Jak odnaleźć się w relacjach społecznych w postpandemicznym świecie

lip 6, 2021 | Blog

Jak odnaleźć się w relacjach społecznych w postpandemicznym świecie

Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się nadejścia pandemii, która odmieni codzienność całego świata. Niestety, rzeczywistość okazała się inna, a każdy człowiek został zmuszony do odnalezienia się w tej nowej i nieznanej nikomu sytuacji. Ciągłe zwiększanie obostrzeń doprowadziło do zamknięcia ludzkości w domach. Ograniczenie swobody miało ogromny wpływ na zdrowie psychiczne większości. Nie powinien zatem nikogo dziwić fakt, że problemy pojawiły się także w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych. Powrót do normalności był czymś, na co czekał cały świat, jednakże jest to rzeczywistość, od której można było się odzwyczaić. Jak odnaleźć się w relacjach społecznych po pandemii? Wskazówki znajdziesz poniżej!

Wpływ pandemii na psychikę człowieka

 

Wybuch pandemii spowodował ogromne szkody w psychice ludzkiej. Nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw, bowiem pandemia była czymś, co nie pojawiało się w żadnych oczekiwaniach odnośnie przyszłości. Konieczność pozostania w domu i ograniczenia kontaktów społecznych z innymi ludźmi była druzgocąca dla większości, w szczególności dla osób o charakterze ekstrawertycznym. Niemożliwość wychodzenia z domu nawet do pracy, spowodowała ogrom negatywnych następstw, które wystąpiły na podłożu psychicznym człowieka.

Jak odnaleźć się w relacjach społecznych w postpandemicznym świecie?

Zmiany, jakie następują w życiu człowieka, mogą być trudne. Wiele zależności można zobaczyć na tle kondycji zdrowia psychicznego ludzkości. Pandemia przyniosła ze sobą ogrom modyfikacji, do których każdy musiał się dostosować niezależnie od swoich pragnień i potrzeb. Relacje społeczne to kategoria, w której aż nadto można było odczuć konieczność tych zmian, bowiem odcięcie od zewnętrznego świata było czymś niezbędnym, aby móc zacząć mówić o powrocie do normalności. Rezygnacja ze spotkań towarzyskich, wyjść w różnego rodzaju miejsca publiczne mogła spowodować osłabienie relacji międzyludzkich. Jak zatem odnaleźć się w relacjach społecznych? Istnieje na to kilka sposobów!

 

 Wyjdź z inicjatywą

Choć postpandemiczne życie wciąż mocno odbiega od tego, do którego byliśmy przyzwyczajeni, możemy podjąć kroki przywracające w nas poczucie normalności. Jednym z nich jest odbudowywanie relacji i kontaktów międzyludzkich na żywo. Przykładem może być zaproszenie kogoś bliskiego, kogo nie widzieliśmy od początku pandemii i zaproszenie tej osoby na kawę lub spacer. Nie należy czekać, aż ktoś zadzwoni i sam to zaproponuje. Wyjście z inicjatywą na pewno sprawi, że inni docenią nasze starania.

Zacznij od małych spotkań

Pandemia zamknęła nas w domach na ponad rok i zmusiła do dostosowania się do kontaktów internetowych. Wielu z nas może odczuwać strach i obawy związane z powrotem do powszedniego życia wśród ludzi. Ważne jest, aby pamiętać, że nie trzeba skakać na głęboką wodę i planować wyjścia dużą grupą do dużych i głośnych miejsc, typu galerie handlowe czy koncerty. Takie działanie mogłoby nawet wywołać szok, bowiem organizm odzwyczaił się od dużej ilości bodźców z zewnątrz. Najlepiej zacząć od małych spotkań z jedną lub dwiema osobami, na przykład zajęciami rekreacyjnymi i stopniowo zwiększać intensywność wyjść.

Skup się na odbudowaniu relacji

Ludzie należą do gatunku, który najlepiej odnajduje się w stadzie. Przez pandemię i kontakt ograniczony do internetu oraz telefonu, to poczucie stada zostało zaburzone. Łatwo jest próbować szukać go w przypadkowych znajomościach, czy rzucając się w tłum ludzi z nadzieją, że teraz znów poczujemy się częścią większej grupy. Prawda jednak jest taka, że takie płytkie relacje jeszcze bardziej mogą przyczyniać się do naszej samotności, bo nasza uwaga poświęcona jest krótkim i intensywnym przeżyciom zamiast trwałym i długim relacjom. Ważne jest więc, aby wracając do normalności priorytetyzować wartościowych dla nas ludzi i to im poświęcać czas. Szczególnie, jeśli na przykład przez wiek mają one ograniczony dostęp do mediów.

 Sięgnij po pomoc

Efekty pandemii są wciąż odczuwalne przez każdego człowieka. Relacje międzyludzkie w świecie po pandemii jednocześnie mogą wywoływać nie tylko radość, ale i strach. Jeśli ponadto dotknęła nas strata kogoś bliskiego, nawrót nałogu czy problemy finansowe, powrót do normalności może wydawać się niemożliwy. W takim wypadku należy sięgnąć po pomoc psychologa. Grupa wsparcia którą odnajdziemy w ośrodku terapeutycznym jest bezpiecznym miejscem, gdzie nie tylko można rozmawiać o problemach, ale także trenować w sobie nawyki zdrowych relacji.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?