Dlaczego śnią nam się koszmary?

paź 15, 2019 | Lifestyle

Koszmary negatywnie wpływają na jakość nocnego wypoczynku, a do tego pozostają często w pamięci nawet w ciągu dnia. Wszystko to sprawia, że mamy gorszy nastrój, zmniejsza się nasza energia życiowa i pobudzony zostaje stres. Lepiej zastanowić się, dlaczego śnią nam się straszne sny i jak się ich pozbyć.

Prawda jest taka, że koszmary bardzo rzadko pojawiają się bez powodu. Jednak ich przyczyna nie zawsze jest znana lub podświadomie ją wypierasz. Zatem, jeśli obecnie masz często powracające negatywne wizje, to koniecznie poznaj najczęstsze przyczyny tego, dlaczego tak się dzieje. Być może w ten sposób uda Ci się poczynić pewne kroki i odzyskać spokojny sen, po którym obudzisz się pełen energii.

Dlaczego śnią mi się koszmary? – 4 najczęstsze powody

Lęk i strach

Jeśli w Twoim życiu ciągle towarzyszy Ci strach bądź w ostatnim czasie nie możesz uwolnić się od jakiegoś poważnego problemu, to nic dziwnego, że w nocy borykasz się z koszmarami. Przekładanie tych samych negatywnych emocji po zaśnięciu jest czymś naturalnym w takich sytuacjach. Czasem trudno domyślić się, dlaczego mamy różne straszne wizje. Nie wyglądają one bowiem dosłownie, gdyż stres w pracy może zostać przedstawiony w snach na różne sposoby, np. jako upadek, trzęsienie ziemi, a nawet utopienie. W taki sposób Twój organizm chce pokazać, że problem jest na tyle duży, że nie możesz uwolnić się od niego, nawet gdy śnisz i tym samym czas to zmienić.

Niedostrzeganie problemów

Czasami warto się bliżej pochylić nad interpretacją koszmarów, gdyż może się okazać, że powodem tego, dlaczego je masz, jest po prostu Twój umysł, który chce ci coś ważnego zakomunikować. Być może dotychczasowa relacja z partnerem jest tak toksyczna, że podświadomie w taki sposób chcesz to sobie uzmysłowić, śniąc o tym straszne wizje, lub też masz już dość wykonywania znienawidzonej pracy, która kosztuje cię wiele nerwów. Spora dawka negatywnych emocji sprawia, że powstają przerażające obrazy i śnisz przez to w sposób niespokojny.

Traumatyczne wydarzenia

Jeśli byłeś świadkiem jakiegoś traumatycznego doświadczenia lub też bezpośrednio w nim uczestniczyłeś, to może to być powodem, dlaczego nie tylko w myślach, ale też w strasznych snach wraca do Ciebie sytuacja. Szczególnie dotyczy to śmierci bliskiej osoby, wypadku, napadu bądź innej bardzo trudnej sytuacji, którą możesz już na zawsze mieć w swojej pamięci i bardzo często o niej śnić. W koszmarach czasem możesz widzieć ciągle tę samą scenę, a nawet jej znacznie gorszy i mroczniejszy finał.

Spanie wokół dużej liczby urządzeń

Promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne znacząco wpływa na jakość snu. Jeśli wokół Twojego łóżka znajduje się komputer, telewizor, odtwarzacz, a w pobliżu głowy zawsze masz przy sobie telefon, to najprawdopodobniej tutaj należy szukać powodów tego, dlaczego odczuwasz problemy z jakością snu i koszmarami. Tak naprawdę specjaliści zalecają, aby w sypialni znajdowało się jak najmniej urządzeń.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że niebieskie światło, które zazwyczaj wytwarza, np. Twój ukochany smartfon sprawia, że osiągnięcie etapu snu zwanego REM jest znacznie trudniejsze i wymaga więcej czasu. Warto zatem odłożyć telefon z daleka od łóżka i nie korzystać z niego tuż przed położeniem się, by nie mieć problemów z zaśnięciem i śnieniem strasznych, sennych wizji.

Dlaczego śnią nam się koszmary?

Jaki związek ma stan zdrowia z występowaniem koszmarów?

Okazuje się, że często dochodzi również do takich sytuacji, w których straszne mary senne wręcz ratują życie. Wszystko za sprawą tego, że organizm w trakcie snu chce ukazać Ci, że coś jest nie tak i najważniejsze jest to, aby szybko odczytać ten sygnał i odpowiednio zareagować. Oto najczęstsze przyczyny tego, dlaczego śnią się nam koszmary, kiedy wynika to ze stanu naszego zdrowia:

Niski i wysoki poziom cukru

Jednymi z objawów hipoglikemii – czyli niskiego poziomu cukru we krwi oraz hiperglikemii – zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, mogą być zaburzenia snu, a w tym właśnie koszmary. Dlatego nie można pominąć tego symptomu podczas wizyty u specjalisty. Straszne obrazy potrafią się śnić również z powodów niezależnych od Ciebie, więc jeśli zachodzi w Tobie uzasadnione przekonanie, że mogą mieć one podłoże stricte fizyczne, zdecydowanie powinieneś się dokładnie przebadać. 

Spożywanie przetworzonych węglowodanów

Innym powodem tego, dlaczego możesz mieć koszmary senne, jest jedzenie zbyt dużej liczby posiłków, zawierających w swoim składzie przetworzone węglowodany. Co ciekawe jedzenie węglowodanów lub zbyt częste ich omijanie wpływa również na poziom cukru we krwi, co jak wiadomo z wcześniejszej części tego artykułu, jest związane właśnie z występowaniem strasznych wizji. Najważniejsze jest jednak to, aby węglowodany nie stanowiły podstawy całej diety oraz ich budowa nie była zbyt przetworzona, by dzięki temu śnić w sposób sprzyjający regeneracji.

Niedobór magnezu

Magnez ma spory wpływ na wiele sfer życia, w tym na stan emocjonalny, radzenie sobie ze stresem, stan mięśni, ale jak się okazuje także na to, dlaczego mamy koszmary i ogólne problemy z regeneracją. Jeśli chcesz czuć się od rana wypoczętym oraz spać i przyjemnie śnić dłużej, to koniecznie musisz zadbać o to, aby uwzględnić w swojej diecie miejsce na przyswajanie prawidłowej ilości magnezu. Alternatywą jest oczywiście wybranie dobrego suplementu diety, jednak w pierwszej kolejności warto skupić się głównie na naturalnych produktach, które zawierają w sobie jak najwięcej magnezu.

Depresja

Czasem powtarzające się koszmary mogą być wynikiem depresji lub stanów lękowych. Osoba, która nie leczy się psychiatrycznie, często nie zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia, np. z depresją maskowaną, która właśnie może uwydatniać się w strasznych, sennych wizjach. Najlepiej zatem udać się do specjalisty, aby zyskać merytoryczną opinię na temat tego, czy podjęcie leczenia psychiatrycznego jest konieczne, czy może problem tego, dlaczego śnisz w taki sposób, wynika jednak z innych przyczyn.

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...