Bezsenność – przyczyny, skutki, leczenie

wrz 17, 2020 | Blog

Brak snu to problem, z którym boryka się wiele osób — zarówno młodych, jak i w podeszłym wieku. Obecnie podaje się, że to nawet 35% społeczeństwa. Niemal zawsze negatywnie wpływa to na nasze samopoczucie, regenerację i może wywoływać wiele chorób. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że bezsenność można leczyć. Poznaj całą prawdę związaną z zaburzeniami snu.

 

Rola snu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

 

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sen to naturalny proces, który jest niezbędny dla każdego człowieka. Zmienia się jedynie zapotrzebowanie na niego — badania pokazują, że najwięcej snu potrzebują nastolatkowie często nawet 9-12h, a wraz z wiekiem ten wskaźnik się obniża i seniorom wystarcza już zaledwie 5-7h. Dorośli powinni spać ok. 7-8h.

W trakcie snu tkanki mają szansę na regenerację po ciężkim dniu oraz dochodzi do uzupełnienia hormonów. Stabilizują się także procesy metaboliczne oraz reguluje się ciśnienie krwi. Co ciekawe zdrowy sen pełni też kluczową rolę dla naszej psychiki, dlatego zjawisko bezsenności staje się z różnych względów szczególnie niebezpieczne.

Bezsenność – przyczyny

 

Istnieje naprawdę wiele różnych powodów, które sprawiają, że musimy walczyć z bezsennością. Oto kilka tych najpopularniejszych:

  • wpatrywanie się do późnych godzin wieczornych w wyświetlacz telefonu czy w ekran telewizora,
  • jedzenie zbyt obfitych posiłków tuż przed snem,
  • drzemanie w ciągu dnia,
  • stres — krótko lub długotrwały,
  • picie zbyt dużej ilości napojów z kofeiną czy teiną.

Jednak zaburzenia snu mogą być objawem różnych chorób — w tym układu krążenia czy układu hormonalnego. Oprócz tego wskazują często na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja bądź też nerwica. Nigdy nie można bagatelizować bezsenności, gdyż może pogłębić istniejące już problemy zdrowotne.

Do tego może wynikać również z trudności w zasypianiu, często występujących nocnych koszmarów lub ze zbyt lekkiego snu.

 

Skutki bezsenności — zacznij działać, zanim będzie za późno

 

Bezsenność sprawia, że czujemy się ciągle śpiący, nerwowi, osłabieni i rozdrażnieni. Zmniejsza się też nasza koncentracja, co ma znaczenie, kiedy pracujemy umysłowo, uczymy się do egzaminów czy prowadzimy samochód.

Wśród innych skutków bezsenności można wytypować również mniejszą wydolność układu krążenia oraz obniżony metabolizm, co znacząco zwiększa ryzyko otyłości.

Istnieje szereg innych skutków, które często towarzyszą osobom, które przez kilka nocy z rzędu czy nawet jeszcze więcej nie wysypiają się lub w ogóle nie śpią, oto one:

  • problemy z widzeniem — halucynacje, pieczenie czy swędzenie oczu,
  • agresywność,
  • ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia, oddechowego czy pokarmowego,
  • obniżenie odporności,
  • zaburzenie nastroju,
  • zaburzenia lękowe, obniżenie jakości życia zawodowego czy towarzyskiego.

Co roku notowanych jest wiele wypadków, które zdarzyły się z powodu braku snu u kierowców. Niejednokrotnie prowadziły one do katastrofalnych skutków. Zresztą dotyczy to zarówno wypadków drogowych, jak i zawodowych. Przemęczony organizm z obniżonymi funkcjami poznawczymi oraz koncentracją nie jest w stanie odpowiednio skupić się na swoich zadaniach, przez co stanowi zagrożenie dla siebie oraz dla otoczenia.

Jak leczyć bezsenność?

 

Tak naprawdę nawet krótkotrwała bezsenność powinna być zgłoszona lekarzowi — najpierw interniście. Być może okaże się, że to chwilowy problem, który szybko minie, ale istnieje też prawdopodobieństwo, że jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu. Dlatego nie można bagatelizować bezsenności.

Na samym początku postaraj się wdrożyć wybrane poniżej metody, które pomagają w zasypianiu i w spokojnym śnie:

  • uprawiaj aktywność fizyczną w drugiej części dnia,
  • zażyj tabletkę z melatoniną na sen,
  • 30 minut przed snem zrezygnuj z korzystania z elektroniki,
  • posłuchaj relaksującej muzyki,
  • wypij melisę,
  • dopasuj materac do własnych preferencji.

Jeśli pomimo stosowania tych wskazówek, nadal nie możesz zasnąć, to udaj się do lekarza. Prawdopodobnie skieruje Cię on na badania. Cały czas musisz zdawać sobie sprawę z tego, że problem nie musi dotyczyć kwestii fizycznych, ale właśnie psychicznych. Dlatego też zastanów się, czy w ostatnim czasie czujesz większe napięcie niż zazwyczaj, a może w Twoim życiu zdarzyło się coś szczególnie stresującego, z czym niekoniecznie dobrze sobie radzisz. Wszystko to może być pewną wskazówką dla specjalisty. Coraz więcej osób leczy bezsenność podczas psychoterapii, gdyż kłopoty z zasypianiem mają u nich związek z zaburzeniem psychicznym.

Najczęściej podejmowane jest jedno z trzech metod leczenia:

behawioralne — poprawa higieny snu, uspokojenie organizmu i prawidłowe przygotowanie się do snu, ale też chodzenie na terapię,

farmakologiczne — przyjmowanie medykamentów,

przyczynowe — znalezienie źródła problemu ze snem, być może przyczyną jest depresja czy zaburzenia lękowe, w leczeniu, których powinien pomóc psychiatra.

Dlatego właśnie nie da się z góry ustalić jednego i do tego idealnego sposobu leczenia bezsenności. Każdy przypadek jest inny, dlatego metody tak bardzo różnią się od siebie. Najważniejsze jest to, żeby nie bagatelizować kłopotów z zasypianiem już na samym początku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?