Jak uzależnienia wpływają na Twój związek?

lut 22, 2021 | Uzależnienia

Życie w trójkę, czyli z Tobą, partnerem bądź partnerką, a także z nałogiem może być trudne, pełne lęków, gwałtownych zmian nastrojów i zamętu w głowie. Właśnie z tego powodu relacja staje się bardziej burzliwa, a przy tym obciążająca psychicznie. Zastanawiasz się, jak uzależnienie wpływa na związek? Konsekwencji może być wiele, dlatego musisz je poznać!

Czy nałóg ma wpływ na związek?

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że alkohol, narkotyki, hazard bądź inny nałóg ma ogromny wpływ na zachowania drugiej osoby. Szczególnie wtedy, gdy spożyje substancję odurzającą lub nie będzie miał do niego dostępu. Wtedy partner czy partnerka staje się bardziej agresywny, chwiejny, a przede wszystkim kłamie oraz manipuluje. Wówczas stworzenie trwałej i szczęśliwej relacji jest trudne. Poza tym nałóg zaczyna być najważniejszym ogniwem związku – to on dyktuje, kiedy mają nastąpić radosne chwile bądź te bardziej negatywne. Ty w tym czasie możesz poddać się temu schematowi – pamiętaj, że grozi to współuzależnieniem. Masz też kilka innych opcji – zrezygnować z tej relacji lub zacząć o nią aktywnie walczyć. Jednak potrzeba tutaj zaangażowania obu stron, bo tylko Twoje starania mogą nie być wystarczające – w końcu to nie Ty masz wyleczyć się z uzależnienia.

Jak uzależnienie wpływa na związek?

Koncentracja tylko na jednym problemie

Będąc w związku z osobą uzależnioną, po pewnym czasie dostrzeżesz, że tak naprawdę cała relacja opiera się na dostosowaniu do nałogu – do momentów, gdy jest go nieco mniej bądź więcej. W końcu Twoje marzenia, pragnienia czy potrzeby odejdą na drugi plan, bo ważniejsza staje się walka z nałogiem. Pamiętaj, że nie uda Ci się walczyć o tę relację, jeżeli z każdym dniem będziesz coraz mocniej zatracać siebie. Dlatego tak ważne jest to, abyś zadbał o siebie. Tylko w ten sposób uda Ci się zachować balans. Zwróć również uwagę na to, że pod wpływem nałogu związek staje się bardziej egoistyczny i nastawiony tylko na jedną osobę. W taki sposób trudno jest zbudować zdrową relację, gdzie jesteś Ty i Twój partner lub partnerka.

Nieobliczalne zachowania

Nałóg potrafi całkowicie zdominować myśli oraz zachowania osoby uzależnionej. Dlatego w związku może pojawić się jeszcze więcej napięć, które będą rzutowały na całą relację. Pamiętaj o tym, że życie z kimś, kto jest uzależniony, bywa nieobliczalne, a nawet niebezpieczne. Po prostu druga osoba bez dostępu do swojego nałogu bywa drażliwa, nieprzyjemna i agresywna. Jeżeli dostrzegasz takie zachowania także w swoim związku, to przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy Twoje bezpieczeństwo nie jest zagrożone. Jeśli uważasz, że tak, to natychmiast powinieneś przerwać tę relację – pamiętaj, iż bez względu na swoje własne uczucia czy przywiązanie, musisz myśleć o sobie. Brak poczucia bezpieczeństwa jest bardzo wyniszczający dla Ciebie, więc czasem musisz podjąć tę decyzję, która ostatecznie przyniesie Ci wiele korzyści.

Manipulacje i obciążenie psychiczne

Najpierw problemy z uzależnieniem, później grożenie odejściem, a na koniec przepraszanie i błaganie o wybaczenie – doskonale znasz ten schemat? Wiele par, żyjących we trójkę razem z nałogiem, przechodzi przez każdy z tych etapów, a wyrwanie się z niego bywa naprawdę trudne. Tym bardziej że stanowi to też bardzo duże obciążenie psychiczne. Szczególnie w sytuacjach, gdy osoba uzależniona zaczyna Tobą manipulować, a nawet grozić, że sobie odbierze życie, jeżeli od niej odejdziesz. W takiej sytuacji nałóg ma ogromny wpływ na Twój związek – po prostu powinieneś go przerwać bądź namówić swoją drugą połówkę do leczenia. Nie daj się wciągnąć w grę, z której nie ma wyjścia, a realizacja obietnic kończy się wraz z ich wypowiedzeniem. Musisz wykazać się siłą, bo tutaj chodzi o Twoje szczęście i zdrowie – szczególnie emocjonalne i psychiczne.

Pogorszenie się relacji z bliskimi

Pojawienie się uzależnienia w związku ma wpływ nie tylko na Ciebie i drugą osobę. W końcu konsekwencje odczuwają także Twoi bliscy, przyjaciele, krewni czy dzieci. W każdym z tych przypadków dochodzi do znacznego pogorszenia relacji międzyludzkich, ponieważ trudno jest Ci przyznać do problemów, jakie pojawiły się w Twoim związku. Wtedy zaczynasz odsuwać się od wielu ludzi, więc jeszcze bardziej zatracasz się w tej coraz bardziej toksycznej relacji. W konsekwencji jeszcze trudniej jest Ci ją przerwać, a jednocześnie zaczynasz obwiniać drugą osobę o problemy, jakie pojawiły się w Twoim życiu.

Współuzależnienie

Zastanawiasz się, jak uzależnienie wpływa na związek? Jednym z najważniejszych zagrożeń jest możliwość pojawienia się współuzależnienia. W takiej sytuacji tracisz kontrolę nad swoim życiem, bo zaczyna nim sterować nałóg bliskiej osoby. Zamiast tego zaczynasz zaniedbywać swoje zdrowie psychiczne, fizyczne, a nawet tracisz kontakt z bliskimi osobami. Po prostu przestajesz się liczyć, a ważniejsze staje się dostosowanie życia do nałogu Twojej drugiej połówki. Pamiętaj, że takie zatracenie siebie to spore obciążenie, które może nawet doprowadzić Cię do uzależnienia.

Dołącz do nas na Facebooku

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?