Czy joga może pomóc w walce z uzależnieniem?

gru 20, 2019 | Blog

Potęga jogi jest znana od wieków i nic w tym dziwnego, że również teraz jesteśmy w stanie dostrzegać pozytywne korzyści związane z jej praktykowaniem. Co ciekawe ostatnio coraz chętniej zaleca się trenowanie jogi osobom, które miewają problemy z różnymi uzależnieniami. Sprawdź, jakie korzyści może ona przynieść i w jaki sposób pomoże Ci w walce z nałogiem.

Filozofia jogi

Joga liczy ponad 5000 lat i wiąże się nie tylko z kontrolą własnego ciała, ale właśnie również ze znalezieniem idealnego połączenia między ciałem a umysłem. Zatem celem staje się to, aby nauczyć się panować nad sobą, a to z kolei ma gwarantować wyciszenie, spokój i większą harmonię. Uznaje się, że osoby praktykujące jogą odczuwają większe zadowolenie z tego, co ich spotyka, żyją dłużej i mają większy dystans do problemów, które je spotykają. I co najważniejsze trenowanie jogi sprawia, że wreszcie możesz znaleźć odrobinę czasu tylko dla siebie — na refleksję, pracę nad własnym ciałem i zapanowanie nad swoimi emocjami.

 

Joga pomaga w walce z uzależnieniami — jak?

Zazwyczaj osoby, które borykają się z różnymi uzależnieniami moją spory problem związany z tym, żeby skupić się na czymś innym, niż na swoim nałogu. I tutaj właśnie pojawia się miejsce na jogę, która uznawana jest ostatnio za skuteczny sposobów w walce z uzależnieniami. Do tego wspomaga terapię. Jednym z głównych założeń jogi jest to, aby nauczyć się w pełni kontrolować swoje emocje, ale też myśli i reakcje organizmu. Zatem ćwicząc regularnie, możesz zyskać gwarancję, że Twoje umiejętności w tym zakresie znacznie się poprawią. Dzięki temu szybciej przejmiesz też kontrolę nad swoim uzależnieniem. Joga pomoże Ci zyskać władzę również nad Twoimi myślami, gdy będziesz chciał sięgnąć po kieliszek z alkoholem, po kolejny lek czy ponownie zasiąść przed monitorem komputera i zanurzyć się na wiele kolejnych godzin w wirtualny świat.

Dowody, że joga pomaga w walce z uzależnieniami:

  • Joga jest dla każdego — dzięki temu, że mogą ją opanować osoby w każdym wieku i niezależnie od możliwości ruchowych, staje się też doskonałą metodą leczenia. Najważniejsze jest to, aby wybrać się, np. na dopasowany pod względem Twoich umiejętności kurs i systematycznie na niego uczęszczać. Ponadto w wielu ośrodkach terapii organizowane są specjalne zajęcia z jogi, gdzie pozycje zawsze dostosowane są do Twojego stopnia zaawansowania.
  • Joga zbliża do natury — dobrym rozwiązaniem jest też to, aby zajęcia odbywały się na powietrzu. Najlepiej jeszcze w jakimś zacisznym miejscu w pobliżu lasu, łąki czy wód. Takie zbliżenie do natury jest doskonałym połączeniem i na pewno pozytywnie wpłynie także na Twoje nastawienie do życia i koncentrację na ćwiczeniach. W ten sposób też nauczysz się doceniać to, co daje nam przyroda i dzięki temu też nabierzesz większego dystansu do swoich problemów.
  • Pomaga ze skutkami nałogu — zazwyczaj uzależnienie od alkoholu, lekomania itd. wiążą się z wieloma przykrymi oraz niebezpiecznymi konsekwencjami dla Twojego organizmu. Takimi jak — bezsenność, problemy z koncentracją, drżenie mięśni czy przyrost lub spadek wagi. Dzięki wybraniu i ćwiczeniu jogi możesz zawalczyć o swój organizm. Poprawisz jakość swojego snu, zadbasz o sylwetkę i zapanujesz nad swoim ciałem — mięśniami, nerwowymi trikami itd. W ten sposób wyraźnie zminimalizujesz przykre skutki nałogów, a tym samym uczynisz bardzo duży i znaczący krok w kierunku wyjścia ze szponów uzależnienia. Być może joga jest właśnie ostatnim brakującym klockiem w Twojej układance, dlatego nie bój się spróbować.
  • Będziesz sam ze swoim ciałem, ale jednak też z innymi — osoby, które mają problemy z nałogami, często się izolują, bo czują wstyd oraz boją się, że inni będą je oceniać. Jednak chodząc na zajęcia z jogi, możesz jednocześnie zajrzeć w głąb siebie, przełamywać swoje ograniczenia, ale jednocześnie też przebywać wśród pozostałych kursantów. Najlepiej, jak do tego wszystkiego są to osoby o podobnych problemach. Wtedy poczujesz, że nawet uczęszczając na treningi jogi, wracasz do normalności i spotykania się z innymi ludźmi.

 

W czym jeszcze może pomóc joga?

Osoby trenujące jogę nie tylko poprawiają swoją wydolność i kondycję fizyczną, dzięki czemu dbają o swoje ciało oraz zdrowie. Duże znaczenie ma właśnie to, że joga wspiera także ich strefę mentalną, głównie dzięki jej filozofii, o której była mowa już wcześniej. Osoby systematycznie trenujące jogę, mają pozytywniejszy nastrój, znacznie lepiej sypiają oraz potrafią skuteczniej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Dlatego jest ona wskazana u osób z zaburzeniami psychicznymi — stanami lękowymi czy depresją. Trenujące osoby zyskują także gibką i smukłą sylwetkę, mają bardziej wyregulowane ciśnienie, rzadziej chorują i dbają o prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Poza tym pozytywnie wpływa to także na ich pamięć i koncentrację. Dzięki temu osoby, które prowadzą bardzo stresujący tryb życia i walczą z uzależnieniami, mogą zacząć prowadzić bardziej jakościowe rozmowy, zdobywać wiedzę, a tym samym wracać do swojego normalnego życia. Dlatego, jeśli jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu, to koniecznie zacznij od jogi.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?