Pierwsza wizyta u terapeuty – co warto wiedzieć

wrz 16, 2020 | Blog

Często ten pierwszy krok jest jednocześnie najważniejszy i najtrudniejszy. Decyzja o zapisaniu się do terapeuty dla większości osób to jak krok milowy. Wiąże się to z wieloma różnymi emocjami — ze stresem, nadzieją, obawą, a nawet ze smutkiem czy radością. Możesz być z siebie dumny, że zdecydowałeś się zawalczyć o swoje życie! Poznaj kilka porad, które sprawią, że pierwsza wizyta u terapeuty będzie dla Ciebie mniej stresująca.

Mówienie daje ukojenie

Kiedy usiądziesz już w gabinecie, terapeuta zada Ci kilka pytań i rozpocznie się pierwszy etap terapii. Jeśli obawiasz się, że będzie to wywoływało u Ciebie zbyt duże skrępowanie, to musisz wiedzieć, że szybko to minie. Oczywiście u jednych niewielki wstyd trwa odrobinę dłużej, niż u innych i to także jest całkowicie naturalne. Jednak wkrótce zobaczysz, że mówienie staje się łatwiejsze i nie masz już oporów przed tym.

Niemal dla wszystkich pacjentów rozmowa z terapeutą wiąże się z uczuciem ukojenia, ulgi, tak jakby wielki kamień spadł im z serca. Te emocje mijają po chwili od wizyty i tylko regularne przychodzenie na spotkania i wyciąganie wniosków sprawiają, że zaczynasz patrzeć na wiele spraw w swoim życiu zupełnie inaczej.

Warto przygotować się do pierwszego spotkania

Kolejną kwestią jest przygotowanie do spotkania z terapeutą. Dobrym rozwiązaniem będzie poukładanie sobie w głowie największych problemów, które chciałbyś omówić ze specjalistą. Wiele osób decyduje się na robienie notatek i późniejsze przedstawienie ich terapeucie. Co można w nich zapisać? Przede wszystkim, jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie najczęściej i Cię niepokoją. Z czym masz problem, co wywołuje u Ciebie napięcie, kiedy ono występuje, co skłoniło Cię do zapisania się na pierwszą wizytę u terapeuty itp. Tak naprawdę wszystko, co uznasz za ważne. Dzięki temu leczenie od razu będzie ukierunkowane w odpowiednią stronę i terapeuta szybciej dojdzie do sedna sprawy.

Zastanów się, co chcesz osiągnąć

Niektórzy specjaliści w trakcie pierwszego spotkania mogą zadać Ci pytanie związane z celem, na jakim najbardziej Ci zależy w związku z sesjami terapeutycznymi. Zostanie on zapewne zanotowany, więc przemyśl to. Być może chcesz odkryć źródło swojego lęku, sposób, dzięki któremu przestaniesz sięgać po używki, gdy życie stanie się dla Ciebie zbyt trudne, a może chcesz poznać sposób, jak rozładować napięcie. Każdy z nas jest inny, więc i cele mogą znacząco różnić się od siebie. Dlatego dobrze zastanów się, czego Ty w tym momencie chcesz i przy okazji czego oczekujesz od terapeuty.

Przygotuj się na wywiad

Pierwsze spotkanie często opiera się głównie na wywiadzie. Wtedy terapeuta zadaje wiele pytań, które pozwalają mu na ustalenie drogi, w którą pójdzie dalsza rozmowa czy nawet cały zbiór sesji. Przede wszystkim padają takie pytania, jak:

  • Ile masz lat?
  • Jakie masz wykształcenie?
  • Czy jesteś w związku?
  • Czy masz rodzeństwo i jakie relacje was łączą?
  • Kim są Twoi rodzice i jakie masz z nimi relacje?
  • Czy chorujesz na coś, czy kiedykolwiek leczyłeś się u psychoterapeuty i co było powodem?
  • Czy masz jakieś dolegliwości somatyczne?

Pytań może być znacznie więcej, ale te powyżej padają najczęściej, więc spokojnie możesz się nad nimi zastanowić jeszcze przed wizytą.

Możesz zadawać pytania

Skoro to Twoja pierwsza wizyta u terapeuty to oczywiście, że nie tylko wiele rzeczy jest dla Ciebie całkowicie nowych, ale przy okazji także możesz mieć sporo różnych pytań. Nie bój się je zadawać. W końcu to czas dla Ciebie, więc skorzystaj z niego. Masz prawo do tego, aby dowiedzieć się, czy terapeuta ma jakiś plan na przebieg spotkań w najbliższym czasie, czy też ile czasu trwa zrealizowanie oczekiwanego przez Ciebie celu.

Mów, ale jeśli chcesz, powiedz stop

Odpowiadanie na pytania zadane przez specjalistę to idealny sposób, dzięki któremu terapeuta może dojść do źródła problemu. Jednak szczególnie na początku, gdy nigdy wcześniej nie mówiłeś o swoich uczuciach czy przeżyciach, rozmawianie z obcą osobą może być problemem. Dlatego, jeśli tak czujesz, to o tym powiedz. Jeśli na początku uznajesz, że jakieś pytanie jest dla Ciebie zbyt trudne, to nie odpowiadaj na nie. Być może w trakcie jednego z kolejnych spotkań nabierzesz więcej odwagi i zaufania do terapeuty i wtedy będziesz gotowy, aby udzielić odpowiedź. Nic na siłę, po prostu krok po kroku staraj się przełamywać własne bariery.

Nie zniechęcaj się!

Jeśli okaże się, że pierwsza wizyta przebiegła inaczej, niż sobie to wyobrażałeś, to nie rezygnuj od razu. Udaj się na przynajmniej 5 spotkań, aby wypracować sobie zdanie na temat terapeuty i ewentualnie wtedy podejmij decyzję. Musisz wiedzieć, że psychoterapia nie zagwarantuje Ci szybkiego sposobu na magiczne pozbycie się problemów. Tutaj potrzeba czasu i co najważniejsze — Twojego zaangażowania. Oczywiście istnieje możliwość, że wybrany terapeuta nie spełnia Twoich oczekiwań, więc przecież możesz go w każdej chwili zmienić. Jednak wtedy zapisz się do innego i nie porzucaj terapii, gdyż szybko zrozumiesz, jak pozytywnie wpływa na sposób postrzegania przez Ciebie różnych problemów.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?