Lekomania, przyczyny, objawy, skutki

lis 11, 2019 | Blog

Polska jest w czołówce krajów, które przyjmują niemal najwięcej leków. Bierzemy je z powodu objawów takich jak ból zęba, nóg, głowy lub chcemy mieć piękne włosy czy paznokcie. Może po prostu pragniemy zrzucić kilka kilogramów albo pozbyć się stresu. Wszystko to sprawia, że część społeczeństwa zażywa codziennie bardzo dużo tabletek. To z kolei jest pierwszym krokiem do popadnięcia w lekomanię, która może być bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia chorego. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy oraz skutki lekomanii.

Jak rozpoznać lekomanię? Poznaj objawy tej choroby

Osoba z problemem lekomanii uzależnia swój stan zdrowia czy nastrój od tego, czy zażył odpowiednie tabletki. Często także ich większą liczbę, nie interesując się przy tym faktyczną przyczyną problemu. Ich odstawienie powoduje wiele nieprzyjemnych skutków fizjologicznych oraz psychicznych.

Zazwyczaj jednak do głównych objawów lekomanii można zaliczyć:

  • Konieczność zażywania większych dawek substancji — przez to, że chory zażywa ją przez dłuższy czas, to jego organizm przyzwyczaja i z czasem przestaje tak samo na nią reagować. Skutkiem tego konieczne staje się zwiększenie dawek, aby osiągnąć takie same efekty, jak wcześniej.

  • Zabieranie wszędzie ze sobą leku — nie chodzi tutaj tylko o to, że lek zawsze znajduje się w torebce, ale też w każdej kieszeni, łazience oraz w sypialni. Tak, aby zawsze można było po niego sięgnąć.

  • Odwiedzanie wielu lekarzy po to, aby uzyskać lek — co ciekawe nie zawsze przyczyny lekomanii muszą dotyczyć jedynie suplementów diety czy innych preparatów dostępnych bez recepty. Często problem dotyczy leków, a aby je uzyskać, trzeba wcześniej otrzymać od lekarza receptę. Żaden lekarz nie wystawi tak wielu recept, jak potrzebuje tego uzależniona osoba. Przykrym skutkiem takiego stanu rzeczy staje się wtedy odwiedzanie wielu lekarzy i proszenie ich o wypisanie kolejnych recept.

  • Notoryczne myślenie o leku — jeśli nie możesz przestać myśleć o lekach, które przyjmujesz codziennie, to również może to być objaw lekomanii. Do tego często zdarza się tak, że wręcz szukasz okazji do tego, aby je zażywać.

Lekomania, przyczyny, objawy, skutki

4 najczęstsze przyczyny lekomanii

Chory, który przyjmuje tak wiele różnych tabletek, robi to na początku z jednej prostej przyczyny – żeby zadbać o siebie. Troska o swoje zdrowie szybko jednak przeradza się w strach. To pcha ku temu, aby przyjmować jeszcze większą liczbę preparatów, co owocuje postępującą lekomanią. Częstym skutkiem jest również hipochondria, czyli irracjonalny lęk o swój stan zdrowia. Pojawia się również przekonanie o tym, że tylko w taki sposób będzie można prawidłowo funkcjonować. Niektórzy uzależniają od tego fakt, czy w ogóle wstawać z łóżka. Poznaj kilka innych najczęściej przewijających się przyczyn lekomanii u polskiego społeczeństwa.

Stres

Życie w ciągłym napięciu i branie udziału w tzw. wyścigu szczurów powoduje, że pogarsza się nasze zdrowie i znacznie trudniej jest nam odpoczywać. Nie rozumiemy przyczyn odczuwanych objawów i szukamy magicznej tabletki, która załatwi za nas ten problem. Jednak mimo tego, że pani w reklamie obiecała, że to bardzo skuteczny preparat, to szybko okazuje się, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a przykre skutki zdają się utrzymywać w nieskończoność. Dlatego bierzemy większą liczbę kapsułek lub szukamy kolejnych, co w ostatecznym rozrachunku może skończyć się lekomanią, uzależnieniem bardzo groźnym dla zdrowia.

Chęć poprawy nastroju

Osoby, które walczą z depresją lub też po prostu borykają się ze zbyt dużą liczbą problemów, pragną czuć więcej szczęścia w swoim życiu. Dlatego też często poszukują leków euforyzujących, gdyż ich głównym zadaniem ma być poprawa nastroju i ukojenie odczuwanych objawów, a nie zidentyfikowanie ich przyczyn. Trzeba przyznać, że ich skuteczność raczej jest nikła lub bardzo krótkotrwała. Wszystko to sprawia, że wiele osób sięga po większą ich liczbę. Chęć poczucia się lepiej jest prostą drogą ku temu, aby skutki powstałej lekomanii przyniosły dokładnie odwrotny efekt i negatywnie wpłynęły na jakość życia.

Leczenie się na własną rękę

Polacy uwielbiają pytać wyszukiwarkę Google o swój stan zdrowia i liczą, że osoby na forach wydadzą diagnozę. Skutkiem tego coraz więcej osób leczy się samodzielnie w domu i nie umawia na wizyty do lekarzy. Przez co biorą więcej preparatów, które często są do tego nietrafione. Poza tym często nadużywają tabletki przeciwbólowe, które jedynie na moment maskują ból, a nie leczą. Konsekwencją tego jest nie tylko usuwanie objawów, które wskazywały na rozwijającą się chorobę, ale do tego właśnie zażywanie kapsułek zbyt często. Lekomania miewa niestety często prozaiczne przyczyny – chęć samodzielnego udzielenia sobie pomocy potrafi przerodzić się w duży problem.

Lekomania, przyczyny i objawy

Skutki lekomanii — dokąd ona prowadzi?

Lekomania jest chorobą i wiąże się z uzależnienie związanym z przyjmowaniem różnych medykamentów. Przyjmowanie ich powoduje różne zagrożenia dla zdrowia i życia chorego. Skutki zatem mogą być różne, gdyż zawsze zależą od tego, jaką substancję zażywasz. Zawsze na samym początku objawy przeradzają się w uzależnienie psychiczne. Na tym etapie możesz czuć, że wręcz musisz przyjmować rozmaite substancje, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli choremu nie uda się zdobyć i zażyć leków, to staje się to przyczyną rozdrażnienia i problemów z koncentracją.

Fizyczne skutki lekomanii

Później dochodzi do uzależnienia fizycznego, które jest znacznie silniejsze i poradzenie sobie z odczuwanymi objawami wymaga już koniecznie pomocy specjalisty. Lekoman na tym etapie czuje zarówno skutki fizyczne, jak i psychiczne, ponieważ organizm domaga się substancji i potrafi to sygnalizować bólem, drgawkami czy bezsennością.

Poza tym lekomania bywa przyczyną powstania wielu groźnych chorób, takich jak uszkodzenia nerek, wątroby, powstawania wrzodów czy różnych problemów układu nerwowego.

Poznajcie najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od leków.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?