Czy wyjście z uzależnienia o własnych siłach jest możliwe?

maj 4, 2021 | Uzależnienia

Uzależnienie to ciężka i długa walka, którą chory toczy sam ze sobą. Wyjście z nałogu jest niekiedy bardzo trudne. Nie oznacza to jednak niemożliwości tego zrobienia, wręcz przeciwnie – jeśli uzależniony ma silną wolę, jest w stanie tego dokonać. Od tego, jak wyglądać będzie proces leczenia, zależne jest wiele czynników. Istotne jest pytanie, które zadaje sobie wiele osób – czy wyjdę z uzależnienia o własnych siłach? Warto szukać odpowiedzi na to pytanie, a także wskazówek, które pomogą tego dokonać.

Uzależnienie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Uzależnieniem nazywa się zaburzenie natury psychicznej, polegające na wykonywaniu czynności lub zażywaniu substancji psychoaktywnych. Uzależnienie polega na tym, iż chory traci kontrolę nad własnym umysłem i nie jest w stanie zaprzestać wykonywania tych czynności. Nałogiem może być wszystko – począwszy od słodyczy, korzystania z komputera, aż do zażywania śmiercionośnych dla organizmu substancji. Wyjście z uzależnienia to ciężki i żmudny proces, zarówno dla chorego, jak i jego bliskich, którzy nie mają odpowiedniej i specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.

Czy wyjście z uzależnienia o własnych siłach jest możliwe?

Wiele uzależnionych osób boryka się z problemami natury psychicznej. Uzależnienie jest następstwem, wynikającym z nieumiejętności radzenia sobie z innymi problemami. Osoby uzależnione najczęściej wstydzą się swojego nałogu, przez co próbują najpierw wyjść z niego o własnych siłach. Niestety, często kończy się to fiaskiem. Uzależnienie, w szczególności od silnych substancji, niesie ze sobą szereg negatywnych skutków ich zażywania. U uzależnionego może wystąpić zespół odstawienia, który jest niesamowicie bolesny dla chorego. Występują wtedy objawy zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne, które uniemożliwiają wytrwanie w trzeźwości. Uzależnienie to skomplikowany proces, który spycha człowieka na margines, bowiem uzależniony jest w stanie zrobić wszystko, aby zdobyć niezbędną dla niego substancję psychoaktywną. W takim stanie, ciężko myśleć o silnej woli, która jest niezbędna do wytrwania w trzeźwości.

Dlaczego samotna walka z uzależnieniem jest tak ciężka?

Wyjście z uzależnienia to bardzo skomplikowany proces, który wymaga nie tylko woli walki. Nałogi potrafią być bardzo niszczące dla ciała, a odstawienie substancji, od której jest się uzależnionym, jest dla organizmu ogromnym szokiem. W przypadku uzależnień od narkotyków lub alkoholu, niezbędna jest detoksykacja organizmu, mająca na celu odtrucie organizmu z toksyn. Samotna walka z uzależnieniem jest tak ciężka, bowiem zmiany zachodzące w organizmie, mają podłoże zarówno w umyśle, jak i ciele. Oprócz chęci woli, a także detoksykacji organizmu, konieczna jest wieloletnia terapia, która pozwala wytrwać w trzeźwości i chroni przed powrotem do nałogu.

Wyjście z uzależnienia o własnych siłach – jak tego dokonać?

Aby pozbyć się nałogu, nie potrzeba tylko silnej woli, która pozwoli wytrwać w trzeźwości. Konieczne jest także znalezienie przyczyny uzależnienia, ponieważ tkwi ono najczęściej w psychice człowieka. Ludzie popadają w uzależnienia przez problemy, które pojawiają się na innym podłożu. W zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej, czy też zawodowej, niepowodzenia występujące na co dzień, mogą przyczynić się do popadnięcia w nałóg.

Uzależnienie zaczyna się od niewinnej chęci odstresowania się po ciężkim dniu.

Początkowo przynosi ulgę, której się potrzebowało. Jest to jednak złudne uczucie, gdyż organizm zaczyna wykazywać większą tolerancję i potrzebuje coraz większych dawek. Po czasie przestają być one ukojeniem, a uzależniony wpada w jeszcze większą frustrację, związaną z niemożliwością osiągnięcia stanu, którego pragnie. Oprócz fizjologicznych następstw zażywania różnego rodzaju substancji występują także te na podłożu psychologicznym. Obsesja ciągłego dostarczania narkotyku do organizmu jest silniejsza niż chęć posiadania normalnego życia. Wyjście z uzależnienia o własnych siłach jest możliwe tylko wtedy, kiedy chory rozumie istotę problemu, zna jego przyczynę, a także posiada odpowiednie metody, aby walczyć z uzależnieniem. Najczęściej jednak niezbędna jest terapia farmakologiczna, jak i psychoterapia, które pomagają w walce z uzależnieniem.

Czy wyjdę z uzależnienia o własnych siłach? Jest to pytanie, które dręczy wiele osób. Uzależnienie może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, czy też sytuacji materialnej, życiowej, czy też zawodowej. Jest to niebezpieczny dla organizmu stan, którego całkowite pozbycie się jest możliwe tylko w przypadku wieloletniej pracy, którą uzależniony musi wykonać nad sobą. Jest to także zmiana priorytetów, a niekiedy odcięcie się od dotychczasowego życia. Wyjście z uzależnienia o własnych siłach jest bardzo ciężkim procesem, lecz nie oznacza to, iż jest niemożliwe. Odpowiednie podejście do problemu, jakim jest nałóg, może być skutecznym motywatorem do walki o własne zdrowie, jak i życie. Warto jednak pamiętać, iż istnieją instytucje, takie jak Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO, które niosą odpowiednią dla uzależnionych pomoc i znacznie ułatwią proces powrotu do zdrowia.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?