Czy bać się zmian, które pisze nam życie?

cze 30, 2020 | Blog

Każda zmiana, której dokonujmy w życiu, łączy się ze stresem. Zmiana miejsca zamieszkania, pracy lub partnera życiowego wywołują adrenalinę w naszym organizmie. Podwyższony poziom adrenaliny wywołuje bóle głowy, nudności oraz pogarsza nasz stan psychiczny. Jak to się dzieje, że każda zmiana wywołuje niepotrzebny stres lub lęk, jak radzić sobie z niepożądanymi objawami zmiany?

Zmiana miejsca zamieszkania.

Sama myśl może przyprawiać nas o dreszcze lub ból brzucha. Większość z nas nie wyobraża sobie przeprowadzki do innego miasta. Boimy się zostać sami bez rodziny, przyjaciół, znajomych. W głowie automatycznie pojawiają się pytania, na które ciężko nam samym odpowiedzieć. Strach przed nowym paraliżuje nas, zamykając drzwi na lepsze jutro. Nie bójmy się skoczyć na głęboką wodę i zaryzykować. Lepiej zaryzykować i żałować, niż żałować, że się nie zaryzykowało.

Nowi ludzie, nowe mieszkanie, nowe miejsce, nowa praca. Wszystko to może okazać się lepsze niż dotychczas. Zyskasz nowe możliwości na rozwój. Na zmianę swojego życia, które aktualnie może wydawać się nie do końca szczęśliwe. Na początku drogi na pewno nie będzie łatwo, lecz nie poddawaj się od razu. Daj sobie szanse. Z każdym kolejnym dniem będzie lepiej i zrozumiesz, że podjęta decyzja, była tą właściwą. Jeżeli pod dłuższym czasie, nadal będziesz czuł się zagubiony, to nic złego. Zawsze jest wyjście z sytuacji. Możesz wrócić do rodzinnego miasta ze świadomością, że jesteś bogatszy o nowe doświadczenia.

Zmiana pracy.

Decydując się na zmianę pracy, decydujesz się na rozwój. Nie każdy z nas od razu znajduje pracę swoich marzeń, z biegiem lat zyskujemy doświadczenie, poznajemy sami siebie, dowiadujemy się czego, oczekujemy od pracodawcy. Dlatego nie bójmy się zmienić miejsce pracy, pamiętaj, że jest ono częścią Twojego życia i spędzasz w nim większość swojego życia. Zwlekając z decyzją, coraz bardziej wrastasz w obecne miejsce pracy, znajdując kolejne powody, dla których nie zmienisz pracy. A okazje bardzo szybko mijają i zanim podejmiesz decyzję, może ona być nieaktualna. A Ty pozostaniesz w miejscu, w którym nie jesteś szczęśliwy przez lata.

Zmiana partnera życiowego.

Ile znasz ludzi, gdzie pierwszy partner życiowy, jest tym jedynym do dziś? Na pewno niewielu, lecz zdarzają się takie historie. W swoim życiu spotykamy multum ludzi, zakochujemy się, później dopada nas szara rzeczywistość, rozczarowanie i nadchodzi czas na decyzje – co dalej? Pamiętaj, że najważniejszy jest pierwszy krok, czyli chęć zmiany. Jeżeli go podejmiesz, możesz być już dumny z siebie. Wszystkie wątpliwości, które pojawiają się w Twojej głowie, są uzasadnione, ponieważ kieruje nimi strach przed samotnością.

W obecnych czasach wiele osób, a zwłaszcza kobiet woli żyć w nieszczęśliwym związku, bez miłości niż być singielkami. Naciski ze strony społeczeństwa wywołują presję na kobiety, aby te utrzymywały ciepło domowego ogniska. Kobiety powinny zająć się wychowywaniem potomstwa oraz utrzymywać ład w domu. Jeżeli boisz się odważyć, porozmawiaj z najbliższymi Ci osobami. Znajdziesz u nich wparcie oraz dobre słowo, które doda Ci otuchy. Zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu o samotności i jak sobie z nią radzić.

Jak zwalczyć strach przed zmianą?

Kiedy mówimy o zmianach, wszystko wydaje się proste. Sprawa wygląda inaczej, jeżeli zmiany dotyczą nas samych. Podejmowanie trudnych decyzji samemu jest trudne, zatem jak zwalczyć strach przed zmianą?

  • Porozmawiaj z bliskimi Ci osobami. Znajdziesz u nich wsparcie. Będziesz mógł się wypłakać. Najbliżsi nie będą Cię oceniać.
  • Dokonuj zmiany powoli. Tak jak mówi, znane przysłowie „nie od razu Kraków zbudowano”. Do każdej decyzji trzeba dojrzeć i wprowadzać ją w życie powoli.
  • Przygotuj się do nowej sytuacji w swoim życiu. Z każdym dniem będzie lepiej, a przygotowując siebie psychicznie, łatwiej będzie Ci się odnaleźć.
  • Jeżeli czujesz, że nie poradzisz sobie sam, warto udać się na poradę do psychologa. Specjalista spojrzy na problem wykwalifikowanym okiem i będzie w stanie udzielić Ci profesjonalnej porady.

Każda zmiana w Twoim życiu niesie za sobą obawy, ale pamiętaj, że może ona przynieść dużo pozytywnego. Największym sukces to takie, który wypracujesz sam, a trudne decyzje są kluczem do sukcesu. Nie bój się walczyć o lepsze jutro.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?