Jak poradzić sobie z uzależnieniem od drugiej osoby?

maj 13, 2019 | Uzależnienia

Mogłoby się wydawać, że uzależnienie psychiczne można dotyczyć tylko substancji psychoaktywnych, jak np. alkohol, narkotyki, papierosy. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, jak trudne może okazać się do wyleczenia uzależnienie od drugiej osoby. Może być ono związane z naszym partnerem, z którym jesteśmy w związku, ale również z dzieckiem, przyjacielem, rodzicem i innymi ludźmi. Jak rozpoznać takie uzależnienie i jak się z niego wyzwolić?

Stan taki jak emocjonalne i psychiczne uzależnienie od drugiej osoby lub ludzi w ogóle definiowany jest, jako utrata własnej samodzielności. Uzależniony traktuje wówczas partnera jako kogoś niezbędnego do życia i nie jest bez niej w stanie normalnie funkcjonować. Nie jest to jednak to samo co miłość, poświęcenie czy oddanie w spełnionym związku.

Czym charakteryzuje się uzależnienie emocjonalne?

Można wyróżnić trzy elementy takiego uzależnienia:

1. Upojenie – osoba uzależniona w relacjach z partnerem lub przyjacielem doświadcza stanu podobnego do euforii. Jest on dla niej niezbędny do dobrego samopoczucia.

2. Zwiększenie „dawki” – osoba borykająca się z uzależnieniem emocjonalnym potrzebuje coraz to większych „dawek” obecności drugiej osoby i spędzania z nią czasu. Jest to chęć posiadania chłopaka na wyłączność i nieustanna potrzeba dowartościowania. Taka osoba ciągle chce słyszeć od faceta, że jest najważniejsza. Zwiększenie „dawki” powoduje wyłączenie pary ze świata zewnętrznego, czyli zamknięcie się na przyjaciół, członków rodziny i innych ludzi. Codziennie obowiązki są zaniedbywane.

3. Utrata świadomości – istnieje wówczas ryzyko utraty oceny samego siebie i drugiej osoby. Osobowość osoby trwającej w uzależnieniu zlewa się z psychiką partnera. Nie potrafi ona odpowiedzieć na pytanie: „Kim jestem?” i wyzwolić się z tego stanu. To, co myśli o sobie jest tożsame z opinią partnera na jej temat.

Jak wyzwolić się od uzależnienia od partnera?

Często emocjonalne i psychiczne uzależnienie od partnera skutkuje pytaniem, jak skutecznie się wyzwolić ze związku. Oznacza, że kobieta (dużo rzadziej mężczyzna) nie jest w stanie „przetrwać” bez ukochanego, który musi ją nieustannie wspierać. Uzależnienie od chłopaka czy faceta może być postrzegane jako przejaw egoizmu, gdyż brak samodzielności prowadzi do pozwalania lub wymagania, aby partner robił wszystko za uzależnioną. Uzależniona osoba nie potrafi mieć własnych planów i aspiracji, nie próbuje kierować własnym życiem i podejmować decyzji w swoim imieniu. Taka osoba stoi w miejscu, gdyż boi się, że jakakolwiek decyzja spotka się z brakiem aprobaty ze strony partnera.

Przyczyny uzależnienia emocjonalnego

Podstawową przyczyną uzależnienia psychicznego od drugiej osoby jest sposób budowania relacji już w dzieciństwie. Te doświadczenia mają duże znaczenie w późniejszym kształtowaniu się osobowości. Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb emocjonalnych dziecka ze strony rodziców takich jak: akceptacja, bezpieczeństwo, uwaga, uznanie, miłość, w znacznej mierze prowadzi do wchodzenia w toksyczne relacje z ludźmi. Dziecko wtedy przestaje akceptować samego siebie i jego samoocena jest wyjątkowo niska – z takiego przekonania trudno jest się później wyzwolić.

Rozwój uzależnienia

Wówczas, kiedy w późniejszych latach odnajdzie się już bratnią duszę, tę jedyną ukochaną osobę, zbliża się do niej, pielęgnuje miłość i angażuje coraz bardziej. Przecież tak długo oczekiwało się na wielkie porywy serca, nie można tego zmarnować. Związek pochłania wtedy coraz więcej czasu i energii. Coraz bardziej się stara, spełnia oczekiwania, marzenia i zachcianki drugiej osoby czy wymagania ludzi wokół. Z obawy przed utratą miłości i akceptacji poświęca się coraz więcej, rezygnuje z pasji. Chce uszczęśliwić faceta za wszelką cenę, aby zdobyć gwarancję, że ukochana osoba nas nie zostawi. Błędnie myślimy, że wraz z nadejściem takiej sytuacji, zatracimy wiarę w siebie i w swoje możliwości.

Objawy uzależnienia emocjonalnego

Niestety to wszystko odbywa się kosztem własnych potrzeb. Uzależniony psychicznie i emocjonalnie od ludzi nie potrafi mieć własnych planów i aspiracji, nie próbuje wyzwolić się, kierować własnym życiem i podejmować decyzji w swoim imieniu. Brak jej wiary we własne siły ma niską samoocenę. Chcąc zapewnić trwałość relacji, osoba uzależniona od faceta rezygnuje z własnych potrzeb, zainteresowań, przyjaciół na rzecz zaspokajania potrzeb drugiej strony i może nawet zaniedbywać swoje obowiązki np. zawodowe. Przejawia również obawy przed niezdolnością do zatroszczenia się o siebie samą, dlatego też myśl o rozstaniu powoduje ogromny dyskomfort psychiczny. Uzależnienie emocjonalne w związku to bardzo przykry stan, z którego ani osoba w nałogu, ani jej chłopak czy dziewczyna nie zdają sobie zazwyczaj sprawy.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od drugiej osoby_ Blog Ośrodek Terapii Nefo

Leczenie uzależnień od drugiej osoby

To, jak wyzwolić się i definitywnie wyjść z uzależnienia od miłości do drugiej osoby, to bardzo skomplikowana kwestia. Tak, jak każdy inny nałóg, czy to alkoholizm, narkomania, hazard, podobnie uzależnienie emocjonalne i psychiczne jest trudne do wyleczenia. Jest to destrukcyjny proces, który wpływa na toksyczność związku. Zamiast wzbogacić i polepszyć relację, przynosi skutek odwrotny – niszczy ją. Niejednokrotnie pomocy psychologicznej wymaga nie tylko sama uzależniona, ale też jej partner. Jako para oboje wymagają terapii, jeżeli chcą tworzyć zdrową relację. Uzależnienie emocjonalne od miłości do chłopaka czy dziewczyny wystawia bowiem związek na niejeden test, który przetrwać można tylko po poznaniu sposobów na życie w harmonii i osobistym spełnieniu.

Manifestacja własnych przekonań

Niezależność powinna przejawiać się w tym, że uzależniony psychicznie zacznie dawać sobie prawo do tego, żeby się wyzwolić spod wpływu innych, do swobodnego wyrażania emocji, przekonań, nawet jeśli inni np. partner czy inni ludzie się z tym nie zgadzają. Jej pragnienia staną się równie ważne. Pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem emocjonalnym jest uświadomienie sobie problemu i jego przejawów. Następnie powinno nastąpić zastanowienie się nad źródłem zaburzenia. Kiedy już będziesz wiedzieć, skąd bierze się problem, łatwiej będzie z nim walczyć. Trzecim krokiem będą liczne, otwarte rozmowy o uczuciach – zarówno ze strony osoby uzależnionej, jak i partnera, z którym tworzy się związek.

Test na uzależnienie psychiczne

Można i nawet należy leczyć uzależnienie psychiczne i emocjonalne od partnera: kobiety, mężczyzny, a nawet przyjaciela i innych ludzi. Warto rozpatrzyć również włączenie psychoterapii, a w niektórych przypadkach nawet leczenie farmakologiczne. Proces separacji nie jest łatwy, ale przepracowanie problemu pozwala wytworzyć związek, oparty na nowych, zdrowych zasadach i wyzwolić się od miłości, która jest toksyczna dla obu stron. Warto zrobić sobie nawet swego rodzaju test na uzależnienie psychiczne od drugiej osoby: jeśli trudno jest nam wyobrazić sobie spędzenie choćby godziny bez partnera, nie odczuwając przy tym bolesnego ukłucia niepokoju, to jest duża szansa na to, że mamy tego rodzaju problem.

Uzależnienie od ludzi, a prawo do szczęścia i rozwoju

Warto pamiętać, że niezależnie od życiowych okoliczności, to my powinniśmy być najważniejsi dla samych siebie. A kiedy zauważymy, że w imię miłości do ukochanego chłopaka lub dziewczyny zaczynamy postępować wbrew sobie i własnym przekonaniom, zaniedbujemy to, co dotychczas było dla nas istotne, przestajemy się rozwijać oraz zaspokajać własne ambicje i w związku z tym stajemy się coraz bardziej nieszczęśliwi – z całą pewnością powinniśmy to uznać za sygnał ostrzegawczy. Niezależnie od tego, czy mowa jest o kobiecie, która jest uzależniona od faceta, czy o nieszczęśliwie zakochanym mężczyźnie – każdy może wyzwolić się z problemu.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?