Jakie są najczęstsze przyczyny lekomanii?

lut 4, 2022 | Blog, Uzależnienia

Czy wiesz, że długotrwałe nadużywanie farmaceutyków, czyli lekomania, jest jednym z najpowszechniejszych uzależnień XXI wieku? Z roku na rok pacjenci realizują coraz więcej recept. Wzrasta popyt zarówno na medykamenty przepisywane przez lekarzy, jak i te, które są powszechnie dostępne. Zastanawiasz się, czy łatwo jest poddać się temu niebezpiecznemu nałogowi? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Dowiedz się, jakie są przyczyny i charakterystyczne objawy lekomanii. Poznaj skutki jej niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Wyjaśniamy także, w jaki sposób można pomóc osobom zmagającym się z tym schorzeniem.

 

Uzależnienie od leków – nałóg, który wyniszcza

Zazwyczaj pacjenci przyjmują medykamenty zgodnie z zaleceniami lekarza. Coraz częściej jednak dochodzi do samodzielnego zwiększania zarówno dawek, jak i częstotliwości suplementacji. Najsilniej uzależniające są farmaceutyki przeciwbólowe, antydepresyjne, uspokajające, nasenne, a także odchudzające i dopingujące. Organizm ludzki może być mniej lub bardziej podatny na nałogi. Kluczowe znaczenie mają uwarunkowania biologiczne, społeczne oraz wiek. Im młodsza osoba, tym łatwiej przyzwyczaja się do nadużywania preparatów leczniczych. Wśród najistotniejszych przyczyn lekomanii wymieniane są takie czynniki, jak:

 • zaburzenia psychiczne – depresja, nerwica, lęki, bezsenność,
 • inne uzależnienia, np. od nikotyny, alkoholu, narkotyków,
 • niska samoocena, brak pewności siebie,
 • trudności w kontaktach społecznych.

Zażywanie leków w nadmiernej ilości

Z upływem czasu, pacjent nadużywający leków potrzebuje coraz większej dawki, aby osiągnąć ten sam efekt. W konsekwencji pojawiają się charakterystyczne objawy lekomanii, dotyczące zarówno sfery psychicznej, fizycznej, jak i zmian w zachowaniu:

 1. Odczuwanie wewnętrznego przymusu dostarczenia organizmowi kolejnej porcji preparatu. Dzieje się tak pomimo tego, że choroba została już wyleczona.
 2. Skoncentrowanie uwagi na zdobyciu uzależniającej substancji.
 3. Zaniedbywanie obowiązków służbowych, życia rodzinnego oraz unikanie kontaktów towarzyskich.
 4. Znaczne pogorszenie nastroju w sytuacji braku medykamentu.
 5. Kończące się niepowodzeniem próby odstawienia zażywanego lekarstwa.

Uzależnienie od farmaceutyków może przydarzyć się każdemu. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować zaobserwowanych objawów lekomanii. Skutki uboczne mogą być katastrofalne dla zdrowia.

przyczyny-i-skutki-lekomanii

Skutki długotrwałego przyjmowania leków

Obniżenie zdolności psychomotorycznych oraz zmiany w osobowości chorego to tylko niektóre skutki lekomanii. Jeśli osoba zmagająca się z nałogiem nie ma dostępu do leku, pojawiają się typowe objawy odstawienia, takie jak:

 • drażliwość, nerwowość i lęk,
 • drżenie mięśni, dreszcze,
 • bóle głowy i nudności,
 • zaburzenia snu oraz koncentracji,
 • omamy, urojenia, halucynacje.

Wśród skutków długotrwałego nadużywania medykamentów wymienia się: wrzody żołądka oraz zmiany patogenne w nerkach, wątrobie oraz ośrodkowym układzie nerwowym.

Jak wyleczyć się z lekomanii? Czy to możliwe?

Pierwszym krokiem na drodze do wyleczenia się z lekomanii jest uzmysłowienie sobie problemu, jego przyczyn oraz chęć powrotu do zdrowego trybu życia. Podjęcie właściwego leczenia jest możliwe po przeprowadzeniu detoksykacji organizmu i dokładnej analizie stanu zdrowia przez lekarza. Najlepsze rezultaty przynosi intensywna psychoterapia grupowa i indywidualna. Stosuje się również techniki poznawczo-behawioralne oraz środki farmakologiczne, łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego. Ważna jest także psychoedukacja, która ma na celu wsparcie osoby wychodzącej z nałogu w radzeniu sobie z problemami, stresem i trudnymi doświadczeniami życiowymi.

Pozwól sobie pomóc!

Zdajemy sobie sprawę, że samodzielna walka z wyniszczającą lekomanią jest niezwykle trudna. Dlatego też Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO oferuje kompleksową, codzienną terapię stacjonarną, prowadzoną przez doświadczonych specjalistów. Podczas pobytu w naszej klinice czas wolny jest zorganizowany w formie atrakcyjnych zajęć rekreacyjno-sportowych. Proponujemy także program terapii zdalnej NEFO Online®, skierowany do chorych zmagającymi się z objawami i skutkami nałogu, pacjentów w nawrotach oraz ich rodzin. Organizujemy warsztaty dla osób współuzależnionych oraz bliskich.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?