Częste sięganie po alkohol zaczyna sprawiać, że co jakiś czas w Twojej głowie pojawia się myśl — czy jestem uzależniony? Czy jestem uzależniony od alkoholu? Już sama taka myśl jest oznaką, że dostrzegasz problem i dzięki temu szybkiej możesz rozpoznać chorobę, a następnie wyjść na prostą. Jeśli jednak nie jesteś pewien, to koniecznie zapoznaj się z kilkoma symptomami, które pozwolą ci zrozumieć, że problem z alkoholem to nie fikcja.
Czy to już alkoholizm?
W głowach większości osób utarł się stereotyp alkoholika, który całymi dniami siedzi pod sklepem monopolowym bądź jest bezdomny. Mimo że takie osoby faktycznie często są alkoholikami, to jednak ludzi nie należy oceniać po wyglądzie. Tym bardziej że wiele osób boryka się z uzależnieniem od alkoholu w swoich czterech ściana, a inni funkcjonują w społeczeństwie, zajmują wysokie stanowiska, z pozoru są wzorowymi rodzicami i małżonkami. Do tego nie chcą przyznać przed sobą i swoim otoczeniem, że obowiązkowa dawka spożywanego dziennie alkoholu jest znacznie wyższa, niż wypada. W końcu często granica jest naprawdę bardzo cienka. Jednego dnia pijesz dla towarzystwa, a drugiego już nie szukasz pretekstu, po prostu wiesz, że wypić musisz. I nawet przestajesz się zastanawiać, po co to robisz i od jakich problemów aktualnie uciekasz. Dlatego tak ważne jest to, aby zareagować już w momencie, kiedy w ogóle zaczynasz zauważać nadużywanie alkoholu.
Fazy alkoholizmu — a gdzie znajdujesz się ty?
Każde uzależnienie ma swoje etapy, bo nikt nie staje się od razu pełnym alkoholikiem, obezwładnionym przez napoje wysokoprocentowe. Jednak nie zawsze po prostu potrafisz rozpoznać konkretne fazy swojego problemu. Jeszcze trudniejsze jest to na samym początku, gdyż wtedy sięgasz po alkohol, dlatego że jest ku temu okazja, tak wypada lub akurat odwiedza cię ktoś znajomy. Przecież okazji nigdy nie brakuje, więc problem zaczyna się pogłębiać. Teraz okazje są już coraz mniej naturalne, a wręcz chory je wymusza. W tej fazie niejednokrotnie pojawia się właśnie myśl — czy piję za dużo alkoholu? Dużą rolę odgrywa tutaj także najbliższe otoczenie w domu bądź w pracy, gdyż jeśli teraz zareagują, wyleczenie będzie łatwiejsze i szybsze, a także zaoszczędzisz sobie wielu problemów, także tych zdrowotnych. Jednak niestety wiele osób bagatelizuje problem, twierdząc, że to tylko alkohol i wszystko tak naprawdę mają pod kontrolą. Prowadzi to do ostatniej, najostrzejszej fazy, w której alkoholik poddaje się nałogowi. Wtedy limity znikają, a trzeźwość staje się sporadyczna.
4 symptomy, jak rozpoznać alkoholizm
Jeśli zgadzasz się z przynajmniej jednym stwierdzeniem, to znak, że najprawdopodobniej możesz być narażony na uzależnienie od alkoholu. Będzie to też dowód na to, że warto rozpocząć terapię i to jak najszybciej.
Picie w samotności
Jeśli raz na jakiś czas wypijesz lampkę wina czy puszkę piwa w samotności, to nie problem, ale jeśli zdarza się to codziennie, to może być to już problem. Tym bardziej, jeśli szukasz pretekstu do samotnego picia, bo wiesz, że wtedy nikt cię nie będzie oceniać i nie będziesz się wstydzić.
Alkohol ucieczką od stresu i problemów
Kolejnym symptomem jest sytuacja, gdy Twoją pierwszą myślą w trakcie stresujących sytuacji jest uciekanie w alkohol. Czasem upicie się staje się również motywacją do przetrwania trudnego tygodnia w pracy.
Ukrywanie się z piciem
Gdy ukrywasz butelki alkoholu, bo wiesz, że w przeciwnym razie ktoś ci je zabierze, to również może oznaczać, że masz do czynienia z alkoholizmem. I znacznie utrudnia to kontrolę ze strony najbliższych.
Picie do nieprzytomności
Brak umiejętności picia alkoholu często wskazuje na uzależnienie. Brak zahamowań jest niebezpieczny dla życia i zdrowia, więc koniecznie trzeba tego unikać.
Objawy choroby alkoholowej — sprawdź, czy to ci dolega
Nadużywanie alkoholu wpływa na cały organizm. Na początku tylko co jakiś czas, a później właściwie w każdej chwili chory czuje pragnienie, a nawet przymus, aby wypić. W trakcie chwil abstynencji, czyli gdy nie spożywasz alkoholu przez pewien czas — kilka godzin bądź dni — pojawia się uczucie niepokoju, znacznie większa drażliwość, nudności czy też poty. Temu wszystkiemu towarzyszą też skurcze mięśni czy dreszcze. Uzależniony często ma także problemy z pamięcią i koncentracją, przez co bardzo trudno jest mu skupić się na czymś innym. Najtrudniej uporać się z problemem związanym z częstym powracaniem do nałogu nawet po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach bez alkoholu.
Jak wyjść z alkoholizmu?
Obecnie zdiagnozowanie alkoholizmu jest już coraz łatwiejsze, a wszystko za sprawą większej świadomości społeczeństwa i wyższych kwalifikacji specjalistów. Leczenie osób uzależnionych od napojów alkoholowych powinno odbywać się zawsze po wykonaniu badań u psychologa, terapeuty bądź psychiatry. Wiele zależy od tego, na jakim etapie uzależnienia jest chory. Alkohol niszczy zdrowie — fizyczne oraz psychiczne, prowadzi lub wiąże się z takimi chorobami jak depresja, nerwica, problemy z wątrobą, nerkami itd. Jeśli dostrzegasz w sobie objawy nadużywania alkoholu, koniecznie zgłoś się do specjalisty, zanim uzależnienie przejmie kontrolę nad Twoim życiem.