Uzależnienie bliskiej osoby – jak sobie poradzić?

lut 9, 2021 | Motywacja

Uzależnienie bliskiej osoby może mocno wpłynąć na Twoje życie, postrzeganie rzeczywistości, a nawet na sposób rozwiązywania własnych problemów. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak sobie z nim poradzić. Choć nie ma jednej zasady, do której możesz się zastosować, to istnieją metody, znacznie ułatwiające te trudne chwile.

6 zasad, dzięki którym uzależnienie bliskiej osoby nie zawładnie Twoim życiem

Przestań się obwiniać

Zazwyczaj wtedy, gdy ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony, to pojawia się w Twojej głowie jedna myśl: czy to moja wina? Pamiętaj, że obwinianie siebie nie przyniesie Ci ulgi.  Wręcz przeciwnie zacznie być coraz bardziej obciążające, aż w końcu skutecznie doprowadzi Cię do problemów psychicznych. Po prostu musisz w końcu uwierzyć w to, że nałóg kogoś bliskiego nie jest spowodowany przez Ciebie. Naprawdę może być wiele przyczyn tej sytuacji, ale Ty nim nie jesteś. Dlatego pozwól sobie na odjęcie tego ciężaru i powoli dopuść do siebie myśl, iż obecna sytuacja nie jest Twoją winą.

Żyj swoim życiem

Nałóg bliskiej osoby może bardzo łatwo doprowadzić Cię do współuzależnienia, a także sytuacji, kiedy zaczynasz lekceważyć swoje pragnienia i marzenia. Nie możesz do tego dopuścić! Pamiętaj, że błędy drugiej osoby – nawet partnera bądź partnerki, rodziców, rodzeństwa lub bliskich przyjaciół – nie mogą stać się ważniejsze od Twojego życia. Choć to bardzo trudne, to po prostu potrzebujesz momentów, kiedy zajmiesz swoje myśli czymś zupełnie innym. Dlatego postaraj się żyć tak jak wcześniej, a przede wszystkim nie bój się cieszyć, śmiać i bawić.

Nie ukrywaj problemu

Bardzo często pierwszą linią obrony jest ukrywanie problemu. Po prostu czasem trudno jest przyznać przed światem, innymi krewnymi, przyjaciółmi czy zaufanymi osobami, że masz kontakt z uzależnioną osobą. W takiej chwili czujesz, iż jest to coś wstydliwego, co powinieneś ukryć. Choć to może chwilowo dawać Ci pewien komfort, a nawet poczucie bezpieczeństwa, to jednak szybciej zaczniesz walczyć z nową sytuacją, gdy zyskasz dodatkową pomoc. Czasem nie warto chować problemy tylko w niewielkim kręgu, bo większe wsparcie przynosi lepsze skutki, a dodatkowo motywuje uzależnioną osobę do rozpoczęcia leczenia.
Zwróć również uwagę na to, że ukrywanie problemu mocno Cię obciąża psychicznie i emocjonalnie. Długotrwałe udawanie to naprawdę trudna gra, która może mieć na Ciebie ogromny wpływ. Dlatego nie traktuj uzależnienia bliskiej osoby jak powód do wstydu, tylko wyciągnij rękę po pomoc. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale również na osobę, borykającą się z nałogiem.

Znajdź informacje

Nie wiesz, czy problem drugiej osoby już można utożsamić z nałogiem? W takim razie zajrzyj do wiarygodnych źródeł i znajdź jak najwięcej informacji na temat uzależnienia od alkoholu, hazardu, pracy, narkotyków itp. Choć rezultat tych poszukiwań może być dla Ciebie nieco wstrząsający, to jednak przestaniesz żyć w nieświadomości. Po prostu zyskasz najlepszą okazję do podjęcia walki o swoją przyszłość oraz wyciągnięcia z nałogu drugiej osoby.
Szukanie informacji na temat uzależnienia nie tylko utwierdzi Cię w przekonaniu, że to właśnie z tym problemem boryka się ktoś dla Ciebie bliski. Przede wszystkim jeszcze skuteczniej poznasz emocje, a nawet motywacje drugiej osoby. Dzięki temu przestaniesz obwiniać siebie i zyskasz więcej cierpliwości. Staniesz się bardziej empatyczny, a przy tym jeszcze wytrwalszy w osiągnięciu zamierzonego celu.

Pamiętaj o sobie

Nie odcinaj się od przyjaciół i rodziny, bo Ty również potrzebujesz mnóstwo ciepła oraz wsparcia w tych trudnych chwilach. Dlatego nie zabieraj sobie możliwości porozmawiania z kimś zaufanym. Wtedy od razu poczujesz się lepiej, a przy okazji zyskasz pewność, iż wokół Ciebie są osoby, które zawsze Cię wesprą.
Zauważ, że możesz dbać o siebie na różne sposoby. W końcu nie tylko rozmowa zadziała pozytywnie. Doskonale sprawdzi się też chwila dla siebie i poświęcenie własnym zainteresowaniom, a nawet wizyta w kinie, zakupy czy pójście do restauracji z przyjaciółmi. Pamiętaj, że właśnie takie momenty zapewnią Ci równowagę psychiczną, która jest tak istotna dla Ciebie. Szczególnie wówczas, gdy wśród Twoich bliskich jest problem z uzależnieniem. Wtedy każdy przejaw „normalności” da Ci wiele spokoju, radości i jeszcze więcej motywacji.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Leczenie uzależnienia wymaga mnóstwo wysiłku, a przede wszystkim pomocy specjalistów, bo to właśnie oni najlepiej wiedzą, jak radzić sobie z taką sytuacją. Dlatego przede wszystkim postaraj się porozmawiać z bliską osobą i namów ją na wizytę u terapeuty. Konsultacja z psychologiem to może też być dobre rozwiązanie dla Ciebie – tym bardziej jeżeli boisz się lub nie chcesz otworzyć przed kimś bliskim. Inną opcją są grupy wsparcia, gdzie spotkasz się z osobami, znajdującymi się w podobnej sytuacji. Wtedy zyskasz mnóstwo wsparcia z ich strony, a przede wszystkim dowiesz się, jak uzależnienie bliskiej osoby wpłynęło na nich i jak sobie poradzili.

Przeczytaj również:

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...