Wywiad z właścicielkami Ośrodka Terapii Uzależnień Nefo – Agnieszką Wódkowską i Magdaleną Sokół

cze 7, 2022 | Wywiady

RANKING OŚRODKÓW: Od naszej ostatniej rozmowy dużo zmieniło się życiu NEFO. Jak wygląda funkcjonowanie ośrodka w 2022 roku?

MAGDALENA  SOKÓŁ : Przede wszystkim w roku 2020 zmieniliśmy lokalizację ośrodka. Było to podyktowane zwiększającą się liczbą pacjentów, a co za tym idzie potrzebą powiększenia bazy noclegowej oraz poprawy standardu zakwaterowania. Aktualnie ośrodek mieści się w przepięknej okolicy zdominowanej przez przyrodę, jest położony na urokliwym półwyspie jeziora Wądzyńskiego należącym do Pojezierza Brodnickiego. Jezioro, las, spokój to warunki sprzyjające realizowaniu procesu terapeutycznego.

NEFO dziś to komfortowe pokoje, zaplecze rekreacyjne w postaci basenu, siłowni, kręgielni, boisk sportowych i kortów tenisowych oraz bezpośredni dostęp do jeziora i całej gamy sportów wodnych w sezonie letnim.

Ciągła praca nad udoskonalaniem programu i poszerzaniem oferty terapeutycznej oraz sytuacja związana z epidemią COVID-19 zaowocowała opracowaniem i uruchomieniem pierwszego w Polsce kompleksowego programu terapii zdalnej NEFO Online®. Od 2021 roku nasz nowatorski program cieszy się rosnącym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, które z różnych względów (praca, studia, prowadzenie firmy, opieka nad dziećmi, choroba utrudniająca poruszanie się) nie mogą wziąć udziału w programie terapii stacjonarnej. Jest to bardzo atrakcyjna oferta pod względem organizacyjnym, jak i finansowym dla osób rozpoczynających proces terapii oraz efektywna forma kontynuacji terapii dla naszych pacjentów po zakończeniu pobytu w ośrodku. Jest to także oferta odpowiadająca na potrzeby współczesnych czasów, w których z jednej strony żyjemy w pędzie, realizując każdego dnia wiele życiowych aktywności, z drugiej strony mamy dostęp do nowoczesnych technologii i narzędzi, które wspomagają Nas, dają wiele możliwości, oszczędzają czas i ułatwiają na przykład dostęp do terapii.

R.O. : Czy w związku z przeprowadzką musieliście zatrudnić nowych specjalistów? Kto obecnie składa się na kadrę terapeutyczną NEFO?

Agnieszka Wódkowska: Nowe miejsce oddalone jest zaledwie około 7 km od poprzedniej lokalizacji, więc nie było takiej potrzeby. Nasza kadra to terapeuci z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi, które zdobyli w wielu miejscach- ośrodkach, poradniach, gabinetach. Pracując w różnych nurtach terapeutycznych, zarówno w terapii długo- jak i krótkoterminowej oraz wykorzystując różnorodne  narzędzia, są w stanie profesjonalnie zdiagnozować problem i skutecznie wdrożyć program leczenia w pracę grupową a także indywidualną – dostosowaną do każdego z naszych pacjentów. To profesjonaliści z odpowiednim wykształceniem i przygotowaniem merytorycznym, które jest ciągle uzupełniane kolejnymi kursami i szkoleniami. To ludzie posiadający zarówno kwalifikacje, jak i arsenał kompetencji miękkich, które pozwalają wysłuchać, zrozumieć i wesprzeć drugą stronę tak, aby cały proces zakończył się sukcesem.

Medyczna część kadry to profesjonaliści z ogromną wiedzą i doświadczeniem, którzy od momentu przyjścia pacjenta do ośrodka, dbają o jego kondycję psychofizyczną poprzez wywiad, badania laboratoryjne i niezbędne w przypadku objawów odstawiennych wsparcie farmakologiczne.

Oprócz terapeutów uzależnień pracują z nami lekarze (w tym specjalista psychiatra), pielęgniarki, instruktor sportowy oraz osoby w pionie organizacyjno-administracyjnym. Współpracujemy również z instruktorami prowadzącymi zajęcia dodatkowe i warsztatowe, takie jak Tai-Chi, warsztaty bębniarskie, masaż dźwiękiem – koncerty mis i gongów.

Czy NEFO wyróżnia się w zakresie swojej oferty na tle innych ośrodków?

A.W. : To, co nas wyróżnia, to fakt, iż w naszym ośrodku terapia odbywa się w trybie intensywnym, 7 dni w tygodniu, niezależnie od świąt i innych dni wolnych od pracy. Ponadto w NEFO pracujemy z pacjentami w głębokim, interaktywnym programie terapeutycznym, w którym osoba uzależniona konfrontuje się z emocjami, odkrywa swój potencjał i uczy się jak korzystać z własnych, wewnętrznych zasobów. Osoby te dokonują autentycznej transformacji swojego życia. W ich zmianie, swoim wsparciem służą im zarówno doświadczeni, zaangażowani w swoją pracę, empatyczni terapeuci jak i  energia grupy.

M.S.:  W programie terapeutycznym połączyliśmy klasyczną terapię opracowaną w nurcie poznawczo-behawioralnym z zajęciami wspomagającymi proces terapeutyczny, by w naszej pracy stosować holistyczne podejście do pacjentów. Tai-Chi, warsztaty gry na bębnach afrykańskich czy terapia dźwiękiem – pozwalają na poprawienie kondycji psychicznej, uspokojenie, redukcję stresu, niwelowanie napięć, wyciszenie natrętnych myśli i zmianę wzorców nawykowych i przekonań. Dobrze zorganizowany i wypełniony zajęciami dzień redukuje potrzebę kontaktu ze światem zewnętrznym i wszelkiego rodzaju „przeszkadzaczami”, które zakłócają proces terapii.

W ramach regularnych zajęć rekreacyjnych pacjenci mogą korzystać z basenu, sauny, jacuzzi, kręgielni oraz siłowni. A w czasie wolnym mają możliwość skorzystania z plaży, kąpieliska, boiska, kortu tenisowego. Mogą również wędkować, morsować, spacerować czy biegać.

W ramach pobytu w naszym Ośrodku pacjenci mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach grupy samopomocowej. Dla wielu z nich jest to zupełnie nowe doświadczenie.

Warto podkreślić, że za żadne dodatkowe zajęcia ani też za wsparcie farmakologiczne zalecone przez lekarza psychiatrę nie są naliczane dodatkowe opłaty.

R.O.: Czy ośrodek NEFO specjalizuje się w jakimś konkretnym rodzaju uzależnienia? Jakie uzależnienia leczycie?

A.W.: Do Ośrodka przyjmowane są osoby dorosłe, uzależnione od substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy oraz osoby z uzależnieniami behawioralnymi (hazard, pornografia, seksoholizm, uzależnienie od internetu). Z naszych obserwacji wynika, iż przeważająca ilość osób jest ciągle uzależniona od alkoholu, ale coraz więcej mamy przypadków uzależnień od narkotyków, a także uzależnień mieszanych, takich jak: alkohol i narkotyki, alkohol i leki, alkohol i hazard. Gdy mamy do czynienia z uzależnieniem od kilku substancji psychoaktywnych, proces detoksykacji jest bardzo trudny, a terapia z reguły wymaga dłuższego czasu. Dlatego kluczową rolę odgrywają specjaliści z dziedziny medycyny, a w szczególności lekarz psychiatra. To jego wieloletnie doświadczenie kliniczne w pracy z osobami uzależnionymi sprawia, że ten etap może być prowadzony bezpiecznie i równolegle do psychoterapii.

Warto podkreślić, iż posiadamy duże doświadczenie w terapii uzależnień behawioralnych. Jeszcze do niedawna, w ogólnodostępnej ofercie terapeutycznej ośrodków i poradni,  trudno było znaleźć specjalistów od tego typu uzależnień. Tym bardziej jesteśmy dumni z faktu, że możemy zaoferować pomoc na najwyższym poziomie w tym zakresie.

Tak więc działamy w szerokim spektrum rodzajów uzależnień i staramy się pomóc wszystkim, którzy się do nas zgłaszają.

R.O.: Terapia stacjonarna kończy się i co dalej? Czy oferujecie jakieś formy pomocy po pobycie w ośrodku?

A.W.: Przede wszystkim należy mieć świadomość, że terapia stacjonarna, choć jest bardzo ważna, to stanowi tylko część niełatwej drogi do trzeźwości. Podczas pobytu w ośrodku pacjent pracuje nad swoją motywacją, uczy się radzić sobie z emocjami, pracuje nad zmianą schematów zachowań i dzięki wielu godzinom intensywnych zajęć terapeutycznych zdobywa ogrom niezbędnej wiedzy oraz  narzędzi, żeby ruszyć ze zmianą dotychczasowego trybu życia. Tuż przed opuszczeniem ośrodka konstruuje swój plan na wyjście oraz zostaje wyposażony w szereg zaleceń, których wdrożenie w życie ma na celu zapobieganie nawrotom. Jedną z wytycznych zawsze jest kontynuacja terapii, w dostępnej dla pacjenta formie, którą może realizować w poradni uzależnień, w gabinecie terapeuty czy w formie zdalnych sesji online. Niezbędne jest również uczestniczenie w spotkaniach grup samopomocowych anonimowych alkoholików czy narkomanów.

M.S.: Jako Ośrodek, właściwie od początku naszego funkcjonowania oferowaliśmy naszym pacjentom kontynuację terapii w formie zdalnych sesji online jeden na jeden z terapeutą. Jednak w 2021 roku rozszerzyliśmy naszą ofertę dla osób kontynuujących terapię o pogłębiony program Nefo Onlie®. Jest to kompleksowy zdalny program grupowo – indywidualny, w którym osoba uzależniona ma możliwość dalszej pracy terapeutycznej w wygodnej formie, łącząc terapię ze swoim codziennym życiem. Tym samym zapewniamy naszym podopiecznym, którzy zakończyli terapię w ośrodku, możliwość kontynuacji z terapeutami, z którymi podczas pobytu nawiązali już relację terapeutyczną. Niezależnie od tego w jakim miejscu Polski, Europy czy świata aktualnie przebywają. Ponadto, program Nefo Online® to dużo więcej niż tylko standardowa godzinna sesja jeden na jeden z terapeutą raz w tygodniu. W tym programie pacjent otrzymuje nawet 10 godzin terapii w tygodniu. I wciąż korzysta zarówno z nieocenionej pracy w grupie, jak i z indywidualnego prowadzenia przez terapeutę. Z opinii naszych pacjentów wiemy, że program ten stanowi dla nich dużą wartość terapeutyczną. Jest przestrzenią, gdzie realizujemy wraz z pacjentem terapię pogłębioną, ale jest też pomostem łączącym nasz intensywny program stacjonarny z kolejnym etapem, jakim jest indywidualne wsparcie terapeutyczne.

I tu chcemy z nieukrywaną dumą podkreślić, iż zdecydowana większość naszych pacjentów kończących program podstawowy w Ośrodku, wybiera nasz program Nefo Online®, by kontynuować swoją terapię z terapeutami z Nefo.

A.W.: Oczywiście do udziału w programie zapraszamy wszystkie osoby, które planują kontynuację terapii w programie pogłębionym. Również te, które ukończyły terapię podstawową w innych ośrodkach.

Ponadto naszą ofertę kierujemy także dla osób w nawrocie.

Program Nefo Online® oferuje również terapię na poziomie podstawowym, czyli dla osób, które zaczynają swój proces powrotu do trzeźwego życia, ale z różnych względów nie mogą bądź nie chcą przyjechać na kilkutygodniową terapię do Ośrodka.

Przeczytaj również: