Co zrobić, jeśli Twój partner nie chce podjąć leczenia uzależnienia?

kwi 13, 2021 | Uzależnienia

Uzależnienie partnera to ogromnie trudny problem. W obecnych czasach istnieje coraz więcej substancji, które mogą potencjalnie uzależniać, a co za tym idzie coraz więcej osób ulega uzależnieniom. Co istotne, osoby uzależnione krzywdzą nie tylko siebie, ale także partnera, rodzinę, osoby bliskie, które stają się w ten sposób osobami współuzależnionymi. Często bliscy chorego starają się zrobić wszystko, by namówić partnera na rozpoczęcie terapii uzależnienia. Nie wiedzą oni jednak, że pewne ich działania, stosowane bez wiedzy na temat mechanizmu uzależnienia, mogą spowodować więcej szkód niż korzyści. Nasuwa się pytanie jak postępować, by skutecznie namówić partnera na leczenie.

Postaraj się zrozumieć chorobę

Istotnym jest, by w pierwszej kolejności jak najwięcej dowiedzieć się o chorobie zgodnie z przysłowiem, które mówi, że w pierwszej kolejności należy dobrze poznać wroga. Zrozumienie, że uzależnienie partnera to nie jest zła wola, chęć zrobienia na złość, fanaberia czy nuda. Uzależnienie od alkoholu to bardzo ciężka choroba, poważna i niebezpieczna, która całkowicie zmienia osobowość chorego – jego myślenie w wielu sferach jak kompletnie nielogiczne, zubożone, gdyż jedyną siłą napędową jest alkohol, a w zasadzie myśl, co zrobić, by go zdobyć a potem zaszyć się w domu i pić. Dlatego też, istotne jest, aby wszyscy bliscy osoby uzależnionej edukowali się w kwestii samego uzależnienia i mechanizmów u jego podłoża w myśl zasady, że wroga trzeba dobrze poznać, aby skutecznie z nim walczyć.

Kiedy partner zmaga się z uzaleznieniem

Zatroszcz się o siebie

Co więcej – ważne, aby bliscy zrozumieli, że chcąc uratować chorego muszą się najpierw zatroszczyć o siebie. Bliscy muszą mieć świadomość swojego współuzależnienia. Problem ze współuzależnieniem jest taki, że działania podjęte przez współuzależnionych nie sprawiają, że osoba uzależniona przestaje nadużywać substancji psychoaktywnych. Wręcz przeciwnie, często zachowania osób współuzależnionych podtrzymują to błędne koło. Terapia dla bliskich osób uzależnionych pozwala zrozumieć swoje zachowania (i ich wpływ na partnera), swoje emocje, potrzeby, co doprowadzi do zmian, które zwrotnie oddziałują na chorego i mogą być przyczynkiem do podjęcia decyzji o leczeniu. Dobrym pomysłem również jest, aby bliscy poszukali sobie samopomocowych grup wsparcia dla bliskich osób uzależnionych. Wtedy będą mieli więcej sił, aby być przy uzależnionym.

Przeprowadź szczerą rozmowę

Ważna jest również szczerość i rozmowa z uzależnionym, co ważne bez żadnych wyrzutów i presji. Trzeba znaleźć moment, kiedy taka osoba będzie trzeźwa i wtedy za pomocą spokojnej rozmowy zacząć przekonywać do leczenia. Ważne, by mocno podkreślać, że chory może zawsze na nas liczyć i przejdziemy przez to razem, ale już czas na podjęcie radykalnych działań.  Dobrym sposobem jest przygotowanie się do takiej rozmowy z terapeutą, a w niektórych miejscach jest również możliwość przeprowadzenia wspólnej rozmowy interwencyjnej z terapeutą, uzależnionym i jego bliskimi.

Uzależnienie partnera NEFO

Pozwól zmierzyć się z konsekwencjami

Bardzo ważne jest, aby pozwolić alkoholikowi zmierzyć się z konsekwencji picia tzn. nie spłacać jego długów, nie sprzątać po nim – istotne jest, żeby właśnie chory zauważył, co wyczynia po alkoholu i że tak naprawdę nie ma na co czekać. Nie ma sensu prawić kazań choremu, gdyż przy tak zubożonym myśleniu jedynie co otrzymamy w odpowiedzi to liczne kłamstwa albo iluzoryczne obietnice zmiany. Jeśli już chory zaczyna składać złudne obietnice bez pokrycia to nie wolno udawać, że się wierzy w te kłamstwa. Należy w takim wypadku z premedytacją obnażać alkoholika pokazując mu i udowadniając jak wiele jego słów nie zostało dotrzymanych.

Najważniejsza jest wola wyjścia z nałogu

Najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu terapii jest wola wyjścia z nałogu osoby uzależnionej. Zatem bliscy powinni robić wszystko, aby wolę tę obudzić i podtrzymywać. Należy pokazywać, jaki jest świat bez uzależnień i przypominać, że można cieszyć się życiem i drobnymi przyjemnościami.

Najtrudniej jest próbować pomagać osobie, która tej pomocy nie chce i zdecydowanie ją odrzuca. Umiejętna mobilizacja osoby uzależnionej do leczenia jest bardzo trudna, ale jest możliwa. Kluczem do tego jest cierpliwość, ale przede wszystkim w pierwszej kolejności uzdrowienie samego siebie, bo współuzależnieni bliscy nie będą stanowili dobrego wsparcia dla chorego. Uzależnienie partnera to ciężki problem, który da się pokonać.

 

Dołącz do nas na Facebook’u.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?