Pasja – najlepsze lekarstwo na samotność

maj 4, 2021 | Lifestyle

Samotnym może czuć się każdy człowiek, niezależnie od wieku, czy też sytuacji życiowej, w której się znajduje. Poczucie osamotnienia dotyka bogatych, biednych, nieśmiałych, czy też towarzyskich. Samotność potrafi zapukać do drzwi każdego. Warto znać sposoby na to, aby nie była aż tak częstym gościem w życiu.

Co sprawia, że czujemy się samotni?

Aby pozbyć się nieproszonego gościa, jakim jest samotność, warto znaleźć przyczynę jej istnienia. Określenie powodu, z jakiego czujemy się samotni, jest pierwszym krokiem do tego, aby zacząć sobie z nią radzić. Istnieją różne oblicza tej przypadłości. Samotni bywają ludzie w wieloletnich związkach, a także ci, którzy muszą żyć bez partnera u swojego boku.

Jak poradzić sobie z samotnością? Istnieje na to kilka sposobów.

Pasja to podstawa!

Choć może zabrzmieć to banalnie, powinieneś poszukać nowego hobby. Znalezienie nowej czynności, która będzie sprawiała ogromną frajdę nie jest trudne, a samo poszukiwanie, może przynieść ogrom pozytywnych skutków. Próbowanie nowych rzeczy jest ekscytujące, a kto wie, być może znajdziesz coś, co zostanie z Tobą przez długie lata?

Pasja - najlepsze lekarstwo na samotność

Kreatywność przede wszystkim!

Rozwijanie swojej kreatywności to podstawa radzenia sobie z samotnością. W pojedynkę także można świetnie spędzić czas, w szczególności, jeśli stawia się na kreatywność. W ostatnim czasie popularność zyskały kolorowanki dla dorosłych. Rysunek, czy też malowanie uspokaja, a także wpływa na rozwój wyobraźni.

Jeśli nie po drodze Ci ze sztuką, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swych sił w nauce! Możesz się nauczyć wszystkiego, czego tylko zechcesz – nowego języka, gry na instrumencie, gotowania, modelarstwa, a nawet tańca z każdego zakątka świata.

Spójrz w głąb swojej duszy!

Poznanie samego siebie, a także swoich pragnień, czy lęków, jest podstawowym czynnikiem radzenia sobie z samotnością. Jeśli czujesz się zagubiony, a także nie masz pewności, z jakiego powodu czujesz się samotny, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Psychoterapia nie jest niczym złym – wręcz przeciwnie – pozwala spojrzeć obiektywnie na własne życie, a także zrozumieć, czego tak naprawdę się potrzebuje. Terapeuci to specjaliści, którzy wiedzą, jak rozmawiać z człowiekiem, aby do niego dotrzeć, a także stosują ku temu różnorodne metody. Wizyta u terapeuty to wykonanie pierwszego kroku w kierunku zniwelowania poczucia osamotnienia.

Nie zamykaj się na ludzi!

Jako że samotność może dotknąć każdego, większość ludzi wie, jakie to uczucie i potrafi zrozumieć problem. Poczucie osamotnienia może być mniej dotkliwe, jeśli postarasz się nie zamykać na innych lub na nowe relacje. Obecnie panująca pandemia może nie sprzyjać spotkaniom z przyjaciółmi, lecz są na to także sposoby. W dobie prężnie rozwijającego się internetu nie trudno o różnego rodzaju aplikacje, czy też komunikatory, dzięki którym możliwe są kontakty ze znajomymi, a nawet poznanie nowych osób. Nie powinien być to także problem dla ludzi nieśmiałych, bowiem wspólna pasja potrafi połączyć każdego, a na forach internetowych poruszane są wszelkie możliwe tematy. Zatem każdy może znaleźć grupę osób, mających takie same zainteresowania, czy też hobby.

Pasja - najlepsze lekarstwo na samotność

Zadbaj o chwilę przyjemności!

Nic nie sprawia większej frajdy niż sprawienie komuś przyjemności. Warto jednak pamiętać, że należy dbać także o siebie. Realizowanie własnych potrzeb, czy też pragnień, może być równie satysfakcjonujące. Odrobina relaksu w ciągu dnia nie zaszkodziła nikomu – wręcz przeciwnie – regularna relaksacja wspomaga działanie organizmu, poprawia jakość snu, a także świetnie wpływa na nastrój. Zrelaksować można się na wiele sposobów. Jednym z nich jest długa kąpiel, którą można wzbogacić o zapalone świece, lub olejki aromatyczne. Taka kąpiel pomaga odprężyć się po ciężkim dniu. Równie relaksujące może być czytanie wymarzonej książki, lub obejrzenie dawno niewidzianego serialu.

Sport to zdrowie!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w sporcie. Nie trzeba zapisywać się od razu na maraton. Zajęcia w pobliskim klubie fitness mogą być dobrym rozwiązaniem na poradzenie sobie z samotnością. Jest to także okazja do poznania nowych osób, a nawet do znalezienia nowego celu w życiu. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna ma także ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, bowiem podczas treningu wydzielane są hormony szczęścia, a poziom stresu jest niwelowany. Przyjemne z pożytecznym? To sukces odwieczny!

Samotność może dopaść każdego, lecz niekiedy jest potrzebna, aby znaleźć odpowiedni balans w życiu. Czasem warto stanąć na chwilę i poszukać odpowiedzi na pytanie, które dręczy nas wszystkich. Co sprawia, że czujesz się szczęśliwy? Zacznij od podstaw i spróbuj nowych rzeczy, które początkowo mogą być przerażające, lecz odkrywanie własnych granic może być dla Ciebie niesamowitą satysfakcją. Jeśli poczucie osamotnienia nie mija, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty. Postara się on zrozumieć istotę problemu, a także pomoże go rozwiązać. Samotnym może być każdy, dlatego warto obserwować także o swoich bliskich, być może potrzebują ramienia, na którym można się oprzeć.

Przeczytaj również:

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Daj sobie szansę na dobre życie – na trzeźwo

Dla osoby uzależnionej, decyzja o podjęciu leczenia często bywa bardzo trudna. Jest to po części związane z utrwalaniem się w procesie uzależnienia mechanizmów obronnych. Według teorii psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy, wraz z postępem...

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Terapia gniewu – jak skutecznie radzić sobie ze złością?

Wszyscy doświadczamy w naszym życiu gniewu z różnych przyczyn – sytuacji poza naszą kontrolą, problemów osobistych, zmęczenia, stresu, złych wspomnień czy czynników psychologicznych. Niekontrolowana złość i agresja mogą mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpływać...

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy stres zawsze jest szkodliwy dla zdrowia?

Bezstresowe życie – marzenie większości osób w XXI wieku. Jednak czy życie bez stresu byłoby możliwe? Czy stres jest dla nas wyłącznie szkodliwy? Mimo powszechnej dość krzywdzącej opinii, stres ma także bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. To on motywuje do...