Mechanizmy uzależnień od alkoholu – co musisz wiedzieć?

lut 15, 2022 | Blog, Uzależnienia

Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że alkoholizm jest jednym z najsilniejszych, trudnych do pokonania nałogów? Ciekawi Cię, na czym polegają mechanizmy uzależnień od alkoholu? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Specjaliści z Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO podpowiadają również, w jaki sposób można pomóc choremu. Wyjaśniają, jakie znaczenie ma detoksykacja, psychoterapia oraz terapia alkoholowa online w powrocie do zdrowego trybu życia.

 

Dlaczego alkohol uzależnia?

Podłożem wszystkich mechanizmów uzależnienia od alkoholu są czynniki psychologiczne i fizyczne. Nadużywana substancja stymuluje uwalnianie dopaminy i endorfin w mózgu. Są to białka o działaniu podobnym do opiatów. Odpowiadają za uczucie przyjemności i satysfakcji. Ośrodki nagrody są coraz bardziej przeciążane, a osoba zmagająca się z nałogiem odczuwa chęć powtórzenia poprawiających samopoczucie doświadczeń. Używka z czasem osłabia samokontrolę i możliwość podejmowania decyzji, co zwiększa prawdopodobieństwo powrotu do nałogu.

Uzależnienie od alkoholu fizyczne polega natomiast na wystąpieniu tolerancji lub objawów abstynencyjnych. Tolerancja wymusza na chorym zwiększenie dawki substancji psychoaktywnej, ponieważ dotychczas przyjmowana przestała działać. Pogarszające samopoczucie symptomy odstawienia utrudniają proces wychodzenia z nałogu i detoksykacji alkoholowej organizmu.

Jak rodzi się uzależnienie od alkoholu?

Każdy człowiek potrzebuje przyjemności oraz ucieczki od trudnych doświadczeń. Substancje psychoaktywne pozwalają rozluźnić się i zapomnieć o problemach. Dlatego też czasami niewiele trzeba, aby wpaść w nałóg. W powstawaniu uzależnienia od alkoholu udział mają czynniki:

  • biologiczne – uwarunkowana genetycznie mniejsza lub większa podatność na oddziaływanie używki na organizm,
  • psychologiczne – stan relaksu i euforii poalkoholowej będzie atrakcyjniejszy dla osób borykających się z problemami psychicznymi,
  • społeczne – akceptowanie nadużywania alkoholu przez grupę społeczną lub rówieśniczą może być wyzwalaczem choroby.

Detoksykacja alkoholowa leczenie

Trzy modele rozwoju uzależnienia

W powstawaniu nałogu mogą brać udział trzy psychologiczne mechanizmy uzależnień od alkoholu. To one powodują, że nadużywanie substancji psychoaktywnych staje się koniecznością.

  1. Schemat nałogowego regulowania uczuć – wysokoprocentowa używka jest jedynym sposobem na zachowanie dobrego samopoczucia i uwolnienie się od stresu.
  2. Model iluzji i zaprzeczania – polega na niedostrzeganiu uzależnienia i jego konsekwencji dla siebie i otoczenia, obwinianiu innych oraz koloryzowaniu własnych wspomnień.
  3. Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ ja” – alkoholik traci kontrolę nad własnym życiem. W stanie odurzenia odczuwa wzrost poczucia własnej wartości i zadowolenie. Będąc trzeźwym natomiast, cierpi i odczuwa wstyd, co prowadzi do powrotu do picia.

Pomoc osobie uzależnionej – co można zrobić?

Jeśli byłeś świadkiem zmagań z zaburzeniem nadużywania alkoholu, wiesz, że znalezienie skutecznego sposobu na uwolnienie się od uzależnienia może być trudne. Warto zacząć od uświadomienia alkoholikowi, że jest chory. Można w gronie rodziny porozmawiać i wyjaśnić, jak destrukcyjnie wpływa nałóg na osobę chorą i jej otoczenie. Samo wsparcie bliskich najczęściej jednak nie wystarcza. Potrzebna jest profesjonalna psychoterapia. Specjalistyczna klinika zapewnia kompleksowe leczenie. Zazwyczaj zaczyna się ono od detoksykacji alkoholowej, mającej na celu odtrucie organizmu. Wprowadza się także środki farmakologiczne, łagodzące objawy odstawienia oraz niwelujące szkody wyrządzone w organizmie.

Postaw na specjalistyczną pomoc!

Zdajemy sobie sprawę, że pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do powrotu do zdrowia jest chęć wyjścia z nałogu. Wykwalifikowana kadra ośrodka terapii NEFO zapewnia całodobową opiekę i wsparcie w trudnych zmaganiach z uzależnieniem od alkoholu. Oferujemy specjalistyczną pomoc w ramach intensywnej, codziennej psychoterapii. Organizujemy również spotkania grupowe, treningi zachowań, psychoedukację. Pacjenci ceniący zacisze własnego domu mogą skorzystać z terapii alkoholowej NEFO Online®. Skontaktuj się z nami, a dopasujemy leczenie do Twoich potrzeb lub bliskiej Ci osoby.

Przeczytaj również:

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać ten właściwy?

Leczenie uzależnień to długa droga, do pokonania której potrzebna jest zarówno silna wola pacjenta, jak i właściwy dobór specjalistów. Często jest tak, że jedyną skuteczną formą terapii jest terapia prowadzona przez stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień.

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

Prywatny Ośrodek leczenia uzależnień – walka z nałogiem

W leczeniu nałogów i uzależnień nie ma tzw. półśrodków. Decyzja o podjęciu terapii jest trudna i wiąże się z wieloma obawami. W ośrodku uzależnień pracują jednak specjaliści pełni zaangażowania i pasji do swojej pracy, którzy służą profesjonalną pomocą w trudnym czasie odbywania terapii.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Nie bój się zmian! Jak zacząć wychodzić z nałogu.

Kiedy osoba uzależniona zaczyna myśleć o podjęciu leczenia odwykowego, przeżywa wiele niepokoju i wątpliwości. Często zadaje sobie pytanie, czy to ma sens? W przeszłości wielokrotnie sama podejmowała próby zaprzestania picia, jednak bez efektu. Dlaczego poprzednie działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów?