Jak kultura wpływa na spożycie alkoholu?

cze 7, 2021 | Blog

Wypicie kieliszka na zdrowie, wzniesienie toastu na rzecz różnych okazji, czy też świętowanie okazji wraz z towarzystwem alkoholu jest czymś, co nikogo nie dziwi, bowiem jest to zjawisko praktykowane w większości miejsc na świecie. Pijemy, gdy jesteśmy radośni, lecz nie tylko. Spożywamy alkohol także, kiedy wydarzy się coś złego. Picie alkoholu jest zależne także od kultury miejsca, w którym się znajdujemy, bowiem co kraj, to obyczaj. Jak kultura wpływa na spożycie alkoholu? Odpowiedź można znaleźć poniżej!

Jak to się zaczęło – krótka historia alkoholu

Pierwsze wzmianki o alkoholu można znaleźć w zapiskach historycznych z lat 4000 p.n.e. Dane te dotyczą terenów ówczesnej Mezopotamii. Istnienie alkoholu wiązało się także z wieloma problemami dotyczącymi uzależnień. Problem alkoholowy występował już na terenach Egiptu. Z tego względu zakazano jego spożycia w 2000 r. p.n.e., bowiem odpowiadał on za trudności w zwyciężaniu różnego rodzaju bitew. Grecy zasłynęli z pierwszej destylacji alkoholu, a co za tym idzie – z powstania wina. Średniowieczne czasy to historia ludności, która częściej spożywała alkohol niż innego rodzaju napoje. Nietrudno zauważyć, że napoje wyskokowe towarzyszyły ludzkości od zawsze, jednak podejście do nich zależne było od regionów, w których się znajdowało.

Jak kultura wpływa na spożycie alkoholu?

Choć spożywanie alkoholu jest czymś powszechnym, podejście do tego zjawiska jest związane z głęboko zakorzenioną kulturą kraju. Nie bez powodu mówi się, że co kraj, to obyczaj, a spostrzec można to także w przypadku konsumpcji napojów wyskokowych. Bogata różnorodność kulturowa wpływa nie tylko na ilość spożywanego alkoholu, czy też jego rodzaj, lecz także na czas w ciągu dnia, w którym nie wypada go szczędzić. Jak wiadomo, kultura krajów zależna jest także od wiary ludności w nich żyjącej, zatem można spodziewać się różnorodnego podejścia do alkoholu w czasie świąt, czy też innych okazji.

Kultura regionu, a spożycie alkoholu

Alkohol spotkać można w niemalże każdej kulturze, a na przestrzeni wieków można zauważyć, że ludzkość nie może się bez niego obejść. Konsumpcja alkoholu była rozpowszechniona od zawsze, bowiem towarzyszył on podczas zwycięstw, jak i trudów. Kultura danego regionu ma ogromny wpływ na spożycie alkoholu, a każdy kraj ma inne podejście do tej używki. Jeśli wybierzemy się do regionu, który ma konserwatywne podejście do życia, nie spotkamy się tam z nadmierną ilością spożywanego alkoholu, wręcz przeciwnie – pija się go tylko w wyjątkowych okazjach, bądź istnieje całkowity zakaz jego konsumpcji. Trafiając do kraju, w którym preferuje się zupełnie odmienne poglądy, można dostrzec większą beztroskę także w tym względzie.

Rozgość się w Europie – kultura picia alkoholu kontynentalnych sąsiadów

Wybierając się do naszych sąsiadów – Czechów, spotkać się można z luźnym podejściem do trunków wyskokowych, a słyną oni zarówno z produkcji, jak i konsumpcji piwa. Traktują oni ten trunek z odpowiednim namaszczeniem, a w każdej restauracji spotkać można flagowe marki, z których najbardziej słyną.

Wtórować im mogą również Niemcy, którzy wielbią piwo na tyle, że stworzyli święto związane z jego konsumpcją. Każdy choć raz miał okazję spotkać się z terminem, jakim jest Oktoberfest. Jest to jeden z największych festynów organizowanych na świecie, za którego organizację wzięto się już w 1810 roku.

Z podobnego uwielbienia słyną Irlandczycy i Brytyjczycy, którzy przepadają za spędzaniem czasu w pubach i nie szczędzą sobie kuflowego piwa. Zarówno u jednych jak i drugich spotkać się można z codziennym celebrowaniem skończenia pracy w pobliskim barze. Zwracają ogromną uwagę także na kibicowanie ulubionym drużynom sportowym, a to uwielbiają opijać w tego typu miejscach.

Południowe słońce wymaga orzeźwienia

Przenosząc się nieco na południe, trafić można do rozkosznej Francji, w której ludność słynie z miłości do wina. Francuzi kochają ten trunek, zwłaszcza w towarzystwie różnego rodzaju serów, które nie tylko wyśmienicie pasują do trunku, lecz także podbijają jego smak. Iberyjskie słońce grzeje nie tylko duszę, lecz także ciało, a niezbędne orzeźwienie znaleźć można w smakowitej Sangrii. Jest to napój na bazie wina, pomarańczy, cytryny, lodu i Sprite’a, a Hiszpanie przepadają za nim nie bez powodu. Posiadają oni niebywałą kulturę do picia alkoholu, nie spożywają go w sporych ilościach, lecz wykorzystują go jedynie do zabawy. Oznacza to, że starają się nim nie upijać do stanów, w którym tracą świadomość.

Jak piją Polacy?

Zupełnie odmienne podejście posiadają nasi rodacy, którzy lubują się w alkoholu z wielu względów. Sięgamy najczęściej po wódkę i piwo, a problem alkoholowy występujący w naszym kraju, jest jednym z największych w całej Europie. Wokół spożywania alkoholu narosło wiele pozytywnych mitów. Wpływ ma na to nie tylko głęboko zakorzeniona kultura spożycia alkoholu ze wszystkich możliwych okazji, lecz także status społeczny życia w Polsce.

Alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W zapiskach historii z całego świata można dostrzec, jak na przestrzeni lat zmieniała się kultura spożycia alkoholu. Choć próbowano zakazać go z wielu względów, nie udało się tego uczynić nikomu, bowiem nawet w przypadku restrykcyjnych przepisów prawnych, znajdują się śmiałkowie, którzy nabywają lub produkują trunki nielegalnie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest budowanie z roku na rok coraz większej świadomości w społeczeństwie o konsekwencjach spożywania alkoholu. Choć może wydawać się, że niektórych związanych z nim tradycji nie da się wyplenić, metodą małych kroków można zdziałać wiele. Alkohol to tylko z pozoru dobra zabawa i brak konsekwencji. A za zdrowie ciotki, czy pary młodej można wypić także szklankę soku lub wody mineralnej.

Jeśli potrzebujesz wsparcia zajrzyj na naszą grupę.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?