Czy to już uzależnienie od mediów społecznościowych?

cze 7, 2021 | Uzależnienia

W dobie stałego rozwoju technologii coraz większą rolę odgrywają media społecznościowe. Spędzamy mnóstwo czasu na różnego rodzaju portalach, forach internetowych, czy też korzystając z aplikacji umożliwiających kontakt ze znajomymi. Jak wiadomo, człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego, co wiąże się z tym, iż media społecznościowe można dodać do listy rzeczy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psychicznego człowieka. Jak rozpoznać czy to już uzależnienie od mediów społecznościowych? Wskazówki znajdziesz poniżej!

Czym jest uzależnienie od mediów społecznościowych?

Żyjemy w czasach, kiedy przez internet można zrobić wszystko. Kupić bilet, zrobić zakupy spożywcze, wybrać miejsce na wakacje, a nawet urządzić wnętrze własnego mieszkania. Internet służy także do zawierania kontaktów międzyludzkich. Od początku jego istnienia pojawiają się coraz to nowe portale społecznościowe, na których możemy dyskutować z innymi użytkownikami, dzielić się wrażeniami, czy też szukać wsparcia. Media społecznościowe zaczęły odgrywać ogromną rolę w życiu każdego człowieka, bowiem dzielimy się najdrobniejszymi szczegółami z codzienności ze znajomymi, lecz nie tylko. Stały się źródłem zapotrzebowania funkcji społecznych, czy też miejscem, gdzie znajdzie się upragnioną atencję.

Jako że uzależnieniem może stać się wszystko, nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych jest w stanie wywołać chorobę nałogową. O uzależnieniu można mówić w przypadku występowania konkretnych objawów i zachowań, które wskazywać mogą zjawisko problemu.

Jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych?

Uzależnienie od mediów społecznościowy to stan, który ma swoje podłoże w psychice człowieka. Dotyczyć jednak może  wszystkich sfer życiowych człowieka – zarówno emocjonalnych, psychicznych, jak i fizycznych. Tak, jak w przypadku każdego uzależnienia, ma ogromny wpływ na życie codzienne i prowadzić może do poważniejszych zaburzeń. Cechuje się konkretnymi objawami, które występują u większości osób zmagających się z uzależnieniem od social mediów. Można do nich zaliczyć:

  • nadmierne korzystanie z social mediów;
  • poświęcanie większości swojego czasu na korzystanie z mediów;
  • zaniedbywanie życiowych obowiązków; ● zaprzestanie dbania o własne potrzeby.

Rozpoznanie uzależnienia od social mediów nie należy do najtrudniejszych, bowiem objawy odstawienia są dość podobne, jak w przypadku innych nałogów. U chorego może wystąpić zespół odstawienny, który charakteryzuje się nierozumieniem istoty problemu, rozdrażnieniem, agresją, a nawet myślami samobójczymi. Utrata kontroli nad ilością spędzanego czasu w mediach społecznościowych jest niezwykle niebezpieczna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Podstawą równowagi jest dyscyplina!

Aby uniknąć rozwoju problemu, jakim jest uzależnienie od mediów społecznościowych, konieczne jest monitorowanie ilości czasu, jaki poświęca się na tę czynność. Zachowanie umiaru w korzystaniu z internetu jest niezwykle istotne do osiągnięcia równowagi życiowej.

Choć internet jest niezwykle pomocnym narzędziem, a media społecznościowe potrafią zrelaksować po ciężkim dniu, warto poświęcać się także innym przyjemnościom. Dzięki temu unikniesz znacznego dedykowania uwagi na rzeczy, które mogą być zarówno przyjemne, jak i frustrujące. Jak wiemy – w mediach społecznościowych można zrobić wszystko. Nie braknie w nim też negatywnych emocji, takich jak nienawiść. Choć przebywanie w social mediach potrafi być niezwykle budujące, jest tak samo niebezpiecznym narzędziem w ręku każdego człowieka. Aby zachować wewnętrzną równowagę w życiu, warto ograniczyć korzystanie z social mediów. Poświęć czas na inne czynności, które mogą wpłynąć pozytywnie na samopoczucie.

Media społecznościowe, a psychika człowieka

Nadmierna ilość spędzanego czasu w social mediach ma ogromny wpływ na ludzką psychikę. Portale społecznościowe to nie tylko miejsca do dzielenia się własnymi doświadczeniami, to także miejsce pracy, arena dyskusji politycznych, a nawet przestrzeń motywacyjna dla młodych osób. Social media potrafią jednak wpływać negatywnie na psychikę. Pokazywane jest w nich wyidealizowane życie, czy też kanony piękna, które są nieosiągalne dla wszystkich. Coraz częściej stają się przyczyną różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, a mimo to nie przestajemy z nich korzystać nawet na chwilę.

Czy to już uzależnienie od mediów społecznościowych? To pytanie powinien zadać sobie każdy, kto spędza zbyt dużo czasu w internecie i nie widzi możliwości zaprzestania wykonywania tej czynności. Jeśli korzystasz z social mediów w sposób bezpieczny, nie powinieneś się martwić – zawsze możesz nieco ograniczyć ilość poświęcanego czasu i dać sobie chwilę przerwy na odetchnięcie. Warto jednak dbać o własne zdrowie psychiczne, dlatego jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek symptomy, które wskazywać mogą na problem z uzależnieniem – nie czekaj! Wizyta u specjalisty  nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – pomoże Ci zrozumieć istotę problemu, a także dobierze terapię mającą na celu wyleczenie z nałogu.

 

Odwiedź stronę Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO na Facebooku.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?