Nałogowy hazard jest uzależnieniem behawioralnym, który pod względem mechanizmu działania można porównać do narkomanii. Osoby uzależnione od gier podczas grania czują się jak na haju i nie są w stanie przestać grać, pomimo coraz poważniejszych skutków swojego nałogu – utraty majątku, pracy, rodziny i w końcu też zdrowia. Sprawdź, jak rozpoznać problem i jak w jego wyleczeniu pomaga nasz ośrodek terapii uzależnień.
Spis treści
- Hazard – zjawisko z pozoru bezpieczne
- Nie lekceważ pierwszych symptomów uzależnienia
- Głód hazardowy i zespół abstynencyjny
- W jaki sposób pomóc osobie uzależnionej?
- Z naszym wsparciem wygrasz z nałogiem
Hazard – zjawisko z pozoru bezpieczne
Gry hazardowe same w sobie nie są niczym złym. Ruletka, wyścigi konne, zakłady bukmacherskie czy rozgrywki karciane są formą rozrywki, która ma dostarczać przede wszystkim zabawy, a niejako przy okazji zapewnić ewentualną wygraną. Osoby, które podchodzą w zdrowy sposób do takich gier, zazwyczaj skupiają się właśnie na samej zabawie. Z kolei dla nałogowych hazardzistów ważniejsze stają się zupełnie inne elementy:
- zwycięstwo i nagroda,
- emocje związane z graniem.
Problem z grami hazardowymi polega na tym, że w ich wyniku można także przegrać pieniądze. Osoby uzależnione tracą kontrolę nad graniem, czego skutkiem jest utrata wszystkich oszczędności i popadanie w długi. Problemy finansowe wcześniej czy później rzutują na życie osobiste i zawodowe, a w końcu także odbijają się na zdrowiu.
Nie lekceważ pierwszych symptomów uzależnienia
Osoby grające nałogowo zazwyczaj długo nie dopuszczają do siebie myśli, że są uzależnione. Wiele z nich odwiedza ośrodki terapii uzależnień dopiero w momencie, gdy z powodu nałogu ich życie uległo już niemal całkowitej degradacji w wyniku np. bankructwa i utraty rodziny. Choć na leczenie nigdy nie jest za późno, znacznie lepiej udać się do specjalisty już po zaobserwowaniu pierwszych symptomów problemu. Niepokój powinny wzbudzić w szczególności następujące objawy:
- coraz częstsze granie,
- silne odczuwanie przyjemnych emocji podczas gry i chęć powtarzania tego doświadczenia,
- nieustanne skupianie myśli na graniu,
- stopniowa rezygnacja z dotychczasowych sposobów spędzania wolnego czasu, aby mieć go więcej na hazard.
Powyższe zjawiska wydają się jeszcze całkiem bezpieczne, jednak jeśli już się pojawią, bardzo łatwo przekroczyć kolejną granicę prowadzącą do uzależnienia, którą jest utrata kontroli nad graniem.
Głód hazardowy i zespół abstynencyjny
O rozwiniętym uzależnieniu świadczą już bardziej charakterystyczne objawy. Przede wszystkim pojawia się wyraźny głód hazardowy, czyli silna potrzeba grania. Hazardzista robi więc wszystko, by ponownie zagrać, bez względu na to, czy ma czas i pieniądze. W ostatnich fazach nałogu, by móc grać, pożycza pieniądze, zastawia majątek, zaniedbuje obowiązki domowe i zawodowe – słowem, jego cały świat kręci się wokół hazardu.
Kolejnym objawem zaawansowanego nałogu jest zespół abstynencyjny, który pojawia się w przerwach między kolejnymi grami. W takich okresach osoba uzależniona odczuwa wiele negatywnych emocji – poczucie winy, wstyd i złość. Jedynym jednak sposobem na ich zagłuszenie okazuje się kolejna gra, która wpędza w błędne koło nałogu.
W jaki sposób pomóc osobie uzależnionej?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, osoby uzależnione od hazardu z reguły negują istnienie problemu. Zdarza się, że pod wpływem nacisków rodziny przestają grać na pewien czas, jednak wcześniej czy później wracają do nałogu. Bliskim takich osób nie pozostaje nic innego jak namawiać je na terapię. Warto przekonać je choćby do niezobowiązującej konsultacji ze specjalistą, ponieważ może on przeprowadzić test na uzależnienie od hazardu. Pozytywny wynik powinien być impulsem dla chorego do podjęcia kuracji.
Leczenie patologicznego hazardu jest bardzo skuteczne. Opiera się głównie na psychoterapii, której celem jest uświadomienie pacjentowi przyczyn jego nałogu, nauczenie go rozpoznawania negatywnych emocji wywołujących chęć grania, a także wyćwiczenia alternatywnych sposobów radzenia sobie z nimi.
Z naszym wsparciem wygrasz z nałogiem
Warto wiedzieć, że ośrodek terapii Nefo specjalizuje się w leczeniu nałogów behawioralnych. Stworzyliśmy autorski program terapeutyczny, za który zostaliśmy uznani za najlepszą placówkę leczenia uzależnień w Polsce. Jeśli więc problem nałogowego hazardu dotyczy Ciebie lub członka Twojej rodziny, skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych doświadczeń. W naszej ofercie jest terapia uzależnień online, dzięki której możemy Ci pomóc bez względu na miejsce zamieszkania.