Życie w domu z teściową, a miało być tak pięknie

wrz 3, 2019 | Blog

Teściowa jest czarnym charakterem nie tylko w dowcipach. Czas pokazuje, że może nieźle namieszać w małżeństwach i stanowić główną przyczynę ich rozpadu. Oczywiście istnieją wyjątki, kiedy teściowa jest inteligentną, ciepłą i życzliwą osobą oraz stara się nie ingerować w życie dzieci i wnuków. Jednak przyznajcie, że są to, mimo wszystko, wyjątki. Większość nie jest w stanie przyjąć i zrozumieć, że po ślubie pierwsze miejsce zajmuje małżonek, a nie mamusia. Fakt ten zazwyczaj prowadzi do przykrych konsekwencji.

Najlepiej byłoby od razu mieszkać na swoim, po swojemu prowadzić dom i nie być od nikogo zależnym. Jednak, skoro na razie nie ma takiej możliwości, obie strony powinny dołożyć starań, by wspólne mieszkanie było znośne dla wszystkich. W końcu wszystkim powinno zależeć na tym, by relacje w rodzinie były jak najlepsze.

Rywalizacja

Jak wszystkim wiadomo, rywalizacja pomiędzy nowożeńcami i teściami jest częstym zjawiskiem. Aby uniknąć konfliktów, teściowie powinni uświadomić sobie, że młodzi stanowią odrębną rodzinę i że są to już dorosłe osoby umiejące samodzielnie podejmować decyzje. Oczywiście można udzielać rad, ale tylko wtedy, kiedy młodzi sami o to poproszą. Często bywa tak, że teściowie przyjmując pod dach nowożeńców, starają się im pokazać, że to ich dom i oni tu rządzą. Jest to zdecydowanie błędna postawa. Jeśli już podjęto decyzję, że dzieci mają zamieszkać z rodzicami, należy uwzględnić fakt, że młodzi stają się również mieszkańcami tego domu. Młodzi mają prawo do własnych decyzji, ustalenia swojego rytmu życia i wartości, którymi będą się kierować.

Warto zatem ustalić zasady wspólnego życia pod jednym dachem i przestrzegać ich z obydwu stron. Najważniejsza zasada to rozmawiać, dzielić się swoimi odczuciami i obawami, na bieżąco reagować w sytuacjach niewyjaśnionych i nie czekać aż problemy jeszcze bardziej narosną.

Życie w domu z teściową, a miało być tak pięknie, Blog Ośrodek Terapii Nefo

Lekcja życia

Mieszkanie z teściową to niewątpliwe spore wyzwanie dla każdej ze stron, a szczególnie kobiety wprowadzającej się do domu teściów, gdzie obwiązują reguły, do których musi się przystosować. Teściowa może znacznie przyspieszyć albo utrudnić adaptację synowej do nowych warunków. Wiele kobiet nawet po ślubie traktuje syna jak dziecko, a jego żonę jak małą dziewczynkę, której chcą dawać rady i pouczać. Wspólne mieszkanie staje się wówczas lekcją życia udzielaną synowej, co często psuje relacje małżeńskie i prowadzi do konfliktów z błahych powodów.

Problemem bywa również nadopiekuńczość teściowej i jej nieustanna ingerencja w życie młodego małżeństwa. W takim wypadku ważna jest postawa syna, który w porę powinien zaingerować. Młoda żona natomiast nie powinna bać się wyrażać i bronić własnego zdania. Oczywiście należy to robić w grzeczny i taktowny sposób. Kłótnia z teściową raczej nie poprawi atmosfery we wspólnym mieszkaniu. Zamiast palić za sobą mosty, lepiej szczerze porozmawiać, podziękować za rady i uświadomić, że sami wiemy, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Polem konfliktów bywa również kuchnia. Wiele teściowych lubi wtrącać się w kulinarną działalność synowych i udowadniać im, że nie znają się na gotowaniu. Dlatego lepiej nie spotykać się razem w kuchni i samodzielnie zająć się przyrządzaniem posiłków. Chociaż z drugiej strony, czasami warto załagodzić sytuację i poprosić doświadczoną gospodynię o rady, sprawdzone przepisy i drobną pomoc przy gotowaniu.

Plusy mieszkania z teściową

Wspólne mieszkanie z teściową może mieć także swoje plusy. Z pewnością jest to duża oszczędność pieniędzy, które można odłożyć na wkład własny mieszkania lub domu, kiedy będziecie starali się o kredyt hipoteczny. Jest to także dowartościowanie teściów, którzy czują się nadal potrzebni i cieszą się, że mogą pomóc. Dodatkowo sporym plusem jest fakt, że kiedy urodzi się dziecko, młoda mama ma zapewnioną pomoc i pierwsze rady przy wychowywaniu (oczywiście nie można dopuścić do przejmowania kontroli nad wychowywaniem wnuka). Małżonkowie natomiast bez problemu mogą zostawić malucha u teściów i wybrać się do restauracji, kina czy na krótkie wakacje.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?