Jak budować zaufanie w związku?

cze 18, 2020 | Blog

Zaufanie do partnera to fundament w budowaniu długotrwałej i szczęśliwej relacji. Wiele osób nie wyobraża sobie udanego małżeństwa bez wzajemnego zaufania, które budowane jest przez lata. Niestety bardzo często nadużywamy ufności naszego partnera życiowego i dajemy mu powody do zazdrości czy niepewności. Działa to również w drugą stronę, nasz partner też może dawać nam niepewność oraz brak stabilności. Wtedy robi się nieprzyjemnie, a zaufania nie da się w prosty sposób odbudować. Bardzo często po prostu nie ma możliwości na odbudowanie straconej ufności. Jak więc nie dopuszczać do sytuacji kryzysowej w twoim związku?

Dlaczego tracimy zaufanie do ukochanej osoby?

Mówi się, że „nie ma miłości bez zazdrości”, a w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Zazdrość to jeden z przyczyn braku zaufania. Powstaje ona, kiedy nie jesteśmy pewni siebie, kiedy czujemy się mało atrakcyjni, mało zabawi lub nie wystarczająco dobrzy dla ukochanego. Uważamy, że ukochany jest bardziej atrakcyjny, dlatego bierzemy pod uwagę możliwość, że mógłby spodobać się komuś innemu lub jemu mogłaby spodobać się inna osoba. Wszystko to prowadzi do obawy przed zdradą partnera lub jego odejściem. Można pokusić się o stwierdzenie, że tylko czekamy na to, aż on również zauważy, że nie jesteśmy odpowiedni dla niego i sami spróbujemy szukać szczęścia gdzie indziej. Pozytywnym faktem zazdrości, jest to, że zazdrość oznacza, iż zależy nam na drugiej osobie.

Pokochajmy i postarajmy się zrozumieć siebie samego.

Musimy wiedzieć, czego chcemy, musimy poznać siebie oraz pokochać, musimy lubić spędzać czas samemu ze sobą. Każda z wymienionych czynności nie jest prosta do zrobienia, ale małym krokami na pewno uda nam się osiągnąć sukces. Jednym z motywacji do zmiany samego siebie, może być fakt, że nie uda się nam stworzyć udanego związku, jeżeli nie zadbamy o relację ze sobą. Pewność siebie, poczucie własnej wartości, przekonanie o własnej atrakcyjności, nie mogą zależeć od oceny innych osób. Powinny one wypływać z naszego wnętrza. To, jak czujemy się sam ze sobą, zależy tylko od nas, nikt nie ma prawa na to wpływać, ani o tym decydować. Zaakceptujmy samego siebie, nabierzmy pewności siebie, jak uważa Maxwell Maltz „Niska samoocena jest jak jazda przez życie z zaciągniętym hamulcem ręcznym”. Nie ograniczajmy się i pozwólmy sobie na szczęście, pozwólmy sobie stworzyć zdrową i szczęśliwą relację.

Nauczmy się rozmawiać, budujmy dojrzałą relację.

Dzięki zaufaniu możemy budować bliskość oraz intymność, daje ona szczęście oraz poczucie bezpieczeństwa. Dobrze zbudowany związek charakteryzuje się równowagą pomiędzy wolnością a poczuciem przynależności oraz odpowiedzialności za partnera. W dojrzałym związku dwie osoby wiedzą, czego chcą, potrafią jasno określić granice. Potrafią rozmawiać o zachowaniach, które są dla nich odpowiednie oraz o tych, które są nie do zaakceptowania. Dojrzałe związki potrafią przestrzegać ustalonych zasad, które prowadzą do wzajemnej troski oraz lojalności.

Nie próbujmy kontrolować ukochanej osoby. Zaufanie to klucz do zdrowej oraz harmonijnej relacji dwojga ludzi. Nie uda nam się jej stworzyć, jeżeli będziemy kontrolować swojego partnera, najlepiej 24 godziny na dobę. Kontrola każdego ruchu partnera, z góry skazana jest na porażkę. Dodatkowo wpływa bardzo negatywnie na wzajemne relacje. Nasz partner będzie czuł się osaczony, ponieważ takim zachowaniem naruszana jest jego prywatność. Dodatkowo może być mu przykro, ponieważ będzie miał poczucie, że ukochana osoba ma o nim negatywne zdanie. My z kolei możemy powoli popadać w paranoję. Osoby te często sprawdzają wszystko, co stanie się podejrzane: SMS-y, komputer, mogą podsłuchiwać każdą rozmowę, sprawdzać pocztę, czuć niepokój podczas rozłąki z partnerem. Stanie się to bardzo niezdrowe, wręcz toksyczne. Z czasem możemy czuć się źle do tego stopnia, że poczujemy się niekochani. To prowadzi do kłótni, nierozumień, przykrości.

Złoty środek.

Niestety nie ma jednego złotego środka, który działa na każdego i pozwoli uniknąć zazdrości oraz pozwoli nam ufać bezgranicznie w związkach partnerskich. Wszyscy uczymy się na własnych błędach i musimy wyciągać wnioski z lekcji, które przynosi nam życie. Tylko w taki sposób zmienimy i poznamy siebie samego. Pamiętajmy, że związek to partnerstwo i wzajemny szacunek. W chwilach kryzysu starajmy się przypomnieć sobie, dlaczego partner pokochał nas, na pewno znajdziemy niejeden powód. Nie skreślaj długotrwałej relacji, z powodu nieporozumień lub przez błędne domysły. Dawaj szanse, sam na pewno chciałbyś ją otrzymać.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?