu PTSD mogą również pomóc tak zwane psy asystujące. Nie jest to na razie tak często praktykowane, jednak słyszymy się o tym coraz więcej. Psy te potrafią doskonale wyczuć zmiany nastrojów swoich opiekunów i zareagować w odpowiedni sposób na objawy PTSD.

Zespół stresu pourazowego i uzależnienia.

Zaburzenie to niestety często łączy się z uzależnieniami od używek takich jak na przykład alkohol czy nawet częściej od leków. Dzieje się tak zazwyczaj, ponieważ leki przepisywane przez lekarzy osobom z PTSD są naprawdę silne. Pacjenci nadużywają ich, ponieważ tylko dzięki nim mogą odczuć spokój, pozbyć się lęku czy nawet poczuć euforię po raz pierwszy od dłuższego czasu. W takim wypadku koniecznie potrzebna jest terapia od uzależnień.

Samo traumatyczne wydarzenie w trakcie naszego życia jest czymś trudnym. Przeżywanie czegoś takiego poprzez częste flashbacki musi być naprawdę ciężką walką do stoczenia. Jednak, jeżeli Ty bądź osoba Ci bliska cierpicie na PTSD – nie możecie się poddać, ponieważ ta walka jest do wygrania. Ważne jest, aby w dostatecznie szybkim czasie zdiagnozować chorobę i poddać się leczeniu u specjalistów.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?