Jak rozmawiać o swoim uzależnieniu od alkoholu?

kwi 9, 2021 | Uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu jest często nazywane chorobą rodziny, gdyż cierpi nie tylko alkoholik, ale całe jego otoczenie nazywane współuzależnionymi. Dlatego też tak ważna jest rozmowa o uzależnieniu z bliskimi, której przeprowadzenie wcale nie jest łatwym zadaniem. Istotne jest, że w momencie, gdy uzależniony zaczyna myśleć o podjęciu rozmowy z najbliższymi to wskazuje to na dojrzałe podejście do tematu i może stanowić pierwszy krok na drodze ku zdrowieniu.

Jak przygotować się do rozmowy o uzależnieniu?

Zanim alkoholik skonfrontuje się z bliskimi istotne jest przygotowanie się do takiej rozmowy. Wymaga to autorefleksji, zajrzenia w siebie i zrozumienia jak alkohol wpływa na całe życie. Tego typu chwila refleksji ułatwi zrozumienie siebie i pomoże przygotować się do trudnej konwersacji. Dla przykładu można spróbować spisać listę wszystkich negatywnych skutków alkoholu. Ile pieniędzy zostało przepuszczonych na alkohole? Ile może kosztować problem z piciem w przyszłości, jeśli chodzi o finanse, karierę i związki? Na jakie dziedziny  życia wpływa alkohol? Jakie spustoszenie zdrowotne poczynił alkohol?

Istotne jest również dowiedzenie się jak najwięcej o samej chorobie np. poprzez rozmowę ze specjalistą ds. uzależnień.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie planu rozmowy z rodziną. Należy pamiętać, że jeśli podejmuje się temat alkoholizmu z rodziną czyli „mówi się A” to trzeba się liczyć, że trzeba będzie podjąć dalsze kroki czyli trzeba będzie „powiedzieć B” tzn. zapisać się na terapię, być może najpierw odbyć detoks (w przypadku chorych będących w ciągu alkoholowym). Najlepiej poprosić specjalistę o pomoc w opracowaniu planu z krótkoterminowymi i długoterminowymi celami. Celami krótkoterminowymi może być detoksykacja i ukończenie programu rehabilitacji przez kilka miesięcy. Cele długoterminowe mogą obejmować naukę zdrowszych wzorców zachowań i dotarcie do korzeni swojego używania z psychologiem lub wspieranie trzeźwości w grupie takiej jak AA.

Szczerość oraz dogodna pora

Należy również w sposób przemyślany pomówić z bliskimi o tym, gdzie widzimy ich rolę podczas terapii uzależnienia. Możliwe, że bliscy jako osoby współuzależnione będą potrzebować swojej własnej terapii albo chociaż zapisania się do grupy wsparcia.

Należy wybrać dogodny czas na odbycie tak wymagającej rozmowy. Nie może to być moment, w którym ktoś odczuwa pośpiech. Trzeba zadbać, by warunki sprzyjały wyciszeniu i stworzyły możliwość intymnej rozmowy. Wyjście z inicjatywą rozmowy i tak będzie postrzegane jako krok w kierunku zdrowienia.  Nie można za dużo myśleć o samej rozmowie, gdyż może to spowodować narastanie lęku, który zablokuje alkoholika. Raczej nie ma szans, że bliscy nie zauważyli problemu do tej pory, więc nie będzie to dla nich szokiem. Spróbuj przeprowadzić rozmowę w domu lub w prywatnym miejscu. Opowiadanie rodzinie o swoim nałogu może być emocjonalne i będziesz potrzebować prywatności, aby się otworzyć.

Przede wszystkim trzeba postawić na maksymalną szczerość. Samoprzyznanie się i chęć rozmowy to kluczowe pierwsze kroki w kierunku wyzdrowienia.

Kolejną kwestią jest przeproszenie za swoje dawne krzywdy. Postawy, zachowanie i czyny alkoholika mogły wywołać pośród jego bliskich wiele cierpienia i złości, zarówno emocjonalnej, fizycznej, jak i duchowej. Uznanie błędów może rozpocząć proces uzdrawiania relacji. Można powiedzieć to np. w taki sposób: „Wiem, że zrobiłem wam wszystkim bardzo bolesne rzeczy i przykro mi”.

Alternatywa dla rozmowy o uzależnieniu – list

W przypadku gdy, chory czuje, że być może nie będzie w stanie powiedzieć wszystkiego czego chce albo w taki sposób jak chce, dobrym pomysłem może być napisanie listu. To także w pewien sposób rozmowa o uzależnieniu, gdyż pomaga uporządkować cały chaos i zakomunikować emocje w przemyślany, spokojny sposób. List powinien zostać przeczytany bliskim w trakcie rozmowy. Można się wytłumaczyć, że skupienie się na powiedzeniu wszystkiego w trakcie rozmowy byłoby dosyć stresujące i w obawie, aby coś nie umknęło to wszystko zostało ujęte w liście.

Początek nowej drogi

Kolejną istotną kwestią jest przedstawienie konkretnego planu leczenia. Celem rozmowy z rodziną jest uznanie alkoholizmu, ale także okazanie chęci wyzdrowienia. Należy poinformować bliskich jak będzie wyglądała terapia i jak ważną częścią zdrowienia jest rodzina chorego.

Oczywistym jest, że w trakcie takiej rozmowy padnie dużo pytań i mogą się pojawić sprzeczne emocje, w tym złość, ból, dezorientację lub urazę. Nie należy się frustrować tylko pamiętać, że rodzina chce jak najlepiej dla chorego.

Rozmowa o swoim uzależnieniu z bliskimi to na pewno bardzo ciężka chwila dla alkoholika, gdyż jest to w pewnym siebie obnażenie siebie ze swoich słabości. Jednakże jest to nieodzowny element w procesie podjęcia leczenia, zwłaszcza że wsparcie osób bliskich może stać się katalizatorem do walki o szybkie wyzdrowienie.

 

Dołącz do nas na Facebooku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?